Doporučujeme

Nejen pro chuť. Jak využít vánoční koření i pro zdraví

Nejkrásnější svátky v roce se blíží a vzduchem se vznáší opojná vůně vanilky, skořice, hřebíčku a badyánu… Víte, že vánoční koření prospívá nejen našim chuťovým pohárkům, ale také zdraví?
Vanilku jako všestranný lék využívali v minulosti například Toltékové a...

Vanilková pohodička

Nádherně aromatické koření uklidňuje, tlumí úzkost a pomáhá proti nespavosti, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, posiluje srdíčko, zahání únavu a zlepšuje schopnost soustředění, mírní těhotenskou nevolnost, dokonce může posloužit i jako afrodiziakum. 

Připravte si s partnerem šálek vanilkového čaje: Do 250 ml vroucí vody přidejte kousek vanilkového lusku, očištěnou kůru z menšího pomeranče, dva kusy hřebíčku a povařte. Přeceďte do konvičky s černým čajem a pak už si jen vychutnejte večer plný omamných vůní.

Koriandr

Koriandr pro dobré trávení

Semínka s jemně nasládlou chutí přijdou vhod nejen během vánočního pečení. Obalená cukrem se v minulosti užívala proti bolesti břicha. Později se skutečně potvrdilo, že obsažené silice účinně působí proti škodlivým bakteriím v zažívacím traktu, povzbuzují trávení, odstraňují nadýmání, mírní žaludeční křeče a snižují překyselení.

Žvýkání semínek také zbavuje nepříjemného zápachu z úst. Koriandr je výborný i při migréně, astmatu a průjmových onemocněních a má velmi silné dezinfekční účinky (dříve se používal při otravách z potravin).

Čerstvý zázvor

Zázvorová vzpruha

Kořen zázvoru je přímo nabitý protizánětlivými látkami a sloučeninami, které tlumí bolest, což může být užitečné například při projevech artrózy (zkuste si někdy na bolavý kloub na několik hodin přiložit obklad se strouhaným zázvorem a uvidíte, jak výrazně se vám uleví). Zázvor léčí také chřipku a nachlazení, zahání migrénu, žaludeční nevolnost a pomůže vám rychleji zhubnout, spaluje totiž přebytečné tuky. 

Jestli vás trápí pálení žáhy či nadýmání, žvýkejte pár minut plátek čerstvého zázvoru. Zabírá také při nechutenství i jako první pomoc při cestovní nevolnosti.

Hřebíček

Hřebíček na bolavé zuby

Hřebíček je známý tím, že tiší bolesti zubů, léčí zkažený žaludek a pomáhá při rýmě. Máte oslabené průdušky? Inhalujte hřebíčkový esenciální olej, který navíc přímo božsky voní. Postačí kápnout pár kapek do aromalampy.

Hřebíček vám uleví i v případě, pokud vás sužuje parodontóza. Vyrobte si hřebíčkovou tinkturu: Cca 10 gramů hřebíčku naložte do půllitrové lahve s 60% lihem, přidejte polovinu skořicové tyčinky a nechte asi 2 týdny louhovat. Poté výluh přeceďte a hotovou tinkturu přelijte do tmavé lahvičky. Vyplachujte si s ní ústa a potírejte podrážděné dásně.

Badyán

Na viry s badyánem

Tohle nesmírně půvabné koření ve tvaru hvězdiček, které už samy o sobě evokují kouzelný čas Vánoc, se zejména v posledních letech stalo velmi oblíbeným, slouží totiž jako přírodní surovina pro výrobu známého léku proti virovým onemocněním Tamiflu. 

Kromě toho působí jako velmi účinný antioxidant (zamezuje řádění volných radikálů), uleví od kašle a zažívacích potíží. Po čaji z badyánu se vám také bude mnohem lépe usínat a esenciální badyánový olej vám pomůže od případných revmatických bolestí. Nemluvě o tom, jak báječný je badyán v grogu nebo ve svařáčku.

Skořice

Skořice na pomoc při diabetu

Obsahuje látky, které regulují hladinu cukru v krvi. Podle některých studií pomáhá snižovat množství škodlivého (LDL) cholesterolu, což je jedna z komplikací, které provázejí právě cukrovku, ale ohrožují také srdce a cévy.

Skořicová kůra se dá cucat jako bonbon, někteří lidé se tak odnaučili kouřit. V neposlední řadě platí skořice za mocného bojovníka proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Bez skořice se neobejde ani svařák a pečené čaje, které jsou pro zimu jako stvořené.


  • Vybrali jsme pro Vás