Doporučujeme

Sedm rad pro snadné usínání. Zkuste bylinky, vůni nebo koupel

  • 0
Padáte únavou, ale večer stejně ležíte v posteli a ne a ne zabrat? Zkuste některé z našich rad a budete zase usínat snadno a rychle.

Pohlazení na dobrou noc

Meduňka

Meduňka je nádherně voňavá rostlinka, která působí jako zklidňující balzám. Snad i proto pro ni lidé vymysleli spoustu půvabných přezdívek jako včelanka, marulka, lemonika nebo medlinka. Podle starých lidových herbářů dokonce přivolává veselé sny. 

Stačí si dát před spaním hrnek čaje: Lžičku meduňkových listů přelijte 250 ml vroucí vody, krátce vyluhujte a vypijte zatepla.

Maximální uvolnění

Ilustrační snímek

Naučte se blahodárná dechová cvičení pro čistou hlavu i dobrý spánek

Zaujměte pozici „mrtvoly“ (šavásana), kterou jóga také nazývá pozicí blaženosti. Přijde vhod hlavně po hektickém dni. Lehněte si na záda, paže položte podél těla dlaněmi nahoru a špičky nohou nechte spadnout do stran. Bradu zlehka zasuňte do hrudní jamky. Přirozeně a uvolněně dýchejte. Vydržte 2 minuty nebo i déle. Budete překvapeni, jak hluboce relaxační účinky tahle pozice má.

Stop neklidu a úzkostem

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský neboli baldrián je známý svými zklidňujícími účinky. Zabírá i proti stresu, úzkosti, podrážděnosti, depresím či migrénám. Vyrábějí se z něj valeriánské kapky a bývá součástí bylinných čajových směsí.

Mírně sedativní účinky má i mučenka, jejíž lahodné plody se už po staletí používají k léčbě nespavosti. Užívá se ve formě čaje nebo bylinné tinktury.

Voňavý recept na pohodu

ilustrační snímek

Máte aromalampu? Proti stresu a úzkosti je výborná mandarinka, pomeranč, grapefruit, majoránka, bazalka, eukalyptus, ylang ylang, meduňka, bergamot, levandule, pelargonie, jasmín, vanilka, růže nebo olej z pomerančového listí.

Sedm osvědčených triků pro kvalitní spánek

Kupujte jen stoprocentně přírodní produkty a ověřte si, jak se olej používá. Jestli se může nanést přímo na pokožku, zda je vhodný do koupele, nebo jen do aromalampy.

Bez večerní sklenky

Alkohol a jiné látky vám možná na chvíli pomohou, ale pozor, ať neskončíte jako...

Usínání může zkomplikovat silný černý čaj a káva. Dokud vám v žilách koluje kofein, stěží se odeberete do říše snů (než tenhle stimulant opustí tělo, může to trvat 6 až 8 hodin).

Mnozí také spoléhají na „šláftruňk“, po kterém možná rychleji usnou, ale ráno se probudí unavení a bez energie. Alkohol totiž narušuje REM fázi, kdy se náš organismus nejvíc regeneruje.

Lázeň před usnutím

Horká lázeň s přidáním éterického oleje přijde vhod po náročném dni, psychickém...

Nechutnají vám bylinkové čaje? Dejte si lázeň. Ve vodě spařte pět hrstí levandule a nechte 15 minut odstát. Poté sceďte a nálev přilijte do vody. Ještě aromatičtější koupel získáte, když k levanduli přimícháte heřmánek, mátu nebo šalvěj. Podobné účinky má i mateřídouška.

Lahodný čaj uklidňuje, vyvolává pocit pohody, uvolňuje křeče a napětí, mateřídouškový olej můžete přidávat do koupele.

Osvědčená terapie tmou

Kvalitní spánek je pro tělo velmi důležitý. Díky správným bylinkám se vám jej...

Přibližně kolem 22. hodiny začíná mozek produkovat hormon melatonin. Ten usnadňuje usínání a prodlužuje nejhlubší fázi spánku, která je nezbytná k tomu, aby tělo načerpalo nové síly. Melatonin se však může vytvářet jen tehdy, když je kolem naprostá tma.

Pro jistotu tedy stáhněte žaluzie a neusínejte s rozsvícenou lampičkou a mobilem na nočním stolku.


  • Vybrali jsme pro Vás