Jejich partnerky živí rodinu a oni vytvářejí teplo domova. Jak se na muže v domácnosti dívají jejich ženy zjistili v Harper's Bazaaru.

Dělají všechno, co je v domácnosti třeba. Nemají na starosti pouze takzvané mužské práce, jako jsou drobné opravy či údržba auta, ale rovněž ty, které jsou podle tradičního uspořádání považovány za ženské. Někteří přišli o práci a muži v domácnosti se z nich stali po tu nezbytnou dobu, než si najdou jinou. Jiní pracují doma, a protože mají volnou pracovní dobu a o něco více času než jejich partnerky, po vzájemné dohodě si vzali větší část domácích prací na svá bedra. Další jsou doma proto, že se rozhodli vystřídat své partnerky na mateřské.


Důvodem takového rozhodnutí bývají v naprosté většině případů finance. Vydělává-li žena výrazně víc, může být pro rodinu výhodnější, aby s dítětem zůstal doma partner. Také za tím může být pracovní nabídka, která by se už nemusela opakovat a která je pro ženu zajímavá i po jiných stránkách než té finanční. Případně potřeba neztrácet kontakt s oborem, kterému se žena věnuje. Muž v domácnosti ani muž na mateřské už není v současné době vyloženou raritou.


Ovšem co si budeme namlouvat – práce v domácnosti není společností hodnocena stejně jako kariéra. Útulná a čistá domácnost a dobré domácí jídlo se sice cení, ale moc často neuslyšíte, že by si někdo někoho vážil za to, že by uměl dobře vyprat nebo dobře vyluxovat.„Svět se mu smrskl...“


Martině je třicet dva, pracuje na klinice plastické chirurgie a má dvě děti. Šestiletou Markétu, která půjde v září do školy, a tříletého Jakuba. Když byl Jakubovi rok a půl, na mateřské ji vystřídal manžel. S návrhem přišla Martina, ještě když byla těhotná. Vydělávala víc peněz a také se jí tři roky doma zdály příliš. Manžel zpočátku nejevil moc velké nadšení, ale také nebyl zásadně proti. Nedávno přišel dokonce sám s návrhem, že Jakub je ještě moc malý na to, aby šel v září do školky, a že doma zůstane oproti původní domluvě o rok déle. „Na jedné straně mám ohromnou radost, že ho to s dětmi tak baví a domácnost zvládá. Na druhé si nejsem jistá, jestli by nebylo nejlepší, aby v září nastoupil do práce. Jakubovi bude tři a půl roku a do školky už by jít mohl.


  7:33,  aktualizováno  31. března 2019 13:41