„Co když mě vymění?“

Časopisy, filmy a reklamy na něj denně chrlí prototypy chlápků s dokonalým tělem bez gramu tuku! Není proto divu, že získal dojem, že pokud nevypadá stejně, je vlastně méněcenný. „Andrea mi na firemním večírku představila své kolegy a všichni mají perfektní postavy. Najednou mě zavalil pocit, že jestli nezhubnu, Andrea mě vymění za atraktivnějšího,“ přiznává třiatřicetiletý Erik. Jenže tady už bliká varovná kontrolka: Pokud jeho touhu po štíhlosti odstartovalo nízké sebevědomí, může se mu hubnutí vymknout zpod kontroly! „I muži mohou onemocnět mentální anorexií nebo bulimií,“ uvádí Jana Sladká Ševčíková ze sdružení Anabell, které pomáhá lidem s poruchou příjmu potravy.


„Když je nezdravě hubený, jeho okolí většinou nenapadne, že by mohl mít takovýto problém. Ocitá se pod dvojnásobným tlakem. Nejenže je ta nemoc sama o sobě velkou psychickou zátěží, ale navíc má nálepku ženského problému. Proto se nemocný nikomu nesvěří a nevyhledá pomoc.“ A jak poznáte, že ho jeho posedlost ničí? „Začal se v souvislosti s jídlem chovat nenormálně, třeba si váží porce na talíři. Neustále řeší, co může a nemůže. Kdykoli se nají, trpí pocitem viny,“ uvádí příklady odbornice.


Rozhodně zpozorněte, pokud vypadá nepřirozeně hubeně, pod kůží se mu rýsují kosti, je podrážděný, trpí depresemi, pochybuje o sobě. Současně se může trýznit touhou po svalnaté postavě, brát anabolika a přehánět to s posilováním. Myslí jenom na cvičení, takže postupně ztrácí přátele. Je v začarovaném kruhu. Jako Petr Vomastek, který o své nemoci dokonce napsal knihu Z deníku anorektika: „Nemohl jsem připustit, že bych se nepohyboval. Hektické sportování a fyzická dřina postupně vytlačovaly z mého života všechny ostatní zájmy, a tak převládly,“ píše.


Pokud vám připadá, že má váš přítel problém, můžete pro něj udělat jediné: „Říct mu, že vám na něm záleží a všimla jste si, že trpí. A že mu pomůžete vyhledat odbornou pomoc,“ doporučuje Jana Sladká Ševčíková a dodává: „S poruchou příjmu potravy totiž sami dva bojovat nedokážete.“ I pouhý fakt, že váš drahý jenom chvályhodně pečuje o vlastní zdraví a nic nepřehání, může zakalit vaši lásku. Moje kamarádka Radka byla nejdřív rozmrzelá, že se její druh upnul na zdravou stravu. „Jsem požitkářka, ráda jím. Štvalo mě, že už spolu nechodíme do naší oblíbené pizzerie. Ale naučila jsem se jíst ryby a připravovat spoustu salátů. Uznávám, že mi ta jeho posedlost zdravým životním stylem docela prospěla.“


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:23