Nikdo si vám nedovolí diktovat, v čem máte spát. Také ale nepředpokládá, že uléháte ve večerní róbě, a ani si nemyslí, že jdete v pyžamu na nákup. Hm, ale ono to vlastně může být jinak…

Vyjít ven v pyžamu? Proboha! Nebo naopak: Jasně, vždyť je to in! Věděly to už Pařížanky ve 20. letech minulého století, tehdy poprvé vyrazily do ulic v kabátcích kimonového střihu, které se nosily spolu s širokými palazzo kalhotami, čili v regulérním úboru na spaní. Tím poté oslňovaly ve městě i na pláži, a jestli jste v obraze, tak jistě víte, že totéž bylo v kurzu třeba letos v létě. 

Pyžama, která byla běžná ve 30. letech, by moderní žena pojala zase klidně jako kostýmek, obvykle totiž souprava kalhot a vršku zahrnovala také kabátek, z dnešního úhlu pohledu dokonale zpracované sáčko. 

Ale to není vše, stejné je to i s nočními košilemi. Pamatujete se na ty dlouhé hedvábné a saténové, bez nichž by kdysi dáma nemohla ulehnout? Ve 30. a 40. letech se začaly stříhat šikmo, takže ve výsledku vypadaly jako večerní šaty. 

V 90. letech byly do tohoto „stavu“ povýšeny módními návrháři oficiálně a od té doby představují to nejkrásnější (ale i nejdražší), co si můžete na ples laděný v minimalistickém duchu obléct.

A dalo by se vyjít v moderním nočním úboru ven? Nejspíš ano, ty tam jsou doby, kdy pyžama a košile byly jen ve světlých odstínech a z typizovaných materiálů. 

Dnes záleží na vás, zda vsadíte na hřejivý flanel, bavlněnou klasiku či elastické kousky. Pyžama v tradičním střihu s límečkem a na knoflíky mají pořád svoje fanoušky, stejně jako dlouhé košile, i když je určitě praktičtější něco lehce oblékatelného přes hlavu, tedy topy ve spojení s kalhotami.

Extra tip

Je vám v noci pořád chladno, protože se odkopáváte, následkem čehož vám táhne na záda? Řešení má jméno overal! Už jste ho vyzkoušela? Nebuďte předpojatá, v podobném spí sice hlavně malé děti, ale ani dospělým v něm zle nebude!