Tělo má výbornou vlastnost upozorňovat na to, když něco není zcela v pořádku. Jaké jeho signály nám napoví, že je v organismu něčeho málo, nebo naopak příliš?

Nejjednodušší způsob, jak si vysvětlit neustále se vracející opary, afty nebo popraskané koutky, jsou geny či změna počasí. „To máme v rodině. Máma se ségrou na opary trpí taky,“ říkám pokaždé, když se mě manžel podezíravě ptá, s kým jsem se líbala. „Holt jsem nedostala do vínku pevné nehty,“ krčím rameny, jakmile vidím, že kamarádčin zrak sjel k mým rukám.

To je jen kapka v moři problémů, které ženy trápí. Existují ale způsoby, jak se těchto nepříjemností zbavit. Důležité je najít příčinu. Společným jmenovatelem však vždy zůstává stres a nesprávná strava.

Vracející se puchýřky

Opary jsou virové onemocnění, k němuž buď máme vrozenou náchylnost, nebo nikoli. Ale i když se řadíme do první skupiny, rozhodně se s puchýřky na rtech nebo u nosu nemusíme smířit.

Oparům se lze bránit. Pomohou antivirotika i přípravky na imunitu

„Objevují se zejména při oslabení imunity. Jako třeba teď na podzim,“ vysvětluje Ivana Kabelková, výživová poradkyně Cambridge Weight Plan. „Mezi další spouštěcí mechanismy patří stres, horečka, únava, ale také pooperační stav a případně velká fyzická zátěž,“ pokračuje.

Předcházet oparům tak můžeme nejen správným životním stylem, ale i tím, že s dostatečným předstihem začneme zásobovat tělo potřebnou dávkou vitaminů, hlavně skupiny B.

Jak opar léčit?

Nejlépe je s léčbou začít hned ve chvíli, kdy začne puchýřek svědit. Dobré je místo potírat roztokem z vody a Jodisolu. Opar se pak ani nevytvoří. Když jsme ale možnost první pomoci promeškali, délku léčení výrazně zkrátí přikládání kousku látky namočené ve francovce nebo slivovici.

Popraskané koutky

Nejen rty, ale zejména koutky vyžadují v zimě zvýšenou péči. Spouštěčem bývá i suchý vzduch v domácnosti či v kanceláři. Pomoci může zvlhčovač vzduchu.

„Účinné bývají také dvojsložkové mastičky, které jsou antibiotické a antimykotické. Léčbu je důležité zahájit včas, aby se koutky nezhoršovaly a nezačala vznikat například plíseň. Mastičky jsou na předpis,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Věra Terzijská.

Důvod častého praskání koutků a rtů můžeme hledat i jinde. Podle čínské medicíny jsou ústa vývodem sleziny. Ruku v ruce s rozbolavěnými rty tak může jít průjem nebo nadýmání. V tom případě je potřeba navštívit lékaře.

Jak rtům pomoci?

Na prasklé koutky platí dostatečné promašťování. Zkuste kokosové máslo, které bolavé místo vrátí do původní kondice. Stačí ho jím potírat čtyřikrát denně. Preventivně užívejte béčko.

Ilustrační fotografie

Roztřepené nehty

Každá žena si zakládá na upravených, pěstěných nehtech. O to horší je, když se začnou bezdůvodně třepit. Většinou se zároveň s tím projeví i ztráta lesku vlasů.

Rady pro krásné ruce a nehty: začněte peelingem, nezapomeňte na vitaminy

Ani tento neduh ale nepřichází jen tak. Příčinou je opět stres, únava, nepravidelná strava nebo hormonální nestálost. Nemusí jít ale jen o vnitřní problém. Nehty se třepí i kvůli častému máčení v saponátech, používání odlakovače s alkoholem nebo aplikaci umělých nehtů.

Jak nehty vrátit do kondice?

Kromě užívání doplňků stravy s vitaminy (B, C, E, D a A) a minerály (vápník, zinek, železo, hořčík) postačí dbát na manikúru a udělat si na péči o nehty čas. Pravidelné promazávání, šetrné odstraňování laku a občasný parafínový zábal udělá zázraky nejen s nehty, ale i s vaší psychikou.

Bolestivé vřídky v puse

Afty se řadí mezi problémy, které jsou stále trochu obestřeny tajemstvím. Příčin, proč se na vnitřní straně tváří a na jazyku tvoří, je totiž mnoho. Jednou z nich je oslabený imunitní systém, který můžeme hravě posílit přidáním vitaminu B včetně kyseliny listové a také železa.

Nejčastěji však výskytu aft předchází stresová událost, poranění úst, zánět dásní nebo špatná snášenlivost některých potravin – oříšků, kyselých či hodně pálivých pokrmů. Kapitolou samou pro sebe jsou kuřáci, kteří do úst cigaretou přenášejí bakterie.

To nejmenší, co pro prevenci můžeme udělat, je používat kartáček s měkkými štětinami, dostatečně a pravidelně spát a každý den zásobit tělo alespoň pár lžičkami živého jogurtu, který pomáhá z těla dostávat škodlivé bakterie.

Jak afty léčit?

Na vřídek platí přiložení vlhkého sáčku černého čaje, jenž je alkalický a neutralizuje kyseliny. Pomáhá i kapka tea tree oleje na postižené místo. „Zkuste také dezinfekční výplachy, které dokážou zahubit bakterie. Doplňkově je vhodné konzumovat vitamin B,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Věra Terzijská. Lékaře není třeba vyhledávat jen v případě, že máme v ústech méně než čtyři afty nebo když se zahojí do dvou týdnů.