Ztvrdlou a nepěkně zažloutlou kůži na patách neskryjí ani luxusní botky a ke všemu to dost nepříjemně bolí. Nemluvě o tom, že do prasklinek v kůži můžou snadno proniknout různé nečistoty a způsobit ještě větší polízanici.

Příčin, proč kůže na patách vysychá a praská, může být celá řada: náchylnost k plísním, nevhodná obuv, vyšší váha, špatný pitný režim, nedostatek vitaminů, horší prokrvení, používání nekvalitních mýdel, ale i některé nemoci jako třeba cukrovka nebo lupénka.

Stejně tak ale existuje mnoho způsobů, jak těmhle potížím předcházet.

Jen pemza to obvykle nespasí

Patříte mezi ty šťastlivce, kteří si vystačí s pemzou? Prostě si jen během koupele obrousí zrohovatělou kůži a mají vystaráno? Buďte rádi. Jiní si musí paty pravidelně máčet a navštěvovat pedikérku.

Stává se vám, že se jednou projdete bosky v bazénu nebo sauně a jako „suvenýr“ si domů odnesete plíseň? Na to existuje jednoduchá rada. Noste s sebou žabky či gumové pantofle a po návratu domů preventivně namočte nohy na pár minut do roztoku vody s octem nebo několika zrnky hypermanganu (manganistan draselný běžně koupíte v lékárně).

Jak na krásné nohy a chodidla? Obrušujte, mažte a masírujte

Parádní botičky nejsou vždycky výhra

Potrpíte si na lodičky a balerínky? Obojí má své nesporné kouzlo, ale obojí prokazuje našim nohám medvědí službu. Tenhle druh obuvi zatěžuje totiž pouze určitou část chodidel, což následně vede k tomu, že se na nich začnou tvořit mozoly a kůže začíná tvrdnout.

To je dost nepříjemná cena za parádu, nemyslíte? Mnohem šetrnější je obuv s kvalitní výstelkou. Nadměrnou zátěž na chodidla způsobuje také nadváha. To už je ale zase úplně jiná kapitola, kdy je nezbytné zamyslet se nad úpravou jídelníčku a celkovou životosprávou.

Není nutné mít vše pod kontrolou

  • Tradiční čínská medicína považuje chodidla za „mapu“ vnitřního zdraví. Na ploskách (včetně pat) se nachází množství akupresurních bodů a plošek, jež jsou prostřednictvím energetických drah (meridiánů) spojeny s jednotlivými orgány. Tlakem na tahle místa můžeme ovlivnit příslušný orgán nebo část těla (což využívá takzvaná reflexní terapie). 
  • Pokud se chcete zbavit problémů s chodidly (včetně popraskaných pat), zamyslete se tedy nad tím, jak žijete. Duchovní přístup je neméně důležitý. Zamyslete se, jestli váš život není plný spěchu a snahy mít vše pod kontrolou, nemáte-li obavy z budoucnosti a zda se příliš nevyčerpáváte (tělesně i duševně). Udělejte si také pořádek ve vztazích a přestaňte po sobě chtít nemožné

Možná málo pijete

Pevná a pružná kůže rovná se hydratovaná kůže. Nedostatek tekutin (káva a černý čaj se fakt nepočítají!) se projeví nejen na pleti, ale i na spodní straně chodidel. Ztvrdlá kůže tedy znamená mimo jiné i to, že málo pijete. Na její kvalitu má vliv také zinek a omega-3 mastné kyseliny.

Přidejte do jídelníčku dýňová a slunečnicová semínka, ořechy, hovězí maso, játra, sýry a mořské ryby (losos, makrela, sardinky, tuňák, sleď). Prospějete tím nejen své pokožce.

Příčinou tvrdých pat může být i špatné prokrvení. Proti tomu se dá bojovat pravidelným pohybem a zdravou životosprávou (především je nutné vyvarovat se kouření, alkoholu a nezdravým tukům). Pokožku můžou vysušovat také nekvalitní mýdla. Vybírejte proto taková, která obsahují zvláčňující přírodní oleje.

Když se příčina skrývá v hlavě

Je ale dost možné, že skutečná příčina popraskaných pat leží někde úplně jinde. Ve vaší hlavě.

  • Podle psychosomatiky svědčí tenhle problém o životě plném stresu, v němž nemá člověk dost prostoru k tomu, aby naslouchal svým potřebám. Z duchovního hlediska představují chodidla porozumění sobě samému, druhým i životu kolem nás. Potíže s chodidly často signalizují obavy z věcí příštích a nepříjemné ustrnutí na místě, odkud se z nějakého důvodu nemůžeme hnout kupředu. 
  • Bolestivé paty ale mohou být také následkem toho, že se dlouhodobě přepínáme a řešíme problémy za druhé lidi, místo abychom věnovali pozornost v první řadě sobě. Za problémem někdy stojí i odsuzování ostatních lidí, věčné mentorování, dlouhodobý smutek nebo nezdravé (ustrnulé) vnímání sexuality.