Vůně má zvláštní moc udělat vás výjimečnou a přitažlivou. Ale musí vám padnout jako ulitá. Jak ji vybírat a jak používat?

Znáte ty okamžiky, kdy záleží víc než jindy na tom, jaký na okolí uděláte dojem? Právě vůně vám pomůže vystoupit z řady, dokáže povzbudit, dodat energii i sebevědomí, zvednout náladu a přitáhnout pozornost. 

A možná vám hodně pomůže i v situaci, kdy chcete okouzlit objekt svého zájmu. Jinými slovy, když ho chcete svést, musíte krásně vonět. A jen správně zvolená vůně z vás udělá bohyni.

Parfém mluví za vás

Prodejci vůní se shodují v tom, že Češky patří spíše ke konzervativním zákaznicím, dávají přednost lehčím toaletním vodám. Jako by se bály výrazných osobitých parfémů. Možná je nejvyšší čas vyměnit svého oblíbence a trochu zaexperimentovat. 

Když se spolehnete na svůj vkus a intuici, určitě se vám podaří vybrat si vůni, pod která vám padne jako ulitá. Záleží opravdu u jen na vašem pocitu. Nenechte se ovlivnit názory kamarádek, nejlepší je, když si parfém vybíráte sama. Stejný parfém totiž na každé ženě může vonět jinak.

Testujte bez doprovodu

Nejprve si vůni předem vytipujte podle složek, které máte ráda, v obchodě pak zkoušejte maximálně tři vzorky. Když jich zkusíte víc, zmatete čichové buňky a ztratíte rozlišovací schopnost. 

Říká se, že čich je v lepší kondici dopoledne, takže pro parfém jděte raději po ránu než večer, ideálně si s sebou vezměte sáček s pár zrnky kávy a po každém testování si přičichněte, káva totiž neutralizuje pachy. 

Nezapomeňte, že vůně potřebuje čas, aby se rozvinula. Vždy chvilku počkejte, než ji otestujete. Vonné složky, které ucítíte jako první, jsou hlavou parfému – podle nich se rozhodujete, zda se vám vůně líbí. Po čtvrt hodině hlava parfému většinou vyprchá, aby udělala prostor srdci, které zaručí intenzivní vůni na 2 až 3 hodiny. Na závěr přichází základ, což jsou postupně se uvolňující vonné esence.

Kolik, jak a kam?

Držte se osvědčené rady, že parfém byste na sobě neměla cítit. I kdyby vám ho kamarádka nebo partner chválili až do nebe, neberte to jako povel, že byste ho měla aplikovat ve dvojnásobném množství. 

Důležité je nanášet parfém nebo toaletní vodu na místa, která se dobře prokrvují, tedy na spánky, za uši, na vnitřní zápěstí, dekolt, na krční tepny nebo do loketních jamek.