Když už jste nadosah vytoužené štíhlosti, nedělejte nic, co vám kila nemilosrdně přidává!

Někdy stačí opravdu málo a váš metabolismus začne šlapat podle vašich představ. A pak už nebudete muset závidět kamarádce, která si dá po vydatném obědě s polévkou a bílou bagetkou navrch jahodový dortíček a pořád je jako lunt...Nedostatek vitaminů

Držíte-li přísné diety, hrozí nebezpečí, že tělu začnou chybět některé látky, které potřebuje ke zdravému spalování a k vyladění hormonálního systému. Odborníci na výživu z Lavalské univerzity v Kanadě zjistili, že když tělu chybí určitý vitamin, způsobuje to pocit většího hladu. Zkráceně – tělo vás bude tak dlouho nutit jíst, dokud se mu nedostane chybějících látek.


Řešení: Jste-li „tabletkový“ typ člověka, můžete to řešit požíváním multivitaminů a potravinových doplňků. Mějte však na paměti, že ty jsou často dobrým byznysem pro jejich výrobce, s účinností je to však často horší. Když totiž některé vitaminy pojídáme ve formě pilulek, tělo si je, laicky řečeno, neumí vzít a použít je – chybí tam totiž podpůrné látky, aby se mohly vitaminy dobře vstřebat, jak je tomu například, když sníme „živý“ kus ovoce. Otázka je, jak poznat, co nám zrovna chybí. Můžete se řídit svými chutěmi – častá chuť na mořské ryby může znamenat nedostatek omega-3 aminokyselin, chuť na osvěžující a kyselé šťávy a?džusy zase nedostatek „céčka“. Když už „dietaříte“, vyhýbejte se jednostranným dietám, při kterých se jedí například jen meruňky či jiné jednodruhové jídlo. Místo toho raději snižte porce, ale dbejte, aby strava byla co nejvíce pestrá. Když si nejste jistá, sáhněte po některé knize, která nabízí vyváženou stravu – může to být například kuchařka pro vegetariány nebo některá z těch makrobiotických, zajímavé jsou i knihy s tematikou vaření podle pěti elementů, které zcela nevylučují maso, pouze jeho konzumaci omezují.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:31