Za krásnou pletí stojí především velké úsilí. Pokožce je třeba se věnovat pravidelně, a to i několikrát denně. Na druhou stranu stačí pár minut a vědět „jak na to“, a výsledek se často rovná zázraku.

Tip

Pokud chcete pleť udržovat svěží i během dne, je dobré si pořídit malý rozprašovač do kabelky a naplnit ho růžovým hydrolátem. Stačí pak během dne obličej několikrát orosit. 

Docílit krásné pleti není v dnešní době lehké. Vše komplikuje znečištěné životní prostředí i stres. Pokud ale podlehnete kouzlu přírodní kosmetiky a budete pravidelně pečlivě ošetřovat a hýčkat svou pokožku, výsledek se rychle dostaví.

Ze všeho nejdůležitější je zjistit a vypozorovat, jaký typ pleti máte a co jí nedělá dobře. Každý jsme originál, a tak není suchá pleť jako suchá pleť. Třeba u olejů, které jsou vhodné pro tento typ pleti, vám některý bude vyhovovat lépe a jiný vůbec. 

Pak je nezbytné zvolit správný typ čištění pleti. Například u suché pokožky je nutné dodat „mastnotu“ i pomocí čisticích přípravků. Je možné tedy pleť čistit i olejem, například jojobovým smíchaným s trochou vody, a poté dočistit květovou vodou.

Mastná pleť

Péče o mastnou pleť je asi nejsložitější, ale i s ní už se dnes dá pracovat velmi dobře. Základ je čištění, ideálně třikrát denně. 

 • Jojobový olej
  Na noční ošetření mastné pokožky je jojobový olej nedocenitelný. Aplikujte ho na vyčištěnou pleť a nejlépe ještě proveďte jemnou masáž. 
 • Maska
  Domácí masku si umícháte z lžíce ovesné mouky rozředěné vodou a kapky olivového oleje. Naneste, nechte zaschnout a pak opatrně smyjte. 

U mastné pleti je zase důležité dodat pleti výživu a zároveň ji nemastit více, než je nutné. Vhodný je třeba lehký hydrofilní olej a dočistit jemným růžovým gelem a ještě hřebíčkovou vodou. U mastné i suché pleti je pak důležité orosit obličej i dekolt hydrolátem. 

U mastné pleti je dobré použít lehčí, póry stahující květovou vodu, třeba z rozmarýnu, u suché pleti je vhodnější jemnější květová voda, třeba z růže nebo gerania.

Suchá pleť

S přicházející zimou má suchá pleť tendenci se vysušovat mnohem více, a je proto nutné ji efektivně ošetřovat a promazávat. 

 • Bambucké máslo
  Lahůdka pro suchou pleť! Zvládne promastit i opravdu hodně vysušená místa, na která ani olej nestačí. Je možné ho použít také lokálně. 
 • Makadamiový olej
  Zejména na hodně se vysušující pokožku okolo očí, která má tendenci k tvorbě vrásek, je tento olej úžasný. Má totiž stejnou kvalitu jako kožní maz. 

Suchou pleť je nutné hýčkat „hutností“, tedy čistit oleji a dočišťovat květovou vodou, jako je růže. I následné ošetření by mělo být plné oleje. Zkuste si pod oči vmasírovat makadamiový olej, který je nejlepší na drobné vrásky a má stejné složení jako kožní maz, takže oční okolí pořádně vyživí. 

Na zbytek obličeje a dekolt je také dobré využít některý z hutných olejů, hlavně teď během chladnějšího období. Výborný je olej baobabový a smíchat ho můžete třeba se šípkem.

Mastná pleť potřebuje odmastit a stáhnout póry. I pro ni je vhodný hydrofilní čisticí olej, ale navázat byste na něj měla hřebíčkovou nebo levandulovou květovou vodou, která pokožku efektivně dočistí a „stáhne“. Poté aplikujte na noc jojobový olej, může být i argan nebo opuncie.

Efektivní čištění pleti

 • Hydrofilní olej
  Pokud chcete svou pokožku čistit jemně, a přitom efektivně, doporučujeme hydrofilní olej. Stačí trochu oleje smíchat s vodou a jemně vyčistit dekolt a obličej. A pak vše pořádně omýt vodou. Vhodný je pro normální i suchou pleť. 
 • Růžová pleťová voda
  Po omytí hydrofilního oleje je dobré pleť ještě dočistit. Nejvhodnější je k tomuto účelu květová voda. Takový univerzál, který udělá dobře každému, je určitě voda z růže damašské nebo marocké. Nikomu ale »neublíží« ani voda levandulová. 
 • Osvěžení
  Na závěr čištění pokožky je vhodné ji osvěžit a hydratovat a připravit tak na následnou aplikaci krému nebo oleje. Na takové osvěžení je nejlepší kvalitní hydrolát. Doporučujeme opět růže, levandule ale také anti-age helichrysum.