Doporučujeme

Růžovka či ekzém. Jak pečovat o pleť, když není úplně dokonalá?

  • 0
Trable s pletí zažila během života každá z nás. Existuje mnoho důvodů, proč se objevují i v dospělém věku, v různém ročním období s různou intenzitou. Naštěstí existují domácí prostředky, které vám zaručeně pomůžou.

Kůže je s celkovou plochou téměř dva metry čtvereční naším největším orgánem – a poskytuje tím také spoustu prostoru pro možné problémy. Ty rozhodně nejsou tak vzácné, jak by se vám mohlo zdát.

Podle výsledků průzkumu prodělala téměř každá druhá dospělá žena v uplynulých dvanácti měsících minimálně jedno kožní onemocnění. Mezi nejčastěji zmiňované patří atopický ekzém (neurodermitida), infekce způsobené plísněmi (mykózy), akné, pocit napětí nebo svědění.

Péče je lepší než škrábání

Většina kožních problémů se vyskytuje v zimě, to ovšem bohužel neplatí stoprocentně, dokážou potrápit kdykoliv v průběhu roku. Existuje mnoho příčin, které zpomalují činnost mazových žláz. Ty pak produkují méně kožního mazu, který udržuje pokožku vláčnou a odolnou vůči infekcím způsobeným mikroby, a proto vás můžou svědit holeně, v ohybu loktů nebo ruce a kůže se na těchto místech loupe.

Když si však svědící místa škrábete, problémy se tím jen zhorší. Dojde k dalšímu narušení ochranné bariéry a zvyšuje se riziko zánětů.

Lepší je namáhanou kůži posilovat, například pomocí šetrných pečujících přípravků, které obsahují kyselinu linolovou, vitamin E nebo ureu. Tyto látky zajišťují, že kůže zůstane vláčná a vytvoří se na ní ochranný film.

Existuje celá řada kožních potíží – na další stránce najdete ty nejčastější a kromě toho také tipy, jak s nimi účinně bojovat pomocí osvědčených babských rad.

Rosacea (růžovka)

Ilustrační fotografie

Co je to? Při tomto onemocnění se především u lidí se světlou pletí barví kůže dočervena, což mají na svědomí rozšířené cévky. Tento chronický zánět se většinou objevuje až po třicítce. V těžkých případech se na kůži vytvářejí uzlíky nebo se kůže na daném místě zesiluje.

Zhoršení příznaků způsobuje například chlad, požití horkých nápojů, alkoholu nebo reakce na „pleťové“ roztoče. Pomoct vám může dobrá péče, dermatologické krémy, antibiotika nebo následující šetrné prostředky.

Růžový olej: Pečuje o suchou pleť, působí antibakteriálně a zmírňuje zarudnutí. Na léčivý pleťový olej smíchejte 6 kapek přírodního éterického růžového oleje, 4 lžičky oleje z meruňkových jader a 2 lžičky šípkového oleje. Naneste několik kapek dvakrát denně na pleť obličeje.

Medová maska: Med o kůži pečuje a působí antimikrobiálně. A to nejen proti roztočům. Jako masku naneste na obličej 2 lžíce bio medu, nechte 20 minut působit a opláchněte.

Atopický ekzém (neurodermitida)

Ilustrační fotografie

Co je to? Svědění, zarudnutí, popraskání a silně se loupající kůže, to jsou typické obtíže při neurodermitidě. Odborníci ale hovoří o atopické dermatitidě. Příčinou totiž není zánět nervů, ale přecitlivělost kůže a náchylnost k alergiím.

Imunitní systém už při malém podráždění, např. aromatickými látkami, pyly nebo těsným oblečením, reaguje silněji než normálně. Ekzémy se objevují hlavně v ohybu loktů, podkolenních jamkách nebo na obličeji. Kromě mastí nebo biologik pomáhá relaxace, protože stres přispívá k zánětlivým procesům v těle. Vyzkoušet ale můžete i nějaký domácí prostředek.

Černý čaj: Třísloviny, které obsahuje, působí protizánětlivě. Pro přípravu tinktury použijte druhý nálev sáčku (nechte vždy louhovat deset minut), jinak by byla jeho koncentrace příliš vysoká. Namočte v tinktuře šátek a na 20 minut ho položte na pokožku.

Kleopatřina koupel: Nalijte 1 l mléka a 100 ml olivového oleje do vody ve vaně (teplé 36 °C). Koupejte se 20 minut, osušte se a nakrémujte. Koupel obsahuje lipidy a omega-3 mastné kyseliny, které zmírňují zánět.

Měsíček: Jeho saponiny a flavonoidy působí hojivě, protizánětlivě a antibakteriálně. Na mazání smíchejte 5 g sušených květů s 50 ml olivového oleje a nechte ve vodní lázni při mírné teplotě 30 minut louhovat. Přeceďte a naneste na pokožku.

Lupénka

ilustrační snímek

Co je to? Lupénkou (psoriázou), často dědičným chronickým zánětlivým onemocněním, trpí asi 250 tisíc Čechů. Tato nemoc mívá své akutní fáze a může postihnout celé tělo (klouby, dokonce i vnitřní orgány), projevuje se ale především na kůži.

Protože imunitní systém napadá tkáně vlastního těla, a vznikají tak drobná poranění, množí se kožní buňky příliš rychle a tvoří se šupinatá, ztluštělá, červená místa. Nemoc se dá podle závažnosti léčit krémy, léky nebo balneoterapií (UV-světlo a solanková koupel). Na doma se hodí následující prostředky.

Ovesná koupel: Ovesná sláma je bohatá na kyselinu křemičitou a zinek – ty se osvědčují v boji proti zánětu a svědění. Abyste si připravila koupel, nakrájejte nadrobno ovesnou slámu, kterou můžete koupit v lékárnách a bylinkářstvích, přelijte ji 4 l vroucí vody a nechte louhovat. Vychlazený nálev nalijte přes cedník do vlažné vody ve vaně a koupejte se v ní 20 minut.

Solanková koupel: Sůl působí hojivě a antibakteriálně. Do vody ve vaně (o teplotě 37 °C) vsypte 500 g soli a koupejte se v ní 15 minut. Poté se nesprchujte, ale odpočívejte 30 minut zabalená v ručníku. Roztok obsahuje více soli než krev, a proto dochází k osmotické rovnováze – kůže vylučuje toxiny a přijímá minerály.


  • Vybrali jsme pro Vás