Doporučujeme

Sedm mýtů o vlasech: jak moc škodí silikon a jak často je mýt

  • 0
Pěkné a husté kadeře jsou jednou z ženských zbraní, právě proto se o ně snažíme pečovat co nejlépe. Je tomu ale opravdu tak?

Vlasy hrály odjakživa v lidských životech důležitou úlohu. V dávných dobách představovaly svobodu, společenské postavení a jistou váženost, v případě žen i sexuální vábničku. Ta se projevila hlavně během namlouvání. Muži vždy zbožňovali dlouhovlásky, které vyzařovaly mládí a plodnost.

Další charakterové vlastnosti se dívkám a dámám přisuzovaly podle barvy jejich kštice: Rusovlásky byly pokládány za prostopášné sexuální dračice, o brunetkách se říkalo, že jsou rázné, a blondýnky zase naopak jemné a poddajné. Nejhůř v mužských očích na tom byly majitelky řídké kštice, ty pokud neměly věno, nezavadily o ženicha.

Dnešní doba je k ženským vlasům jistě přívětivější. Nicméně, touha po krásné „hřívě“ nás často vede k tomu, že věříme nejrůznějším mýtům a pověrám, jaké o vlasech slýcháme. 

Co je tedy pravda a co fikce?

Olejová séra vlasy vyhladí, vyživí a ochrání je i při mytí.

Mýtus č. 1: Špinavější vlasy rostou rychleji

Za tímhle tvrzením je podivná teorie o tom, že kštice nezatížená vodou, šamponem či stylingovými přípravky je zdravější, méně se láme a dokáže brzy dohnat chybějící centimetry délky.

Jak to vidí kadeřníci: Je tomu přesně naopak! U nemytých vlasů se může stát, že se vlasová folikula (tkáň, z níž vlas vyrůstá) ucpe a znemožní jeho další vývoj. Pokud tedy chcete, aby rostly lépe, snažte se je mýt pravidelně. Předejdete tak kožním problémům a zároveň i společenskému faux pas, protože nemyté mastné vlasy jsou nepříjemně cítit.

Při každém mytí vlasů je potřeba nejen šamponu, ale i kondicionéru a masky. Čas...

Mýtus č. 2: Mastná hlava se musí mýt denně

Když si umyjete vlasy, jsou krásně načechrané, po pár dnech ale zplihnou a zmastí se. Máte kštici, která se mastí zvlášť rychle? Obvyklá rada zní: Myjte ji každý den, bude pak nadýchaná a sexy.

Jak to vidí kadeřníci: Pokud vás rozčilují mastné vlasy, častým mytím si moc nepomůžete. Naopak! Šampon pokožku hlavy pořádně vysuší a mnohdy i podráždí. Proto není divu, že začne produkovat ještě víc mazu než dřív. Chcete-li alespoň částečně zabránit rychlému maštění vlasů, zkuste je místo kondicionéru spláchnout jablečným octem.

Příliš utažený culík sice lichotí tváři, zbaví vás vrásek, ale vlasy trpí....

Mýtus č. 3: Přírodní oleje podpoří zdraví a lesk

Dát si olejový zábal (obzvlášť, máte-li suché vlasy) je považováno za žádoucí. Podle odborníků to také není ideální řešení. Proč?

Jak to vidí kadeřníci: Některé suroviny, jako je třeba avokádový či kokosový olej, nepronikají hluboko do vlasu, proto ho vyživí jen částečně. Navíc taková olejová kúra po sobě zanechá vlasy mastné a lepkavé. Kadeřníci proto doporučují nepoužívat olej samotný, ale jen jako přísadu vlasových produktů. Oleje umí kadeře změkčit, samy o sobě jim však neposkytnou péči, jakou si zaslouží.

Jakou cestu při péči o vlasy zvolíte, napoví vzhled kštice.

Mýtus č. 4: Roztřepené konce lze zachránit

Někteří výrobci kosmetiky slibují nemožné. Zvlášť tehdy, pokud tvrdí, že jejich přípravek dokáže poničeným konečkům vrátit pevnost a celistvost. Ve skutečnosti tomu tak není.

Jak to vidí kadeřníci: Jestli nechcete, aby se vám vlasy třepily, systematicky je zastřihávejte každých 6 až 8 týdnů. Na jejich dobrou kondičku má vliv i pravidelná péče, denně konečky pečlivě rozčešte, snížíte tak riziko zacuchání. Hodně také pomůže, když se aspoň na čas vzdáte tepelné úpravy účesu, ať už jde o fénování, kulmování či narovnávání kadeří žehličkou.

I vlasy si žádají změnu pečujícího rituálu. Nezapomínejte nikdy na závěrečnou...

Mýtus č. 5: Silikon kadeřím neprospívá

Obecně se tvrdí, že šampony či uhlazovací séra se silikonem vlasy zatěžují. Poslední výzkumy ale prokázaly, že to není tak úplně jednoznačné.

Jak to vidí kadeřníci: Vlasové přípravky se silikonem propůjčí vlasům lesk a vlhkost. A to není vše! Stylingové přípravky se silikonem jsou vhodné zejména pro ty, kdo se často fénují. Horký vzduch totiž způsobuje krepatění vlasů, které silikon bez problémů uhladí. Jediné, na co si musíte dát pozor, je množství přípravku. V případě silikonu totiž platí, že méně je více!

Když budete kštici po umytí „třít“ do ručníku, struktura vlasů bude narušená,...

Mýtus č. 6: I drahé šampony ztrácejí účinek

Používáte pořád stejný šampon? Podle jedné z pověr se to nevyplácí, kadeře si prý na stejný produkt zvyknou a přestávají na něj reagovat. A tak prakticky utrácíte za něco, co vám vůbec nepomáhá...

Jak to vidí kadeřníci: Vlasová pokožka má svoje specifické pH 4,5 až 5,5. Některé přípravky mohou tuhle rovnováhu narušit, a v důsledku toho ji podráždit. Výsledkem je šupinatá pleť či lámavé vlasy. Proto není od věci čas od času přípravky vystřídat. Obzvlášť, máte-li za sebou nějakou změnu, třeba novou barvu vlasů nebo styling podpořený žehličkou na vlasy. Dobrou volbou je hydratační šampon s výživovou složkou, například arganovým olejem.

Ilustrační snímek

Mýtus č. 7: Časté česání je zdravé

Tuhle lež jsme slýchávali už jako děti. Maminky nás nabádaly, abychom se česali a nechodili ven s „vrabčím hnízdem“. Podle odborníků může časté kartáčování způsobit víc škody než užitku.

Jak to vidí kadeřníci: Důležité je, abyste si uvědomili, že nečešete jen vlasy, ale i pokožku hlavy! Ta může být nesprávnou manipulací s hřebenem poškozována. Proto doporučují česání omezit jen na dobu, kdy už máte kštici tak rozevlátou, že vám dělá ostudu. V opačném případě nechte kadeře žít svým životem.


  • Vybrali jsme pro Vás