Doporučujeme

Pět běžných věcí, které vám ničí nehty

  • 0
Nehty zdobí a opticky zeštíhlují ruce. Co (ne)dělat, abyste je měli pořád tak krásné?

Pro většinu z nás jsou nehty (stejně jako třeba vlasy) ozdobou. Dají se stříhat, modelovat nebo lakovat různými barvami. Málokdo ale ví, že jde vlastně o rohovinu, jejímž předchůdcem byl zvířecí dráp. Zatímco dravci využívají svoje pařáty k lovu, náš lidský nehet je měkčí, oblejší a pomáhá k lepšímu úchopu věcí.

Na kondičku nehtů mají ničivý vliv saponáty, čisticí prostředky či kouření cigaret. Odborníci ale uvádějí ještě další „běžné věci“, které vašim „drápkům“ dvakrát neprospívají. A které to jsou?

Nejprve lak na vlasy a teprve pak šperky.

Lak na vlasy

Ano, lak na vlasy máte běžně doma. Perfektně „zmrazí účes“ a vy celý den působíte upraveně. Podle statistik většina žen účesy ještě dolaďuje prsty, což je právě kámen úrazu. Lak na vlasy totiž obsahuje 50 procent alkoholu, který vaše „drápky“ vysuší a zvýší jejich lámavost. Ve stylingovém přípravku jsou navíc sloučeniny naleptávající laky na nehty. Není tedy divu, že v mnoha domácích rádcích je právě lak na vlasy přípravkem, kterým můžete z oblečení odstranit různé skvrny.

I vaše ruce potřebují pozornost. Základ jsou upravené nehty.

Silný tlak

Většina z nás nehty používá jako pomocníky k různým úkonům, ať už jde o odškrabávání cenovky ze zakoupeného výrobku, otevírání různých víček nebo nedobytných balíčků… Všechny tyhle práce vystavují nehty velkému tlaku a je jenom otázkou času, kdy se začnou lámat a třepit. Příště si na pomoc místo „drápků“ vezměte k ruce nůžky nebo klíče.

První pomoc pro suché nehty

Než půjdete spát, namažte si ruce tlustou vrstvou krému (můžete použít i vazelínu). Natáhněte si rukavice a jděte si lehnout. Ráno se vzbudíte s hebkými dlaněmi, prsty i „drápky“. 

ilustrační snímek

Život bez kůžičky

Malá část kůže pod nehtem nevypadá dvakrát esteticky, proto ji manikéři s gustem odstraňují. Podle zdravotníků to ale není zrovna vhodné. Kůžička vytváří ochrannou bariéru proti infekcím, choroboplodným zárodkům nebo bakteriím. Když nehtům vezmete tenhle štít, stanou se náchylnější k různým onemocněním, včetně plísní. Příště proto kůžičku nestřihejte, ale zatlačte ji pomerančovým dřívkem.

Ilustrační fotografie

Větší délka

Dlouhé nehty jsou sexy. Zeštíhlují ruce a dávají vám možnost experimentovat s různými vzory a odstíny laků. Nicméně, dle odborníků jsou kratší nehty daleko zdravější.

U dlouhých „drápků“ totiž dochází k zachytávání různých nečistot, bakterií a hrozí vznik infekce. Navíc, pokud si dopřejete dlouhé akrylové nehty, můžete ohrozit kvalitu těch svých, přirozených.

Aby vám „falešná paráda“ na rukou dobře držela, musí manikéři obrousit vaše nehty, čímž je ztenčí a zeslabí. Za parádu pak zaplatíte zdravím svých nehtů.

Polonahé provokativní snímky od moře či z bazénu jsou zárukou úspěchu.

Plavání v bazénu

Pohyb ve vodě je zdravý. Chlór má navíc dezinfekční účinky a dokáže pokožku i nehty chránit před bakteriemi. Bohužel chlór také dráždí a vysušuje, což v případě „vašich drápků“ znamená horší kvalitu, zvýšenou lámavost a oslabení. Pokud plavání milujete, ošetřete nehty bezbarvým lakem, zabrání ztrátě vlhkosti. Poté je potřete i vrstvou krému na ruce, nejlépe s lanolinem, který negativní účinky chlóru zmírní.


  • Vybrali jsme pro Vás