Doporučujeme

Ukliďte si v koupelně. Jak a podle čeho třídit kosmetiku

  • 0
Když se vám v koupelně začnou hromadit šampony a krémy, nastává nejvyšší čas k úklidu. Budete se po něm určitě cítit mnohem lépe.
Kosmetické produkty vždy vybírejte s ohledem na problém, který vaši pleť trápí....

Zkontrolujte si datum trvanlivosti

V rámci celé EU platí zásada, že všechny kosmetické výrobky musí vydržet neotevřené minimálně 30 měsíců nebo musí mít vyznačené datum, dokdy mají být použity.

U potravin krátkodobé překročení této lhůty ještě neznamená, že výrobek je špatný a má se vyhodit. Nejlépe je k němu přičichnout. Pokud voní, můžete ho spotřebovat. Jestliže však má podivný odér nebo se změnila jeho konzistence, bezpodmínečně s ním pryč!

To platí také pro už otevřené kosmetické výrobky. Někdy vám napoví i symbol na obalu, tím je obrázek kelímku s číslicí. Ta udává, kolik měsíců po otevření je možné jej ještě používat.

Ilustrační snímek

Vyperte houbičky a všechny štětce

Jednou týdně (nebo pokud už jsou zanesené pudrem a make-upem) byste měla houbičky, štětečky a štětce omýt jemným šamponem nechat uschnout rozložené na ručníku. Po nich přijdou na řadu kartáče a hřebeny.

Co se týká kosmetické péče, rozhodně nevsázejte na náhodný výběr. Kvalitní...

Rozdělte věci podle toho, jak často je používáte

Oblíbené kosmetické prostředky, které použijete třikrát až čtyřikrát týdně, mají své místo zcela vpředu na poličce s kosmetikou. Poklady, které najdou uplatnění spíš příležitostně, je vhodné roztřídit podle kategorií a uložit do hezkých krabiček či boxíků. 

Přitom mějte na zřeteli, že produkty snadno podléhající zkáze, jako jsou vůně, oleje a přírodní kosmetika, se nejlépe cítí na chladném a zastíněném místě. Neuděláte chybu, když si na ně vyhradíte místo v ledničce.

Kosmetické řady jsou koncipovány tak, aby se jednotlivé přípravky doplňovaly....

Najděte jim nové uplatnění

Ale kam s tím zbytkem, který se neřadí mezi oblíbence? Krémy, co jsou pro použití na obličej příliš vydatné či mastné, se mohou změnit v pečující krém na ruce a tělo. 

A šamponem můžete vyprat štětečky nebo svetříky. S trochou kreativity lze pro každý kosmetický výrobek najít nové uplatnění.

Jak dlouhou dobu co vydrží?

Otevřené kosmetické produkty se velmi rychle kazí. Tento přehled vám může pomoci při jejich vyřazování.

  • Krémy na obličej 
    Přípravky s dávkovačem jsou výrazně trvanlivější, protože dovnitř prakticky nemůže proniknout vzduch a choroboplodné zárodky. Krémy v kelímku vám vydrží (podle druhu použité konzervační látky) 3 až 4 měsíce. 
  • Šampony a sprchové gely 
    Kosmetika zaměřená na hygienu je opravdovým mistrem přežití. Obsahuje totiž aktivní čisticí složky, které průběžně likvidují bakterie a jiné choroboplodné zárodky. Vydrží rok, často však i výrazně déle. 
  • Opalovací prostředky 
    Uzavřené mají tyhle produkty většinou trvanlivost 30 měsíců, aniž by UV filtr ztratil svou účinnost. Ten zůstává stabilní také asi 12 měsíců po otevření za předpokladu, že ochranný prostředek na opalování nebyl vystaven vysoké teplotě. 
  • Pudr 
    Je to kosmetický vytrvalec, protože neobsahuje žádnou vodu. Pokud se do obsahu nedostane vlhkost, můžete pudr teoreticky používat ještě roky po záruční době. Totéž samozřejmě platí pro pudrové oční stíny. 
  • Řasenka 
    Máte červené oči? Na vině by mohla být stará řasenka. Ta vydrží většinou jen asi 3 měsíce, protože přichází stále do styku s oční spojivkou a slznou tekutinou. Mohou ji tak kontaminovat různé bakterie, proto ji včas vyměňte za novou. 
  • Rtěnka 
    Tekutý lesk na rty má kratší dobu použitelnosti než klasická rtěnka. Tu je možné používat až po dobu 3 let. Ovšem když začne být cítit trochu žlukle nebo získá drobivou konzistenci, okamžitě s ní pryč! 

  • Vybrali jsme pro Vás