Doporučujeme

Místo obyčejného krému si do taštičky přibalte ten, který vaši pokožku ochrání...

Místo obyčejného krému si do taštičky přibalte ten, který vaši pokožku ochrání před škodlivým slunečním zářením. | foto: Profimedia.cz

Alergie na kosmetiku. Na co si dát pozor?

  • 0
Bez kosmetických přípravků se dnes už neobejdeme. Používáme je několikrát denně a to nejen na obličej, ale i tělo. Co však dělat, když jsme na ně alergičtí?

Pokud máme citlivou pokožku, musíme si vždy dobře prostudovat složení kosmetiky, kterou používáme. Menší obavy budí přípravky s označením »Na citlivou kůži, bez parfemace či parabenů« a produkty na přírodní bázi. Neznamená to ovšem, že nemůžeme být na některou jejich složku alergičtí.

Vždy testujte

Je dobré vždy nový kosmetický produkt předem otestovat na malé ploše, například na vnitřní straně zápěstí nebo po stranách krku. Vhodné je pořizovat si kosmetiku z lékárny nebo specializovaných prodejen, a to po konzultaci se školeným prodejcem.

„Nepříjemné kožní reakce mohou způsobit i produkty, které obsahují parfémové směsi, parabeny či jiné konzervační látky, někdy také přípravky s heřmánkem, protože jsou senzibilizující, a rovněž nehtová kosmetika či některá barviva,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová.

V případě potvrzené kontaktní alergie na některé látky alergolog vystaví průkazku se seznamem alergenů i přípravků, ve kterých se mohou vyskytovat. Je důležité průkaz nosit s sebou a pročítat složení kosmetických produktů, zda daný alergen neobsahují.

„Je také důležité dodat, že i některé přípravky, jež dlouhodobě používáte bez obtíží, se mohou časem stát alergenem, protože kůže senzibilizuje. V léčbě alergie na kosmetické přípravky je důležité odhalit vyvolávající příčinu a alergizující přípravek ihned přestat používat,“ vysvětluje doktorka Mansfeldová. 

„Mírnější projevy mohou odeznít po vyloučení dalšího kontaktu kůže s alergenem, jindy je však nutné postiženou oblast promazávat regenerujícími krémy, například s panthenolem. Při prudké reakci je již nutné krátkodobě užívat antihistaminika a místně kortikoidní krém, většinou na doporučení dermatologa.“

Projevy

V místě aplikace přípravku nejčastěji cítíme svědění a pálení, postupně se objeví zarudnutí kůže, někdy i drobné puchýřky, později se postižená oblast může olupovat. Mohou se objevit hrbolky nebo puklinky i drobné krvácení. Reakce na alergen někdy může mít i velmi prudké projevy. Například výrazné svědění se může dále zhoršovat a někdy i rozšiřovat na další místa na těle, kde přípravek použit nebyl. Při alergické reakci, na rozdíl od prostého podráždění, trvají příznaky i několik dní.


  • Vybrali jsme pro Vás