Doporučujeme

Dobrá nálada, vitaminy i pohyb. 9 tipů, jak zůstat fit

  • 0
Mrazivé počasí se střídá se zamračenou oblohou a deštěm. To vše znamená větší nápor na imunitu. Poradíme vám, jak zůstat fit i vzimě.
ilustrační snímek

Denně jednu lžičku

Vitamin D je v tomto období základ. Jedním z produktů, které tento vitamin ve velké dávce obsahují, je rybí olej. Navíc je kromě »déčka« bohatý i na zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Dejte si denně lžičku rybího oleje a žádná infekce na vás nemůže. 

„K zamražování výrobci většinou používají zeleninu v prvotřídní kvalitě,“ říká...

Jezte zdravě

Jak se udržet fit? Ideální cvičení a jídlo pro každý věk

Dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny, a to denně. Dbejte také na přísun kvalitních živočišných nebo rostlinných bílkovin, dostatečně pijte (vodu, neslazené čaje, minerálky) a vyhýbejte se prozánětlivým potravinám. Mezi ně patří cukr a rafinované sacharidy (od sladkostí až po pečivo), ztužené tuky, tepelně upravované rostlinné oleje a vysoce průmyslově zpracované potraviny.

Ilustrační fotografie

Hýbejte se

Naprosto klíčový je dostatek pohybu. Je jedno, kolik vám je a v jaké jste kondici, hýbejte se tak, jak to zvládnete. Pravidelná fyzická aktivita v délce přibližně 45 minut nejméně tři- až pětkrát týdně totiž mimo jiné okysličuje krev, prokrvuje mozek, snižuje hladinu cholesterolu a vyplavuje hormon štěstí. Díky tomu dokáže snižovat riziko vzniku respiračních onemocnění. Zkuste denně ujít alespoň 6 tisíc kroků, což je zdravotní minimum. Optimálních je ale 10 tisíc kroků.

Ryby jsou pro grilování vděčnou surovinou.

Jezte ryby

Alespoň dvakrát týdně by se ve vašem jídelníčku měly objevit ryby. Obsahují totiž cenné omega 3 mastné kyseliny, které chrání srdce, snižují krevní tlak, u dětí zlepšují procesy učení a u všech umožňují lepší zásobení orgánů kyslíkem.

Které máte nejraději? Mandle, para ořechy, kešu, lískové, vlašské, pekanové,...

Zobejte ořechy

Každý den si dopřejte hrst ořechů, lněných semínek nebo lžičku konopného oleje, případně rybího tuku. Ten vám navíc dodá i vitaminy E, A a D.

ilustrační snímek

Hlavně pozitivně

Začněte myslet vlídně a pozitivně. Platí totiž, že co si člověk myslí, výrazně ovlivňuje mimo jiné i to, jak zdravý nebo nezdravý bude. Pokud například uvěříte tomu, že vám jeden citron denně posílí imunitu, opravdu se to stane. Podmínkou je, že tomu skutečně věříte. Zjistěte proto, co nejlépe prospívá imunitě, a pak to dodržujte. Najděte si svoji vlastní cestu a vaše tělo se vám za to odmění.

ilustrační snímek

Jděte na slunce

A doplňte si tak vitamin D. Důležitý je nejen pro imunitu, ale ovlivňuje i mnoho různých procesů v organismu. Je zásadní v prevenci vzniku infekcí a snižuje hladinu zánětlivých látek v krvi.

Šalvěj

Bylinková královna

Pomyslnou královnou podzimních dní je bezesporu šalvěj. Tato bylinka se odedávna používá při zánětech, bolestech v krku nebo dutině ústní. Obsahuje velké množství vitaminu B, který je nápomocný proti únavě, ale také estrogenní hormony, které pomáhají při mykózách. Použít můžete celou nať nebo z usušené šalvěje stačí otrhat jen lístky. 

U lokálních biofarmářů, ale také v e-shopech nebo kamenných obchodech seženete mnoho bylinek, a to v čerstvé nebo sušené podobě. 

Dbejte však na to, aby etiketa nesla označení logem biolistu nebo biozebry. To zaručuje, že se jedná o certifikovanou biopotravinu, která splňuje legislativou dané a státem kontrolované požadavky na ekologickou produkci.

Čaj

Stopka virům

Nedejte nemocem šanci a vybudujte si pevnou imunitu, kterou jen tak něco nepřemůže. Třeba pomocí čaje se svěží mátou, která působí protizánětlivě a pomáhá při nachlazení. Zkuste také citronovou trávu a verbenu - rostlinky, které pro posílení imunity využívali již staří Inkové, a skořici, která si nese pověst přírodního antibiotika.


  • Vybrali jsme pro Vás