Připravujete se na cestu za exotikou? Tady jsme pro vás sepsali malou „bibli“ cestovatele, která poradí, na co si dát ve kterých zemích pozor.

Čína

„Říše středu“ je tak trochu jiný svět, který vás snadno okouzlí, ale také může zavést do řady situací, které jsou pro místní nepochopitelné. Tak například nikdy nezapichujte hůlky do jídla. Je to velice nezdvořilé.

Dary se přijímají oběma rukama a při přípitku je důležité vypít celou skleničku. A pozor: polévka se servíruje až na závěr jídla.

Japonsko

Pravidla se v Japonsku dodržují na 99,9 procent, a proto je dodržujte i vy. A nepředbíhá se tu, každý slušně stojí v řadě. Odpadkové koše nejčastěji najdete na stanicích metra, najít je na ulici je obrovsky problém. Ve většině japonských hospod můžete pít „na čas“. Zaplatíte si za 45 minut a pijete saké a pivo, co se do vás vejde. Na stole máte tlačítko, kterým přivoláte číšníka. Japonci se tak připravují na karaoke, aby se zbavili ostychu anebo pak vyrazí do jedné z obrovských heren na automaty, kde je dovoleno kouřit. Je tu navíc obrovský hluk a vyhrát nemůžete peníze, ale olověné kuličky, které lze vyměnit například za voucher do restaurace. Ve firmách se pracuje šest dnů v týdnu, 12-14 hodin. Lidé odcházejí z práce až po šéfovi. Není výjimkou, že člověka, který odešel dřív, kolegové udají.

  0:54,  aktualizováno  24. března 2019 14:27