Doporučujeme

Suchá kůže, bolest hlavy nebo afty. Víte, co vám říká vaše tělo?

  • 0
Náš organismus nám umí dát najevo, že něco není v pořádku. Mohou se objevit afty na rtech, popraskané koutky a další potíže. Poznáte, kdy se vám tělo snaží naznačit, že pro něj máte něco udělat?

Suchá a červená pokožka

Suchá pleť bývá přecitlivělá a potřebuje speciální péči. Pečlivě proto...

Pokud se na vašem těle, především na rukách, krku či v loketních jamkách objevují ložiska suché a červené pokožky, aniž by došlo k mechanickému podráždění, pravděpodobně se jedná o ekzém. Ten dnes trápí překvapivě mnoho lidí.

Článek vyšel v časopise Příběhy plné života, který si můžete koupit na stáncích.

Příběhy plné života (č. 3)

Většinou jde o alergickou reakci na materiály, které nosíte – kov, textilie. Nebo na přípravky, které používáte – prášek na praní, různé krémy, deodoranty atd. 

V některých případech pak ekzém ukazuje i na potravinovou alergii. Odhalit ten pravý důvod nebývá zcela snadné. 

Proto neváhejte a objednejte se ke kožnímu lékaři dříve, než se vám ekzém rozšíří na větší části těla.

Neustálý pocit žízně

Ilustrační snímek

Pocit vyprahlosti a časté návštěvy toalety mohou ukazovat na neléčenou cukrovku. Vysoká hladina cukru v krvi je totiž zodpovědná za to, že člověk ztrácí více vody, na kterou se právě cukr váže. Velká žízeň je tak důsledkem dehydratace způsobené nutkáním chodit často na toaletu.

Nadměrná žízeň i nadýmání

Jak poznáte, že jíte příliš soli?

To však nemusí být jediná příčina toho, že denně vypijete litry a litry vody. Neuhasitelná žízeň se může pojit i s psychickými problémy. V tomto případě ji nazýváme psychogenní žízeň a může ukazovat na neurózu, schizofrenii či další duševní poruchy.

Příliš rychlý úbytek na váze

Ilustrační snímek

Jestliže shodíte více než 10 procent z celkové hmotnosti rychleji než za čtvrt roku a nedržíte zrovna dietu, i to může být signálem onemocnění. Tyto potíže mohou odkazovat k celé škále onemocnění.

Pokud se k úbytku váhy přidává i únava, problémy se spánkem či bolesti bez zjevné příčiny, může se jednat o závažnější choroby onkologického charakteru, ale i psychického. Návštěva lékaře je nezbytná.

Bolest hlavy

bolest hlavy, ilustrace

Jednou za čas bolí hlava asi každého z nás. Většinou je to z únavy či nedostatečného pitného režimu a bolest sama odezní. Pokud vás ale trápí opakovaně, není dobré ji přehlížet, ale vždy konzultovat s lékařem.

V těchto situacích pátrejte po jejím charakteru. Cítíte tlak za očima či vás bolí jen jedna půlka hlavy? Jde o bolest bodavou, nebo pulzující?

Kromě migrény mohou bolest hlavy způsobovat špatné dioptrie, namáhání očí a krční páteře při práci na počítači.

Značit může i závažnější onemocnění, jako je nádor, infekce centrální nervové soustavy či cévní mozkovou příhodu. Náhlou a velmi silnou bolest může způsobit prasklá mozková výduť.

Afty či popraskané koutky

Nezapomínejte na rty, kterým chybí přirozená lipidová bariéra. Než se uložíte...

I když jsou afty jen malé pupínky, které se objevují v dutině ústní, dokážou nás pořádně potrápit. Jsou extrémně nepříjemné až bolestivé. Trpíte-li afty či popraskanými koutky velmi často, většinou to ukazuje na potíže s oslabenou imunitou a nedostatkem vitaminů skupiny B. Podíl na jejich vzniku má i nedostatek železa, zinku či kyseliny listové. Bohužel svou roli sehrává i genetika, takže pokud na afty trpěli vaši rodiče, úplně se jim asi nikdy nevyhnete.

Bolest v okolí srdce

Bolest břicha může signalizovat zánět slepeného střeva, ale také rakovinu.

I duševní problémy se mohou projevit prostřednictvím naší tělesné schránky. Úzkosti, dlouhodobý stres či poruchy sebedůvěry tak o sobě dají znát jako bolesti v oblasti srdce, páteře, nebo jako problémy s dýcháním. Pokud člověk psychické potíže neřeší, respektive je vědomě vyřešit nedokáže, začne se jimi „užírat“ i náš organismus.

Zpozornět byste měli i v případě, kdy vás za poslední dobu potkalo více úrazů. Člověk ve stresu a pod napětím totiž nedokáže tak dobře koordinovat své pohyby.

Když za bolestmi těla stojí nemocná duše?

Psychosomatika je lékařský obor, který zkoumá vztah těla (soma) a duše (psyché). Vychází z toho, že neléčené psychické problémy, ale i starosti či stres se odráží na našem organismu a vyvolává řadu reakcí, jako je například bolest hlavy, zad atd.

Do psychosomatické ordinace často přicházejí pacienti, kterým žádná léčba nepomáhá, protože neřeší prvotní příčinu, kterou je duševní problém.

S první teorií, která chronický stres spojuje s nevysvětlitelnými fyzickými problémy, přišel v roce 1929 W. B. Cannon. Někteří další autoři ještě zdůrazňují důležitost sociálního kontextu nemoci. Tyto poznatky se konečně dostávají i do běžné lékařské praxe a vznikají kliniky, které se na psychosomatiku specializují.

Lámavé, roztřepené či rýhované nehty

Ilustrační snímek

Je až překvapivé, co všechno se dá z nehtů vyčíst. Podle některých odborníků lze z nehtů dobře zjistit, co dotyčného trápí. Zbystřete především tehdy, když dojde ke změně tvaru či struktury nehtu.

Jídlo pro zdravé vlasy a nehty

Místo mléka zkuste steak i špenát

Steak z tuňáka s fazolkami

Lámavé a roztřepené nehty ukazují nejčastěji na problémy se štítnou žlázou. Podélné pruhy se pojí s problémy zažívacího traktu, hrbolky a nerovnosti s počínající lupénkou a miskovitý tvar nehtů s nedostatkem železa. Zažloutlé, zdeformované nehty s tmavými fleky zejména na nohou značí, že je nehet napadený plísní.

Pozor ale, když se v nehtovém lůžku objeví tmavý pruh. Ten totiž může znamenat melanom (pokud jste si nehet zrovna neskřípli a nemáte takzvanou „stínku“).


  • Vybrali jsme pro Vás