Doporučujeme

Přiznejte chybu a nepomlouvejte. Přijít o dobrou pověst je tak snadné

  • 0
Vybudovat si dobré jméno znamená polovinu úspěchu nejen v práci, ale i mezilidských vztazích. Proto je třeba, abyste nedělala zbytečné chyby, které by mohly nahrávat vašim nepřátelům. O jaké přešlapy se nejčastěji jedná? A jak se jich elegantně vyvarovat?
Ilustrační snímek

Nebuďte pokrytecká

Jsou situace, které vyžadují vaše jasné stanovisko. Například: Kolega vás pozval na rande, ale vám se až tak nelíbí. Co teď? Vymluvit se na doktora, dítě nebo únavu? Za pár dní se o to nejspíš pokusí znovu. A vy se do všech těch výmluv a omluv jen zamotáte. Nakonec docílíte leda toho, že se vaše vztahy naruší a ochladí. To přece úplně nechcete.

Doporučení: Nehrajte si na schovávanou a buďte přímočará. Naznačte mu, že nemáte zájem. Dotyčný bude možná zklamaný, ale je to pořád lepší a férovější než ho nechávat v plané naději.  

Vámi vypuštěné drby se mohou vždy obrátit proti vám!

Pozor na klepy

Pomlouvání je oblíbený sport, který lidi baví, sdružuje a vytváří jejich společného nepřítele. Tím obvykle bývá někdo šikovnější, úspěšnější, hezčí či cílevědomější. Terčem bývají i chudáci a outsideři, kterým se momentálně nedaří. 

Každopádně, spousta klevetníků jsou zdatní citoví manipulátoři a často si z vás udělají svého „parťáka“ i proti vaší vůli. Stačí, když vám prozradí něco tajného a vy jen přikývnete. Tím ovšem pobídnete řečníka, aby ve svém pomlouvání pokračoval. 

Osidla drbů jsou pevná a není snadné se z nich vymotat. Ve finále se může stát, že se dostanete do skupiny lidí, které baví intrikovat a narušovat různé vztahy. Jenže pozor, nikdy nevíte, kdy si někdo z nich posvítí i na vás.

Doporučení: Pokud před vámi někdo někoho pomlouvá, bude nejlepší na to vůbec nereagovat, ale rychle změnit téma. Klevetník tak nebude mít odezvu a sám přestane.

ilustrační snímek

Přiznejte své chyby

Říká se, že chybami se člověk učí. Když se vám doma či v zaměstnání něco nepovedlo, nevymlouvejte se na ostatní (případně na špatné konstelace hvězd, menstruaci nebo jiné vlivy). Normálně přiznejte svůj přešlap a přijměte za něj i plnou odpovědnost. Lidé, co se schovávají za ostatní, působí dětsky, nevyzrále a nedůvěryhodně. A to vy nechcete.

Doporučení: Uvědomte si, že přiznáním vlastní chyby ze sebe neděláte hlupáka, ale právě naopak: dospělého člověka, který za sebou stojí. Omluvte se jednou a stručně, pak už se k tomu nevracejte.

Žena s panickou atakou

Nebuďte protivná

Existují lidé, kteří mají neustále náladu pod psa. Jednou je to proto, že se špatně vyspali, jindy jim zase ujel autobus nebo je třeba urazil nevhodný vtip... Ať tak či onak, tihle „bubáci“ jsou z dlouhodobého hlediska naprosto nesnesitelní a jejich okolí s nimi postupně přestává komunikovat.

Doporučení: Pokud vás něco naštvalo, mezi kolegy na sobě nedejte nic znát. Podle psychologů jsou naštvaní nebo rozladění jedinci pokládáni za slabochy. Nadřízení s nimi jednají jako s dětmi, které neumí ovládat svoje emoce. Přesně tahle společenská nálepka by vám pak mohla uškodit v kariéře.

Jaká pozitiva přinesla karanténa?

Nežijte jen pro jiné

Obětavost je hezká věc, ale musíte vědět, zda si ji druzí vůbec zaslouží. Většina žen dobrovolně dělá matky, sekretářky, komorné a služky, aniž by si uvědomovaly, co vlastně ve svém životě chtějí a po čem touží... Pokud budete své sny přehazovat „až na jindy“, i vaše okolí je začne dříve nebo později ignorovat. Proto si přestaňte hrát na matku Terezu a začněte myslet víc také na sebe!

Doporučení: Nepotlačujte své potřeby ve prospěch jiných lidí. Stejně to nikdo neocení. Váš život je právě tak důležitý jako ten jejich, ne-li víc. Myslete na to každý den.

Ilustrační snímek

Cizí problémy nechte být

Každý máme nějaká trápení. Jsou lidé, kteří si je nechávají pro sebe, a pak tací, co je doslova vykřičí do světa. Pokud se vám chce svěřit někdo blízký (partner či kamarádka), je to v pořádku. Ale dělá-li si z vás vrbu sousedka, vrátný nebo kolegyně v práci, je to na pováženou. 

Nezapomeňte, nejste tu proto, abyste spasila svět. Navíc, spousta z těchhle mluvků vnímá svoje věčné naříkání jako ventil, nejde jim o to situaci řešit, ale jen si věčně stěžovat. Pokud jim jednou propůjčíte své uši (a rameno), můžete si být jista, že příště to udělají znovu.

Doporučení: Spousta lidí chce pomáhat druhým, ale sami mají v životě zmatek. Zameťte si nejdřív před vlastním prahem. Není nic horšího než radit a utěšovat druhého člověka, když sama máte na bedrech tucet starostí, které úspěšně zametáte pod koberec.

S muži to není snadné, ale ani s námi, ženami

Nepoužívejte fráze

Všeobecné pravdy zná každý z nás nazpaměť. Při rozhovoru (zvlášť když probíráte něco důležitého) je určitě nepoužívejte. Zaprvé tím naznačujete, že nevíte, co na to říct. Zadruhé fráze působí neosobně a většinou vyvolá spíš negativní reakci.

Doporučení: Pokud netušíte, jak na něco v rozhovoru zareagovat, raději zkrátka mlčte.

Tinitus

Buďte fér

Zaspala jste? Zapomněla jste na termín porady? Nevysvětlujte šéfovi, že za jiných okolností jste vzorná, připravená a vždy včas na místě. Připomínka o vašich zvyklostech v tuhle chvíli vyznívá jenom jako plácnutí do vody. Komu pomůže vědět, že předchozí pátek jste byla včas v práci, když dnes jste přišla pozdě? Působí to spíš dětsky, nedůvěryhodně a dost nevyzrále.

Doporučení: Nic nedramatizujte. Omluvte se a nechte to být. I ti nejlepší občas udělají chyby. Příště si nařiďte budík o půl hodiny dříve a podobné faux pas se vám už nestane.

ilustrační snímek

Nehaňte se

Způsob, jak o sobě mluvíte, často ovlivňuje také mínění okolí. Nadáváte, že jste tlustá a vypadáte jako vzducholoď? Kritizujete svůj nový účes či oblečení, které jste si ráno vzala na sebe? Pokud se před druhými budete ironizovat či zesměšňovat, nijak vám to nepomůže. Právě naopak. Ostatní vycítí, že máte nízkou sebedůvěru, a začnou vás vnímat kritickýma očima.

Doporučení: Neshazujte se a neříkejte, jak jste tlustá, hloupá, pomalá či nešikovná, to ještě nikomu respekt kolektivu nepřineslo. Buďte k sobě raději shovívavá a o svých chybách mluvte jen konstruktivně. Například: Trápí mě, že mi práce dlouho trvá. Co můžu udělat pro to, abych byla výkonnější, rychlejší a lepší?

Ilustrační snímek

Hádejte se konstruktivně

Když jste naštvaná, většinou moc nepřemýšlíte. A dokážete říct i věci, kterých budete později litovat. To se týká hlavně slov, která něco generalizují, zobecňují: „Nikdy“ jsi mi neřekl nic hezkého. „Pořád“ mě jenom shazuješ. „Neustále“ jsi na mobilu nebo u počítače. Po palbě takových výčitek si člověk připadá, jako kdyby nedělal nic jiného než chyboval. Taková hádka pak mnohdy skončí zbytečně velkým konfliktem.

Doporučení: Při hádce se vyhněte výčitkám, ale mluvte spíš o svých pocitech. Například: Mrzí mě, když „občas“ trávíš celý víkend na počítači.


Témata: Týdeník Tina
  • Vybrali jsme pro Vás