Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politici v Brně loni zrušili obří zakázku na kotel do spalovny, teď ji vypíší zase

  5:03
Měl to být kotel, který na Moravě nemá obdoby. Obří čtyřmiliardová zakázka pro brněnskou spalovnu se ale zadrhla. Vrcholní městští politici loni na podzim prohlašovali, že je potřeba ještě vše detailně prověřit a provést další analýzy. Probíhající výběrové řízení tehdy zrušili, jenže teď v týdnu souhlasili s vypsáním nového na paradoxně velmi podobný návrh.
Vizualizace nové linky na výrobu tepla a elektřiny z komunálního odpadu

Vizualizace nové linky na výrobu tepla a elektřiny z komunálního odpadu | foto: Resako

K němu politici ještě navíc přidali druhou variantu menšího kotle s vysvětlením, že chtějí dát prostor více zájemcům. Do zrušeného tendru se totiž přihlásila pouze firma Metrostav s nabídkou 4,6 miliardy, tedy dvojnásobkem odhadu.

Spíše než otevření dveří více uchazečům úterní krok působí tak, že město vlastně neví, co chce, nebo to přinejmenším nechce říct. Firmy totiž mohou podat nabídku jak na modifikovanou původní variantu, tak na menší kotel v nové budově, a navrch ještě i na malý kotel ve stávajícím prostoru spalovny.

ANALÝZA: Jak pokrytecké Brno zrušením kotle zatopilo sobě i přespolním

Rozhodnutí proto kritizoval zastánce původní verze, kterým je brněnský zastupitel a zároveň ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Jako bychom nevěděli, jestli si chceme koupit dobře vybavenou oktávku, nebo jen oholenou fabii,“ poznamenal.

Podle opoziční zastupitelky a další kritičky postupu vedení města Jany Drápalové (Zelení) si takto nastaveným zadáním veřejné soutěže, kterou dnes zástupci spalovny plánují vypsat, město vše jen zbytečně komplikuje a ohrožuje tak celý proces i alternativu ke stávajícím kotlům. Jejich životnost je přitom aktuálně stanovena na rok 2035 a nový kotel by byl nejdříve za čtyři roky, když vše dobře půjde.

„Výběr mezi variantami může být rizikem při případném odvolání,“ upozornila Drápalová s tím, že analýzy nepřinesly nic nového, co by už před půl rokem politici nevěděli.

„Z jednotlivých posouzení vyplývá, že jen původní varianta má šanci získat dotaci a ze všech variant je také nejvýhodnější,“ doplnila a připomněla přislíbenou finanční injekci 2,8 miliardy korun.

Chybějící data a analýzy u menšího kotle tentokrát vedení města nevadí

Zatímco původní návrh byl mimo jiné na základě loňských pokynů detailně prověřen, na čemž trval i náměstek pro městskou energetiku Robert Kerndl (ODS), u variant menšího kotle tomu tak není. Na to ostatně upozorňují zástupci samotné spalovny či experti Vysokého učení technického v Brně, které si politici přizvali ke konzultacím.

„Ačkoliv o tomto (řešení) panují určité pochybnosti, nebylo možné realizovatelnost bez dalšího vyloučit,“ stojí v materiálu, jejž projednávali zastupitelé. Jako by však způsob formulace dával tušit jistou preferenci tomuto směru.

Kotel bude, ale menší. Politici řeší, jak nepřijít o miliardy, firma podá žalobu

Podle Kerndla, jenž neřekl, co by sám upřednostnil, ale nejde proti sobě na straně jedné mnohokrát zanalyzovaný původní návrh, který získal i posouzení vlivu na životní prostředí známé pod zkratkou EIA, a na straně druhé další případně možné varianty, jež nejsou tak do detailu prověřené a objevují se až nyní.

„Kolegové se tomu věnovali půl roku. Pokud byste chtěl jít do detailu, některá data nezískáte dříve než za rok. Věřím, že se však dají nahradit formou dialogu s jednotlivými uchazeči,“ míní náměstek.

Hrozí, že nabídky budou neporovnatelné

Tímto „dialogem“ nazývá proces vyhodnocování zakázky, neboť každá firma může předložit rozdílné a do jisté míry unikátní řešení, jež lze těžko vzájemně porovnávat. Jen v předběžných tržních konzultacích na menší kotle představili dva dodavatelé dvě různá řešení, u nichž nešlo říct, které je horší či zbytečně drahé.

„Ukáže-li se některá technická varianta složitě proveditelná, upustí se od ní a bude se postupovat druhou. Vedení spalovny bude udávat směr, jakým se půjde,“ popsal Kerndl, jak o celém procesu přemýšlí.

Nedokázal ale říct, jestli tato forma přinese městu lepší řešení za nižší cenu ani jestli se přihlásí více uchazečů. Jasno by mělo být za rok.

Je to nečistý zdroj, otočilo vedení Brna. Odmítá nový kotel na spalování odpadu

Na nový kotel v brněnské spalovně se přitom chtěly spolehnout mnohé obce, jež dnes vozí komunální odpad na skládky, ale musí hledat jiné řešení, protože skládkování bude za pár let zakázané.

Navážením odpadků z regionu, a tudíž údajně velkým množstvím zplodin negativně ovlivňujících život Brňanů loni Kerndl rovněž argumentoval. Tentokrát už to ale nezmínil a jen si posteskl, že hodnota lidského života nehraje v posuzovaných kritériích z jeho pohledu bohužel velkou roli. „Je velmi podhodnocen,“ dodal.

Brněnští zastupitelé loni na podzim rozhodli o zrušení zakázky v tajném hlasování:

18. října 2023

Autor:
  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených státech a Mexiku skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně. Letadlo podobné špionážnímu stroji...

23. července 2024  16:55

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místo nehody vyjeli policisté, hasiči i záchranáři...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je nenápadný pták s velmi nápadně zbarvenými vejci. V brněnské zoo se mají k světu tři tato ptáčata, jejichž...

23. července 2024  14:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...