Doporučujeme

Jaro je jako stvořené pro očistu těla. Mýty a fakta o detoxikaci

  • 0
Taky vždycky na jaře přemýšlíte, čím byste zbavila tělo jedů? Vodou s citronem? Ovocným půstem? Nebo snad instantním nápojem s chlorellou? Nevěřte všemu, co se říká a vraťte se nohama zpátky na zem.
Nejen kosmetika je důležitá. Stejně tomu je se zdravou životosprávou.

Mýtus: Existují metody, které tělo dokonale pročistí

Fakta: Uvědomte si, že zázračná metoda, která by vám vycídila vnitřnosti, dokonale vyčistila krev a napumpovala do vás novou mízu, jednoduše neexistuje. A hlavně, žádná očista není samospasitelná. 

Můžete denně pít litry čisticích bylinných čajů, ale pokud dál budete obědvat fastfood, po večerech sedět před televizí s miskou slaných chipsů a do postele se dostanete nejdřív kolem půlnoci, nezachrání vás ani ty nejúčinnější bylinky. 

Nehledě na to, že detoxikace je komplexní proces, který se týká nejen těla, ale i duše, a podle toho k ní musíte přistupovat. Co je platné, že si vyčistíte játra ostropestřcem nebo šišákem bajkalským, když se dál budete užírat starými křivdami, lítostí a výčitkami, které se ukládají právě v tomhle orgánu? Když pořádný detox, tak se vším všudy.

Ilustrační snímek

Mýtus: Organismus perfektně vyčistí klystýr

Fakta: Je sice pravda, že lidová medicína metodu výplachů doporučuje celkem často, ale o tom, zdali je pro vás skutečně vhodná, by měl rozhodnout váš lékař. 

To se týká i tzv. hydrocolon terapie, což je v podstatě střevní sprcha, při které vám střeva vypláchnou někdy až desítkami litrů vody. Může pomoct lidem s chronickými trávicími potížemi, ale co se týče detoxikace, v tomhle ohledu zůstávají odborníci spíše skeptičtí. 

Nehledě na to, že základem správného zažívání by měl být hlavně pestrý a vyvážený jídelníček, a ne klystýry.

Sauna ve Spa Resortu Sanssouci

Mýtus: V sauně se člověk zbaví většiny škodlivin

Fakta: Návštěvami sauny sice posilujete svůj imunitní systém, podporujete stav uvolnění a dobrou náladu, ale tím „kouzlo“ končí. 

Jestli spoléháte na to, že se po bujaré oslavě půjdete „vypotit z opičky“, musíme vás zklamat. Potem odcházejí z těla především voda a minerály (které je potom třeba opět doplnit). Toxiny jsou v potu sice také obsaženy, ale pouze v zanedbatelném množství, které nemá žádný zásadní vliv na celkovou detoxikaci.

Jahody

Mýtus: Ke zbavení toxinů je třeba jíst jen ovoce

Fakta: Ovoce je sladké. Hodně sladké. Obsažený cukr je ve větších dávkách dokonce nevhodný. Kromě toho podporuje chuť k jídlu, což vede k jedinému – začneme se obalovat nechtěnými kily. 

Nahraďte ovoce zeleninou, které můžete sníst, co hrdlo ráčí, a která je bohatá na minerály a stopové prvky.

Půst je pro naše tělo energeticky nevýhodný, říká docent Pavel Kohout.

Mýtus: Při detoxikaci je nutné zahájit půst

Fakta: Tak na to pozor! Přechod na režim, při kterém budete pít jen vodu, bylinkové čaje či ředěné šťávy, by měl být pozvolný. Nejprve na pár týdnů vysaďte alkohol, potom kávu a kofeinové nápoje, a když si tělo přivykne, teprve pak přejděte na půst, který by neměl trvat déle než tři dny. 

I při tak mírné variantě počítejte s některými doprovodnými příznaky, jako je bolest hlavy, podrážděnost, únava, horší spánek apod. Lidé, kteří mají oslabené zdraví, by se měli před zahájením půstu poradit se svým lékařem.

Čemu se vyhnout při detoxu

• V první řadě jsou to všechny živočišné produkty, tedy nejen maso a uzeniny, ale také mléko a mléčné výrobky. U přísnější varianty se omezí i veškeré tuky ve formě margarínů a olejů. Velmi vhodné je vynechat také pečivo. Zákaz dále platí pro rafinovaný cukr a sladkosti. Lidé, kteří jsou zvyklí běžně konzumovat vysoké dávky cukru, můžou trpět mírnými abstinenčními příznaky (únava, úzkost, podrážděnost, bušení srdce, nespavost). Většina z nich však odezní během několika dnů. 

• Vyhněte se také potravinám obsahujícím skrytý cukr: ten totiž najdete třeba i v kečupu, instantní smetaně do kávy, konzervovaných potravinách, cereálních směsích nebo v láku od okurek. 


  • Vybrali jsme pro Vás