Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Bylinky pro vaši duši: meduňka, levandule či chmel

  • 0
Bylinkářství bylo v našich končinách populární od pradávna, a tak není divu, že v posledních letech znovu slaví velký vzestup. Kromě fyzických neduhů se byliny umí postarat i o naši psychiku.

Obecně platí, že na deprese či úzkostné stavy se v léčení využívají bylinky, jako je třezalka tečkovaná, které se přezdívá bylinka svatého Jána a u nás se od nepaměti používá pro lepší spánek i na zlepšení nervového systému. Proti depresi a úzkosti se také léta používá chmel otáčivý. Třeba večerní chmelová koupel nám pomůže vyhnat z hlavy strachy a chmury, které by jinak narušily dobrý spánek.

Další u nás velmi oblíbenou zklidňující bylinkou je meduňka lékařská. Díky svým nervy konejšícím účinkům je dobrou podporou pro večerní zklidnění, relaxaci a ukonejšení mysli ke spánku. Od těžkých depresí určitě nepomůže, ale navodí v duši klid a mír.

Podobně konejšivé účinky jako meduňka má také u nás velmi populární levandule lékařská. Tato aromatická bylinka se pro své zklidňující účinky využívá i jako přísada do koupelí či přírodních parfémů. Zvyšuje odolnost nervového systému, odbourává strachy a úzkosti, zlepšuje zažívání i spánek.

Zklidňují psychiku

  • Meduňka
    Jak bylo řečeno výše, meduňka vás hlubokých depresí nezbaví, ale pomůže zklidnit mysl i zlepšit trávení. Pijte ji jako čaj asi půl hodiny před spaním. 
  • Levandule
    Pokud vám levandule voní, máte vyhráno, s úzkostí a smutky totiž bojuje výkonně. Opět ji můžete konzumovat ve formě čaje, vhodná je jako přísada do koupele či parfému. 
  • Chmel
    Jako přísada do zklidňujících koupelí se velmi dobře uplatňuje chmel otáčivý. Podle výzkumů působí také jako antibiotikum. Výborný je i jako přísada do vaření. 
  • Třezalka
    Velmi dobře působí při stavech úzkosti smutku či lehké deprese, ale neměla by se kombinovat s klasickými antidepresivy. Třezalka také snižuje účinnost hormonální antikoncepce. 
  • Lípa
    Další zklidňující bylinou je lípa. K dobré náladě a pocitům harmonie napomáhá tinktura z lipového květu. 

Zkušený bylinkář vás po diagnostickém sezení poučí, které bylinky by byly dobré na zlepšení nervového systému právě pro vás, případně vám připraví vhodnou tinkturu či čaj. Je ale také potřeba udělat si malou revizi vašich denních návyků a s bylinnou léčbou je zkombinovat.

Velmi důležité je jíst vyváženou stravu, snažit se o konzumaci co nejkvalitnějších surovin a také to nepřehánět s konzumací jídla večer, protože naší psychice nedělá plný žaludek na noc dobře.

Dbejte na odpočinek

Při stavech úzkosti je hodně důležité dbát na pravidelný odpočinek. Nejlépe i v práci, pokud je to jen trochu možné, si udělat jednou za pár hodin pauzu, při které se jdete aspoň na pět minut projít ven, nebo se posadíte a relaxujete někde mimo pracovní prostor. Stejně tak je nezbytný kvalitní spánek, k němuž vám mohou pomoci právě dobře vybrané bylinky.

V neposlední řadě je pak velmi přínosné, pokud do života přiberete zklidňující praktiky, jako je jemnější, pomalejší jóga a s ní spojená pránájáma - tedy dechové cvičení, které si umí s rozháranou psychikou dobře poradit.

Při depresi a úzkosti je také více než vhodné vyřadit alkoholické nápoje a také kávu, která přehnaně nabuzuje. Protože se deprese často zhoršují, když není sluníčko, tedy v zimě, je dobré trávit dost času venku, aspoň o víkendu, případně během zimy, když je to možné, odjet do teplých krajin.

Ilustrační snímek

Jak s bylinami pracovat

Vraťme se ale zpátky k bylinkám. Pokud se vám tato cesta líbí, nemusíte byliny konzumovat jen ve formě čajů, případně tinktur. Hodně pomáhají také bylinné koupele

Do lněného pytlíčku si dejte jednu nasušenou bylinku, nebo můžete smíchat více druhů - například chmel a levanduli nebo meduňku. Pokud nemáte sušené bylinky, je možné si je opatřit také v podobě esenciálního oleje, zejména u meduňky a levandule to není problém. 

V této formě si pak můžete do difuzéru či aromalampy přidat několik kapek esence a po celý den si užívat zklidňujících účinků. Je nutno dodat, že pokud vám byliny ani úprava životního stylu nepomáhají, návštěva lékaře je nezbytná.

Tip

Dalším typem bylinné léčby, která se zaměřuje na psychické problémy, jsou Bachovy esence. Ovšem aby fungovaly, je nutné nechat si je namíchat zkušeným terapeutem. 


  • Vybrali jsme pro Vás