Doporučujeme

Využijte léčivou síly banánů na maximum. V koktejlu nebo v chipsech

  • 1
Nejspíš si je dopřáváte jako součást výživné snídaně nebo jako chutný zdravý dezert. Banány umí ale i léčit, věděla jste to? Máme pár tipů, jak je využít.
Ilustrační snímek

Banány jsou jedním z nejprodávanějších artiklů z oblasti ovoce-zelenina, a to na celé naší planetě. Pochází z jihovýchodní Asie a první písemná zmínka o nich je v buddhistických textech z doby okolo roku 600 před n. l.

První banánový sad měli Číňané už někdy v roce 200. Teprve až někdy ve 12. století doputoval banán s islámskými dobyvateli do Palestiny a pak i do Evropy, konkrétně do Španělska a Portugalska.

Dnes jsou v mnoha odrůdách a variantách rozšířené, známé a oblíbené po celém světě. Máte je ráda i vy?

Sedmero benefitů:

1. Na nervy: banány obsahují vitaminy B6, B1, B2, C, E a kyselinu listovou, a tak posilují nervový systém, redukují otoky a chrání vás proti cukrovce II. typu.

2. Na deprese: to kvůli vysokému obsahu tryptofanu, který se mění v serotonin, hormon dobré nálady.

3. Na vysoký krevní tlak a arytmie: obsahují totiž dost draslíku, hned po avokádu a datlích nejvíc.

4. Na energii: dejte si banán před cvičením, zkouškou, důležitým pohovorem, ale taky třeba v autě či ve vlaku – je to energetická bomba a udrží stabilní hladinu cukru v krvi. Obsažený draslík navíc podporuje okysličení mozku, takže vám to bude myslet. A vyhnete se křečím.

5. Na hubnutí: pomáhají při regulaci váhy, neobsahují téměř žádné tuky, povzbuzují tělo, aby spalovalo své vlastní tukové zásoby. Jeden banán má jen 110 kcal.

6. Na trávení: obsahují vlákninu, podporují funkci střev. Pomáhají při zácpě i střevních problémech. Vhodné jsou dokonce i pro celiaky.

7. Na kosti: obsahují fruktooligosacharid – to je probiotikum, které zvyšuje vstřebatelnost vápníku. A také mangan, který preventivně kosti ošetřuje. Jeden střední banán pokryje jeho doporučovanou denní dávku.

Banánový chlebíček

Banánový chléb na anémii

Zkuste si upéct zdravou dobrotu.

Potřebujete: 115 g másla, 15 g hnědého cukru, 2 vejce, 100 g pšeničné celozrnné mouky, 65 g žitné mouky, 1/2 lžičky soli, 1 lžičku jedlé sody, 3 velké banány, 1 lžičku vanilkového extraktu nebo mleté vanilky, 1 lžičku skořice, 60 g nadrobno nasekaných vlašských ořechů

Může se hodit

Díky vysokému obsahu draslíku působí banány na snížení krevního tlaku a současně čistí organismus.

Mají zklidňující účinky a pomáhají i proti nespavosti. Kromě toho snižují hladinu cholesterolu a působí preventivně proti poruchám srdečního svalu.

1. Máslo, cukr a vanilku utřete, aby vznikla nadýchaná směs. Pak přidejte rozšlehané vejce, pšeničnou a žitnou mouku, jedlou sodu, skořici a sůl. Vypracujte těsto.

2. Oloupejte banány, rozmačkejte je vidličkou na kašičku a přidejte je do těsta.

3. Nakonec ještě přidejte ořechy a těsto znovu jemně propracujte.

4. Podlouhlý pekáč (nebo formu) vytřete máslem a vysypte moukou. Vlijte těsto a pečte asi 60 minut v troubě vyhřáté na 170 °C.

ilustrační snímek

Výživný balzám na rty

Chutná a hojí.

Do misky dejte rozmačkaný banán, lžíci smetany a pár kapek ricinového oleje. Promíchejte a touto hmotou si natřete rty. Po 20 minutách směs smyjte vlažnou vodou.

Banánové chipsy

Pochoutka k nezaplacení je zdravá, lehká a výborná. Oloupejte šest banánů a nakrájejte je na kolečka. Plech vyložte pečicím papírem, lehce ho potřete máslem a naskládejte na něj kolečka banánů. Posypejte je skořicí a pečte při 250 °C asi 10 minut.

Banánový koktejl

Koktejl na žaludeční potíže

Banány předcházejí vzniku vředů. Pokud trpíte na překyselení žaludku, zařaďte je do svého jídelníčku, třeba v podobě tohoto koktejlu. Banány regenerují a posilují žaludeční sliznici. Stimulují tvorbu slizu v žaludečních stěnách, a působí tak hojivě při vředové chorobě.

Postup:

1. Vyberte si velký zralý banán. Děláte-li koktejl pro jednoho člověka, stačí vám polovina. Banán rozmačkejte na kaši.

2. Přidejte lžíci medu a přilijte 150 ml studeného podmáslí. Vše řádně rozmixujte. Koktejl pijte jednou denně před hlavním jídlem.


  • Vybrali jsme pro Vás