Chcete svému tělu zevnitř i zvenku dopřát to nejlepší z přírody?

Vyzkoušejte rakytník! Ne nadarmo se o něm říká, že to je rostlina budoucnosti. Proč je tak skvělý a proč si ho taky určitě zamilujete?

Většina z nás zná rakytník hlavně díky jeho malým oranžovým plodům, které se hojně využívají jak v gastronomii, tak v kosmetice. Ale pozor, tělu prospěšné látky obsahuje celý keř rakytníku – kromě plodů i kůra a listy.

Plody rakytníku jsou plné vitaminu C, právě proto se mu přezdívá citroník severu. Vedle céčka obsahuje také vitamíny A, D, E, K, P a B (B1, B2, B3, B6, B9) a další prospěšné látky. Jednou z nich je hippophein, který se v těle přeměňuje na hormon serotonin, který chrání před depresemi, různými onemocněními a celkově je důležitý pro naši vitalitu. Rakytník také podporuje imunitu, takže právě teď je ideální období k tomu, ho začít užívat. Kromě posílené imunity budete i méně unavené.

Rakytník působí pozitivně také na pokožku – má omlazující účinky, pomáhá při hojení některých kožních nemocí nebo třeba popálenin. Podporuje trávení, stimuluje krevní oběh, umí pomoct s léčbou některých očních chorob. Prostě takový malý zazárak.

Kromě známého rakytníkového čaje a přípravků na podporu imunity je velmi rozšířené používání rakytníkového oleje. Ten je vhodný jak na pleť, které například pomůže zbavit se akné, posílit, vyživit nebo regenerovat, tak i na jemné a lámavé vlasy. A nejen na ně, zábaly z rakytníku potěší každý typ vlasů, a dokonce i vlasové pokožky – vlasy totiž vyživí, zregeneruje a stimuluje jejich růst. Na druhou stranu se nemusíte bát, že by je olej zamastil nebo zatížil. Díky protizánětlivým účinkům si poradí i s problematickou pokožkou hlavy, a dokonce i s lupy! Tak co, dáte letos rakytníku šanci?

  6:00,  aktualizováno  21. března 2019 11:20