Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

The Sims 3: Cestovní horečka nachystala dovolené v Číně, Francii a Egyptě

  0:02
V Číně se naučíte bojovému umění a v Egyptě prolezete řadu prastarých hrobek.
75

The Sims 3: World Adventures

Platforma: PC
Výrobce: Maxis

  • nápad s dobrodružstvími
  • tři nové lokace
  • řada nudných úkolů
  • nevyužitý potenciál

Povedený datadisk, který těží z dobrého nápadu s dobrodružstvími. Náplň mohla mít o něco větší spád, přesto jej můžeme všem fanouškům hry doporučit.

Herní karta

Třetí pokračování simulátoru života a vztahů přichází s prvním velkým rozšířením. Po jeho nainstalování můžete poslat simíka na prázdniny. Že už to tady bylo? V podstatě ano. Jenže Cestovní horečka, jak se podtitul jmenuje, je více akční.

Přídavek hojně využívá největšího vylepšení třetího dílu série: otevřenosti herního světa.

Datadisk je nenásilně začleněn do hlavní hry, takže na prázdniny vyrazíme i s týdny opečovávanými simíky. Cesta k dovolené snů je snadná. Stačí kliknout na telefon nebo počítač, vybrat destinaci a zaplatit potřebný obnos.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Vzhledem k tomu, že hra po odjezdu na dovolenou odsýpá ve vlastním časovém pásmu, není nutné brát si v simí práci volno. V tu dobu, kdy odjedete, se i vrátíte. Simové prostě na prázdninách nestárnou.

Na výběr máme tři destinace: Čínu, Francii a Egypt. Všechny tři lokace byly zpracovány pěkně a jsou to vlastně taková samostatně fungující sousedství, která se silně inspirovala v reáliích daných zemí.

Přijde řada na seznamování s místními obyvateli, prozkoumávání charakteristických architektonických památek (pyramidy, sfinga atp.), získávání charakteristických schopností a hlavně plnění dobrodružství.

Právě na nich přídavek staví. V Číně se naučíme bojovému umění, ve Francii zjistíme, jak vyrábět "nektar" a v Egyptě prolezeme řadu prastarých hrobek.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)

Osobně jsem se nejvíce bavil v Egyptě a na paty mu šlapala Čína. Egypt nabídl hned od začátku slušný spád a zajímavé úkoly. Čína okouzlila architekturou a hlavně možností naučit se umění boje. Vedle toho na mě Francie působila mírně jalovým dojmem; sympatické malé městečko, které ale v porovnání s dalšími destinacemi není tak zajímavé.

Každá ze tří oblastí má vlastní příběh, na němž je dobrodružství vystavěno. Zápletka dokáže upoutat pozornost a na přiměřenou dobu ji i udržet.

Výbava dobrodruha

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Dobrodružné cesty vyžadují důkladnou přípravu. Sám jsem ji ze začátku podceňoval, a mnohdy i litoval, že nepadlo pár simoleonů na nákup potřebné věci.

Základem všeho je sušené maso. Bez něj ve hře nedáte ani ránu, a pokud zjistíte, že vám v inventáři zbývá pár posledních kousků, tak rozhodně není od věci rozšířit zásoby.

Neméně důležitý byl stan, který nejednou poskytne útočiště při vyčerpání. Složité bývají čachry s jeho umístěním. Jednou nemáme mnoho místa, podruhé zase narazíme na nedostatek rovinatého terénu.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Dále se vyplatí mít po ruce třeba sprchu ve spreji, která, logicky, poslouží jako hygienická pomůcka.  Fotografové si zakoupí fotoaparát, který jim dovolí dělat fotky z pohledu první osoby.

Ze speciálních předmětů, jež nakoupíme u putujících obchodníků, vypíchnu únikový prášek. Po jeho použití se z jakéhokoliv místa přesuneme do základního tábora.

Zadávané úkoly oscilují od těch zajímavých k nudným a od dlouhodobých ke kraťounkým.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Za zábavné lze beze zbytku považovat ty, v nichž se podíváme do podzemních komplexů či si posvítíme na bezpečnostní systémy jedné vily ve Francii. Svým způsobem zabaví i konverzační party, ve kterých pokecáme se simem a on se následně podělí o to, co potřebujeme. Z těch se ale po čase stává rutina.

Zato úkoly, které nutí sbírat zadané věci, mě příšerně iritovaly. Věc se zvýrazní na mapě, my jen dorazíme na místo, popadneme kámen nebo třeba brouka a vrátíme se ke konkrétnímu simovi.

Trochu jinou kategorii tvoří dobrodružství zadaná zmatečně. Někdy víme pouze ono A, ale stejně důležité B nám nikdo neřekne. The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Bohužel se tak stává v situacích, kdy ho bezpodmínečně potřebujeme. Jindy o vyřešení úkolu rozhoduje náhoda, která nás ve chvílích zoufalství přivede k tajným dveřím ve zdi.

S délkou je to značně různorodé. Některé úkoly nezaberou ani pět minut, jiné trvají podstatně déle. A třeba se musíme vypravit do jiné lokace, abychom se dobrali úspěšného zakončení dobrodružství.

Za plnění zadaných misí dostáváme pro každou destinaci body na víza. Díky nim  lze zůstat v zemi déle. Zpravidla obdržíme i pár zlatých mincí, za něž si nakoupíme cestovatelské vychytávky u obchodníků. Čas od času nás zadavatel zasype i slušným balíkem simoleonů.

Mnoho dobrodružství je spojeno s bádáním v komplexech, ve kterých se to jenom hemží nástrahami. Ve hře představují větší nebezpečí spíše ze The Sims 3 Cestovní horečka (PC)začátku. Po chvíli hraní se naučíte past odhalit a podle toho se začnete i chovat.

Některé nástrahy zneškodníme, jiné se pokusíme přejít. Jestliže ji neobjevíme včas a sima pošleme skrze ni, musíme počítat s razantním dopadem na jeho náladu.

Druhou kategorii tvoří jednoduché puzzle. Starší hráči zapojí mozkové buňky opravdu málokdy. I tak je prolézání všemožných hrobek a ukrytých podzemních komplexů docela zábavné.

Základní tábor

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Náš domov ve vzdálených zemích. Zde pečujeme o simovu hygienu, dopřejeme si potřebný spánek a celkově se postaráme o všechny potřeby.

Díky tomu, že není základní tábor určen jen nám, navážeme množství kontaktů. Pokud ale nechceme, nemusíme si ostatních vůbec všímat a oni si nebudou všímat nás.

S tímhle útočištěm souvisí i to nejdůležitější: deska s nabídkou dobrodružství, na které najdeme dostupné mise.

Trochu v pozadí stojí sbírání předmětů a relikvií. Ty si buďto vystavíme v simím příbytku, anebo je za slušný obnos zpeněžíme.

Datadisk zasahuje i do oblasti vlastností. Nově si vytvoříme dobrodruha s oblečením ala Indiana Jones nebo Tintin a s odpovídajícím celoživotním přáním.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)

Přídavek jako celek působí velmi kompaktním dojmem. Nikdo nás k jeho hraní nenutí. Nebývá problém strávit několik dní v domovském příbytku a na cesty se vydat až po nějakém čase. Už jen proto, že odcestovat nelze hned po návratu. Navíc "dovolenkování" leze do peněz.

Méně optimální je situace ohledně cestování celé rodiny. Daleko praktičtější bývá vyrazit na výlet s jedincem, o jehož potřeby se snáze postaráte. Pokud celé své početné rodince přidělíte dobrodružství, tak se v tom galimatyáši vyznáte jen stěží. Každý totiž plní svou misi někde jinde.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Časem mě začaly otravovat časté přesuny v rámci jedné lokace (byť se obejdeme bez loadingů). Jsou sice zkráceny, jak to jen šlo, a pokud se naučíte meditovat, lze se teleportovat, ale přesto vám začnou lézt na nervy.

To je samozřejmě dáno podstatou titulu, tudíž bych ocenil, kdyby si jedna postava mohla vzít několik misí najednou. Ty by se plnily postupně a s lepším rozvržením, kam se podíváme dál, než se konečně vrátíme k zadavatelům. Takto je nutné se přesouvat příliš často mezi vzdálenými body, a mnohdy si tak ukrajujeme neúprosný čas, jenž v lokaci musíme trávit.

Mírně nedokonalým dojmem působí i šmejdění v kobkách. Po nějaký čas je zajímavé prozkoumávat hezky navržené prostory, ale časem si uvědomíte, The Sims 3 Cestovní horečka (PC)že autoři nevyužili potenciál naplno. Hádanky nejsou tak složité a zábavné, aby vás bavily vždy a všude.

Přesto je Cestovní horečka zajímavá exkurze The Sims do lehce adventurních vod. Tři nové lokace jsou zpracovány opravdu pěkně a poskytnou spoustu míst, předmětů a lidí k poznání.

Přídavek zabaví nejlépe a nejdéle v případě, kdy ho začnete brát jako doplněk běžného simáckého života v původních městech. Chodíte do práce, provádíte běžné aktivity a jednou za čas vyrazíte za dobrodružstvím do jedné z atraktivních destinací.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 372 čtenářů

  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Shadow Gambit je jako Commandos s piráty. Hraje se skvěle

Co mají piráti ze všeho nejraději? Rum a hon za poklady. To přesně čeká prokletou posádku lodi duchů. Ta se vydá najít...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...