Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

The Sims 3: Cestovní horečka nachystala dovolené v Číně, Francii a Egyptě

  0:02
V Číně se naučíte bojovému umění a v Egyptě prolezete řadu prastarých hrobek.
75

The Sims 3: World Adventures

Platforma: PC
Výrobce: Maxis

  • nápad s dobrodružstvími
  • tři nové lokace
  • řada nudných úkolů
  • nevyužitý potenciál

Povedený datadisk, který těží z dobrého nápadu s dobrodružstvími. Náplň mohla mít o něco větší spád, přesto jej můžeme všem fanouškům hry doporučit.

Herní karta

Třetí pokračování simulátoru života a vztahů přichází s prvním velkým rozšířením. Po jeho nainstalování můžete poslat simíka na prázdniny. Že už to tady bylo? V podstatě ano. Jenže Cestovní horečka, jak se podtitul jmenuje, je více akční.

Přídavek hojně využívá největšího vylepšení třetího dílu série: otevřenosti herního světa.

Datadisk je nenásilně začleněn do hlavní hry, takže na prázdniny vyrazíme i s týdny opečovávanými simíky. Cesta k dovolené snů je snadná. Stačí kliknout na telefon nebo počítač, vybrat destinaci a zaplatit potřebný obnos.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Vzhledem k tomu, že hra po odjezdu na dovolenou odsýpá ve vlastním časovém pásmu, není nutné brát si v simí práci volno. V tu dobu, kdy odjedete, se i vrátíte. Simové prostě na prázdninách nestárnou.

Na výběr máme tři destinace: Čínu, Francii a Egypt. Všechny tři lokace byly zpracovány pěkně a jsou to vlastně taková samostatně fungující sousedství, která se silně inspirovala v reáliích daných zemí.

Přijde řada na seznamování s místními obyvateli, prozkoumávání charakteristických architektonických památek (pyramidy, sfinga atp.), získávání charakteristických schopností a hlavně plnění dobrodružství.

Právě na nich přídavek staví. V Číně se naučíme bojovému umění, ve Francii zjistíme, jak vyrábět "nektar" a v Egyptě prolezeme řadu prastarých hrobek.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)

Osobně jsem se nejvíce bavil v Egyptě a na paty mu šlapala Čína. Egypt nabídl hned od začátku slušný spád a zajímavé úkoly. Čína okouzlila architekturou a hlavně možností naučit se umění boje. Vedle toho na mě Francie působila mírně jalovým dojmem; sympatické malé městečko, které ale v porovnání s dalšími destinacemi není tak zajímavé.

Každá ze tří oblastí má vlastní příběh, na němž je dobrodružství vystavěno. Zápletka dokáže upoutat pozornost a na přiměřenou dobu ji i udržet.

Výbava dobrodruha

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Dobrodružné cesty vyžadují důkladnou přípravu. Sám jsem ji ze začátku podceňoval, a mnohdy i litoval, že nepadlo pár simoleonů na nákup potřebné věci.

Základem všeho je sušené maso. Bez něj ve hře nedáte ani ránu, a pokud zjistíte, že vám v inventáři zbývá pár posledních kousků, tak rozhodně není od věci rozšířit zásoby.

Neméně důležitý byl stan, který nejednou poskytne útočiště při vyčerpání. Složité bývají čachry s jeho umístěním. Jednou nemáme mnoho místa, podruhé zase narazíme na nedostatek rovinatého terénu.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Dále se vyplatí mít po ruce třeba sprchu ve spreji, která, logicky, poslouží jako hygienická pomůcka.  Fotografové si zakoupí fotoaparát, který jim dovolí dělat fotky z pohledu první osoby.

Ze speciálních předmětů, jež nakoupíme u putujících obchodníků, vypíchnu únikový prášek. Po jeho použití se z jakéhokoliv místa přesuneme do základního tábora.

Zadávané úkoly oscilují od těch zajímavých k nudným a od dlouhodobých ke kraťounkým.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Za zábavné lze beze zbytku považovat ty, v nichž se podíváme do podzemních komplexů či si posvítíme na bezpečnostní systémy jedné vily ve Francii. Svým způsobem zabaví i konverzační party, ve kterých pokecáme se simem a on se následně podělí o to, co potřebujeme. Z těch se ale po čase stává rutina.

Zato úkoly, které nutí sbírat zadané věci, mě příšerně iritovaly. Věc se zvýrazní na mapě, my jen dorazíme na místo, popadneme kámen nebo třeba brouka a vrátíme se ke konkrétnímu simovi.

Trochu jinou kategorii tvoří dobrodružství zadaná zmatečně. Někdy víme pouze ono A, ale stejně důležité B nám nikdo neřekne. The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Bohužel se tak stává v situacích, kdy ho bezpodmínečně potřebujeme. Jindy o vyřešení úkolu rozhoduje náhoda, která nás ve chvílích zoufalství přivede k tajným dveřím ve zdi.

S délkou je to značně různorodé. Některé úkoly nezaberou ani pět minut, jiné trvají podstatně déle. A třeba se musíme vypravit do jiné lokace, abychom se dobrali úspěšného zakončení dobrodružství.

Za plnění zadaných misí dostáváme pro každou destinaci body na víza. Díky nim  lze zůstat v zemi déle. Zpravidla obdržíme i pár zlatých mincí, za něž si nakoupíme cestovatelské vychytávky u obchodníků. Čas od času nás zadavatel zasype i slušným balíkem simoleonů.

Mnoho dobrodružství je spojeno s bádáním v komplexech, ve kterých se to jenom hemží nástrahami. Ve hře představují větší nebezpečí spíše ze The Sims 3 Cestovní horečka (PC)začátku. Po chvíli hraní se naučíte past odhalit a podle toho se začnete i chovat.

Některé nástrahy zneškodníme, jiné se pokusíme přejít. Jestliže ji neobjevíme včas a sima pošleme skrze ni, musíme počítat s razantním dopadem na jeho náladu.

Druhou kategorii tvoří jednoduché puzzle. Starší hráči zapojí mozkové buňky opravdu málokdy. I tak je prolézání všemožných hrobek a ukrytých podzemních komplexů docela zábavné.

Základní tábor

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Náš domov ve vzdálených zemích. Zde pečujeme o simovu hygienu, dopřejeme si potřebný spánek a celkově se postaráme o všechny potřeby.

Díky tomu, že není základní tábor určen jen nám, navážeme množství kontaktů. Pokud ale nechceme, nemusíme si ostatních vůbec všímat a oni si nebudou všímat nás.

S tímhle útočištěm souvisí i to nejdůležitější: deska s nabídkou dobrodružství, na které najdeme dostupné mise.

Trochu v pozadí stojí sbírání předmětů a relikvií. Ty si buďto vystavíme v simím příbytku, anebo je za slušný obnos zpeněžíme.

Datadisk zasahuje i do oblasti vlastností. Nově si vytvoříme dobrodruha s oblečením ala Indiana Jones nebo Tintin a s odpovídajícím celoživotním přáním.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)

Přídavek jako celek působí velmi kompaktním dojmem. Nikdo nás k jeho hraní nenutí. Nebývá problém strávit několik dní v domovském příbytku a na cesty se vydat až po nějakém čase. Už jen proto, že odcestovat nelze hned po návratu. Navíc "dovolenkování" leze do peněz.

Méně optimální je situace ohledně cestování celé rodiny. Daleko praktičtější bývá vyrazit na výlet s jedincem, o jehož potřeby se snáze postaráte. Pokud celé své početné rodince přidělíte dobrodružství, tak se v tom galimatyáši vyznáte jen stěží. Každý totiž plní svou misi někde jinde.

The Sims 3 Cestovní horečka (PC)Časem mě začaly otravovat časté přesuny v rámci jedné lokace (byť se obejdeme bez loadingů). Jsou sice zkráceny, jak to jen šlo, a pokud se naučíte meditovat, lze se teleportovat, ale přesto vám začnou lézt na nervy.

To je samozřejmě dáno podstatou titulu, tudíž bych ocenil, kdyby si jedna postava mohla vzít několik misí najednou. Ty by se plnily postupně a s lepším rozvržením, kam se podíváme dál, než se konečně vrátíme k zadavatelům. Takto je nutné se přesouvat příliš často mezi vzdálenými body, a mnohdy si tak ukrajujeme neúprosný čas, jenž v lokaci musíme trávit.

Mírně nedokonalým dojmem působí i šmejdění v kobkách. Po nějaký čas je zajímavé prozkoumávat hezky navržené prostory, ale časem si uvědomíte, The Sims 3 Cestovní horečka (PC)že autoři nevyužili potenciál naplno. Hádanky nejsou tak složité a zábavné, aby vás bavily vždy a všude.

Přesto je Cestovní horečka zajímavá exkurze The Sims do lehce adventurních vod. Tři nové lokace jsou zpracovány opravdu pěkně a poskytnou spoustu míst, předmětů a lidí k poznání.

Přídavek zabaví nejlépe a nejdéle v případě, kdy ho začnete brát jako doplněk běžného simáckého života v původních městech. Chodíte do práce, provádíte běžné aktivity a jednou za čas vyrazíte za dobrodružstvím do jedné z atraktivních destinací.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 372 čtenářů

  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...