Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: V krvavé akci Killer is Dead zvítězila forma nad obsahem

Perfektní stylizace není vše. Nová hra od tvůrců oblíbeného hitu Killer 7 nepostrádá potenciál, ale rozhodně ho nevyužívá tak, jak by mohla a měla.
55

Killer is Dead

Platforma: Xbox360
Výrobce: Grasshopper Manufacture

  • Souboje s katanou
  • Pěkné vizuály
  • Nezáživná střelba
  • Až příliš filmečků
  • Nudné gigolo mise
  • Nepřehledná kamera a scény

Obrazově poutavá, ale krátká akce, která se nevyhnula několika nepříjemných chybám.

Herní karta
Killer is Dead

Killer is Dead

Hlavním hrdinou je popravčí jménem Mondo, který ve světě blízké budoucnosti plní různé kontrakty na odstranění osob. Ovšem neradujte se předčasně, nemáte na výběr, které zakázky přijmete a které ne. Pokud hodláte hru úspěšně zdolat, musíte splnit všech 12 misí.

Killer is Dead

Kromě nich narazíte ještě na postranní úkoly, které se dělí do několika typů. Standardní obsahují klasické požadavky jako nalezení určitého předmětu nebo zabití daného počtu nepřátel.

Dále jsou připraveny výzvy, které vám zadává sexy zdravotní sestřička, a nakonec jsou tu gigolo mise.

Ty si zaslouží speciální pozornost. Ale ne v dobrém slova smyslu, protože jsou poněkud zbytečné, respektive ne dobře prezentované.

Vydáte se "balit" vybranou dívku, doslova ji svlékáte očima, a tím se naplňuje ukazatel. V určitou chvíli pak slečně předáte dárek a ona vám hupsne do postele.

Inspirací byl Bond, James Bond

Šéf vývojářského studia Grasshopper Manufacture Goichi Suda, známý také jako Suda 51, se nechal slyšet, že inspirací pro hru se stala filmová a knižní dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda. Hlavní hrdina je tak elegantní svůdce žen, kterého však trápí vnitřní démoni. A je faktem, že Mondův charakter je zpracován docela zajímavě.

Mnohem méně povedený je ovšem děj, protože Killer is Dead je velice zmatený a dost často nedává smysl. U asijských projektů není neobvyklé, že pro západní hráče je příběh poměrně svérázný, a u Killer is Dead to platí dvojnásob. Někdy prostě není zřejmé, co tím chtěl básník říct.

Může to znít jako zajímavé zpestření, ale v reálu je to nudné a nezábavné. Naštěstí postranní mise nejsou povinné. Jenže právě gigolo úkoly jsou jedinou cestou, jak získat další zbraně, takže je sice můžete ignorovat, ale ochudíte tak svůj arzenál.

Sekáš, sekám, sekáme

Dějové úkoly mají jiný obsah. Většinu času budete masakrovat nepřátele. Mondo je vybaven katanou a robotickou rukou, která dokáže střílet nebo ji lze použít jako vrták. Hraní je založeno na kombinaci sekání a pálení po nepřátelích: zatímco máchání katanou je zpracováno dobře, střelba je na tom o poznání hůře.

Grasshopper Manufacture

Vývojářské studio Grasshopper Manufacture si udělalo jméno díky svérázným hrám jako No More Heroes, Killer7 nebo Lollipop Chainsaw. Killer is Dead je duchovním nástupcem zmíněných projektů, byť na žádný z nich přímo nenavazuje.

V boji sečnou zbraní máte k dispozici slabý a silný úder a blok/úskok, plus několik speciálních útoků. Díky tomu vypadají souboje velice pěkně, a jelikož je nutné určité taktizování (především v podobě správného načasování úderů), jsou také zábavné.

Střílení ovšem tak propracované není. Čas od času se mu nevyhnete, protože někteří nepřátelé jsou mimo dosah vašeho ostří. Ale je to velice rutinní a nezáživné. Protivníci se obvykle nesnaží krýt a nemůžete tak činit ani vy. Sice se můžete skrčit, ale ovládání této činnosti je docela kostrbaté, a tak je praktičtější jednoduše pobíhat sem a tam doufat, že vás nikdo netrefí.

Killer is Dead obsahuje velice osekaný systém vývoje postavy. Pokud sbíráte předměty, které vypadnou z protivníků, vylepšuje se vaše zdraví a ukazatel krve (slouží ke střelbě a aktivování unikátního útoku). Důležité jsou také žluté krystaly, za něž v obchodě nakoupíte speciální vlastnosti. Těch je ovšem velmi malé množství a některé jsou vcelku nepoužitelné.

Jen efektní grafika dobrou hru nedělá

Projekt sází na tzv. cel-shadovou grafiku (ostatně omrkněte obrázky) a jelikož si pánové grafici s jednotlivými úrovněmi vyhráli a popustili uzdu fantazii, je Killer is Dead obrazově zajímavým zážitkem. Například pokud aktivujete speciální mód, okolí se stane černobílým a jen krev zůstane rudá, což působí téměř filmově.

Killer is Dead

Především sekání katanou je doprovázeno hromadou vizuálních cukrbliků. V poutavém dění se však člověk občas ztratí, protože mezi všemi těmi výbuchy fialové a modré energie se člověk těžko orientuje. Kamera navíc často volí prapodivné úhly.

Jestliže jste fanoušci animací, tak si užijete, protože autoři je servírují jednu za druhou. Většina misí trvá jen pár minut a z toho ještě výraznou část tvoří různé filmečky. Někdy je jich tolik, že už je to otravné. A i s animacemi zabere hra nejvíce šest hodin.

Grasshopper Manufacture to umí rozhodně lépe, to už několikrát dokázali. Tentokráte se soustředili hlavně na stylové obrazové ztvárnění, ale nějak zapomněli na ostatní aspekty. Killer is Dead se nehraje úplně špatně, akce je docela chytlavá, ale není to nic oslnivého, co bychom ještě neviděli. A pokud se objeví nějaký potenciálně zajímavý nápad, není dotažen do konce.

Hra je dostupná pro Xbox 360 a Playstation 3.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 57 čtenářů

Témata: PlayStation
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...