Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Jurassic Park: Operation Genesis

  12:00
Je libo mírumilovného Stegosaura? Stádo Triceratopsů, nebo několik sloních Brachiosaurů? Nebo byste raději rychlé a agresivní Velociraptory? Či je vaším oblíbencem mocný Allosaurus, nebo snad královský T-Rex?

Jurassic Park: Operation Genesis Kdo by neznal svým způsobem revoluční film Jurský park a jeho na svou dobu dokonalé počítačové triky, které dokázaly brilantním technickým zpracováním ohromit milióny diváků po celém světě. Geniální kniha talentovaného a také velmi potentního autora, jakým Michael Crichton bezpochyby je (podílel se na knižních předlohách a někdy i na samotné tvorbě mnoha áčkových ale i béčkových filmů – jmenujme například Kongo, Koule, Twister, Skandální odhalení, Vycházející slunce či dokonce Velká vlaková loupež), si vyžádala pokračování, stejně tak jako její filmová verze, jejíž úspěch se zdál být bez hranic. A tak kromě různých komiksů, triček, klíčenek a snad i toaletních papírů s červeno černým zubatým logem JP se z kožovité skořápky vyklubal i nespočet počítačových her. Ovšem jak už to u her na motivy filmů bývá, pohříchu většinou sotva jen průměrných.

A i z Jurassic Park: Operation Genesis na vás zprvu dýchne budgetovost a podezření pak vzbudí nejen poloprázdný kompaktní disk, ale i prapodivně vyřešená intra, během nichž se obrazovka rozdělí na několik čtverců, ve kterých se separátně (a zpravidla i asynchronně) přehrávají jednotlivé díly animací. Cesta vedoucí Jurassic Park: Operation Genesisz hlavního menu do tutoriálu mě vzápětí ujistila v tom, že JP: OP je opravdu budovatelskou strategií. Tutoriál, jak už to v podobných hrách bývá obvyklé, naučí hráče orientovat se v různých menu a systému hry. A nutno přiznat, že zde je ho trošku potřeba. Z dalších herních módů pak zbývá Operation Genesis, což je vlastně klasický free-build způsob hry na předem vygenerovaném ostrově (který si lze v omezené míře upravit), několik akčních misí a bonusová Site-B „hra“. Uvozovky jsou zde na místě, protože se jedná opravdu jen o hříčku, ve které si vyberete ostrov, naleziště fosilií, která určí sortiment ještěrů, a můžete bez finančních omezení chovat dinosaury ve volné přírodě. Žádní otravní turisté, žádné atrakce. A bohužel ani žádná zábava.

Když už si tak hráč hoví v křesle správce Jurského parku, měl by se snažit také předvést nějaké dinosaury. Zbudování plotu a líhně jsou vcelku jasné záležitosti, ovšem z počátku lze chovat pouze jeden druh malého býložravého ještěra. A další je třeba získávat vykopávkami na nalezištích, z nichž se budou dobývat nejen Jurassic Park: Operation Genesisdinosauří ostatky, ale i jantar, ze které lze též získat nějaký ten kousek ještěří dvoušroubovice. Extrakce DNA z kostí je pak dalším, logicky navazujícím krokem, ovšem zkompletování genetického kódu chvíli trvá, je třeba nalézt/nakoupit několik kostěných ostatků než se podaří bezchybně nový druh naklonovat. Nyní již stačí vybudovat vstupní bránu a voilá, teď můžete cálovat, senzacechtiví turisti. Jenže ti malí človíčci jsou pěkně vybíraví. Ohrnují nos tu nad zašpiněnou cestičkou, tam nad frontou u záchodů, jíst potřebují skoro stejně tak jako nakupovat kýčovité suvenýry a v případě uragánu, nebo útěku dinosaurů by se rádi schovali do turistického krytu. Nevoní jim malí ještěři, mnohem raději by sledovali býložravé a masožravé giganty a ne z nějaké hloupé vyhlídkové plošiny, nebo věže, ale rovnou z balónu, ze safari džípu, nebo z vyhlídkové kupole umístěné přímo uvnitř výběhu. A to vše je třeba vyzkoumat, postavit a řádně finančně vyladit.

Kromě výzkumu týkajícího se turistů je třeba se starat i o bezpečí parku a zdraví dinosaurů. První obstarají betonové ploty s vedením vysokého napětí a stanice hlídačů parku, kteří se mohou kamkoliv bleskově Jurassic Park: Operation Genesis dopravit helikoptérou a mohou tedy jak zneškodnit, uspat, očkovat, či zahnat dinosaury, tak zachraňovat ohrožené turisty. S ohledem na zdraví dinosaurů se vyplatí co nejdříve investovat do výzkumu vakcín, protože tito plazi zde umírají nejen stářím a na následky zranění, ale též na různé infekční choroby. A jak hra pokračuje dále, pomalu přibývají finance ždímáním zazobaných turistů, zkoumáte další fosilie, získáváte nové druhy dinosaurů a na ty opět lákáte další a další turisty. To vše vám pomáhají koordinovat poradci ne nepodobní hrdinům prvního filmu, kteří působí v oblasti vykopávek, chovu ještěrů, správy parku a turistického ruchu, jež vás informují o každé nepleše, kterou ve vašem zlatém dole někdo vyvede. Pak závisí jen na rozhodnutí samotného hráče, zdali sedne do helikoptéry a poletí zpacifikovat rozzuřené Tyrannosarury, bude vozit turisty po safari, nebo vše přenechá počítači a bude jen zpovzdálí kontrolovat vývoj parku.

Když omrzí stavění a správa parku, nabízí se jedna z dvanácti misí, ve kterých bývá úkolem hráče pořídit fotografie dinosaurů, zlikvidovat je, pokud zlobí a chtějí sežrat platící turisty, nebo je někam zahnat. Mise Jurassic Park: Operation Genesisovšem brzo omrzí a nedá se předpokládat, že by je hrál někdo více než jednou či dvakrát. A kdesi v hloubce mysli raší podezření, že té hře něco opravdu chybí. Hráč pomalu s hrůzou zjišťuje, že to, co jí chybí, je nějaký hlavní herní mód. Hra sama jako by se vyčerpala na devíti kvalitních tutoriálových misích a pro hlavní vlastní hraní už designérům nezbyly nápady a invence. Hra je totiž primárně zaměřena na chov nových dinosaurů, což je zároveň její silnou stránkou i slabinou. Hráči se mohou zpočátku těšit na nové druhy, na výzkum nových vakcín a bezpečnostních aspektů parku apod. Každého z ještěrů je třeba si díky pořizovacím nákladům hlídat, věnovat pozornost různým chorobám i prostředí, ve kterém se dinosaurus nachází a doslova si jej vypiplat. Slabinou tohoto přístupu je fakt, že po euforickém počátečním nástupu se dinosauři i výzkumné projekty okoukají a hratelnost se rapidně snižuje. K tomu přispívá i nízký počet staveb a málo variabilní management turistických atrakcí, který je zde velmi zjednodušen. Budov není mnoho, většina turistů se stejně nakonec přesune z pozemních atrakcí do vzduchu, aby vše viděla z balónu, takže nejčastějšími stavbami se v parku nakonec stanou záchodky a kiosky Jurassic Park: Operation Genesiss občerstvením, kterých není nikdy dost.

S původní představou budgetové hry trochu koliduje vcelku velmi dobré technické zpracování. Po grafické stránce byl pro mě JP: OP příjemným překvapením, které rozhodně strčí do kapsy například infantilní Dino Island, hru podobně koncipovanou. Modely ještěrů se dají popsat jako nadstandardní, ale textury jsou již velmi pěkné a dodávají vzhledu dinosaurů realistický ráz. Také jsou kvalitně rozpohybovaní, což ocení zejména milovníci velkých dravců, kteří jsou v tomto směru jednoznačnými favority. Pohled na zrůdného T-Rexe, který uchopí nicotnou kozu do čelistí, zamává s ní ze strany na stranu, pak si ji nadhodí do vzduchu a celou ji sežere je opravdu impresivní. Samozřejmě nelze od enginu očekávat nějaký pokročilejší systém detekce kolize polygonů. Ono by to v relativně detailně zpracovaném terénu s vyšší hustotou vegetace nadělalo více škody než užitku. A zvláště pokud se takovou hustou vegetací musíte prodírat v džípu, oceníte, že nerozbijete auto o každý strom. Terén je zpracován na slušné úrovni, přesto by si možná zasloužil více druhů rostlin, ale na druhou stranu je třeba přiznat, že krajinu příjemně oživují všudypřítomní motýli a hejna ptáků zvedající se z korun stromů. Hudba příjemně dokresluje dění na obrazovce, přičemž se mění podle charakteru počasí, což někdy může vést až ke komickým situacím, například když za slunného odpoledne Jurassic Park: Operation Genesis uprchlý dravec porcuje svou oběť za doprovodu romantických melodií. A pokud vám bude na hudbě něco povědomého, vězte že ve hře se objeví i některé z motivů z původního filmu, které má na svědomí samotný J. Williams. Ke hře je přibalena i Dinopedia, která se snaží, bohužel možná trochu příliš laickým způsobem, přiblížit hráči období druhohor (včetně 25 druhů dinosaurů, na které můžete ve hře narazit), ovšem na druhou stranu v sobě naštěstí integruje i jakýsi elektronický in-game manuál, v němž lze občas najít šikovnou nápovědu.

Na závěr je třeba říci, že Jurassic Park: Operation Genesis je příjemnou hrou, která mě mile překvapila, a to i přesto, že se jí nevyhnulo několik chyb. Možná spíše hromada chyb. Díky neohrabanému ovládání, chudému hernímu módu, který vás de facto nechá stavět, jak a co se vám zlíbí, bez nějakých motivujících prvků, díky nedostatečně propracovanému managementu parku se JP:OP pouze hezkou relaxační hrou, která dokáže na několik hodin velmi příjemně pobavit, ovšem k srdci vám nadlouho asi nepřiroste.

Jurassic Park: Operation Genesis
Minimum: CPU 500MHz, 128 MB RAM, 32MB video
Optimum: CPU 1500MHz, 256 MB RAM, 64MB video
Multiplayer: Ne
Další informace: demo / screenshoty / trainer
Výrobce/distributor: Blue Tongue / Universal Interactive
Distributor v ČR: není znám
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Hezká a příjemná relaxační hra. Bohužel trochu polovičatá.
Hodnocení: 69%
Autor:
  • Nejčtenější

Youtuberka zjistila, kolik brambor umí Starfield zobrazit, než hra spadne

Počítačová hra Starfield nepřestává hráče fascinovat svojí propracovanou simulací fyziky, když v obrovském otevřeném...

Vývojářský svět v šoku, změna poplatků enginu Unity mění pravidla hry

Nová cenová politika společnosti Unity, která provozuje stejnojmenný engine na výrobu počítačových her, rozladila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střílečka s kouzelníky neuspěla, studio propustilo polovinu zaměstnanců

Herní byznys je tvrdý. Přesvědčilo se o tom i nezávislé studio Ascendant, které se svojí fantasy střílečkou Immortals...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikonická filmová scéna posloužila jako drsný zakončovák v Mortal Kombatu

Scéna zúčtování z vynikajícího filmu Kill Bill 2 od Quentina Tarantina posloužila jako vzor pro fatalitu, tedy brutální...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Shadow Gambit je jako Commandos s piráty. Hraje se skvěle

Co mají piráti ze všeho nejraději? Rum a hon za poklady. To přesně čeká prokletou posádku lodi duchů. Ta se vydá najít...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...