Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Grand Prix World - manažerem Formule 1

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:58
Stejně jako se s postupem času z nadšených sportovních klání stává stále větší byznys a stále více v nich hraje roli strategické plánování a vychytralá taktika, i hry se mění z jednoduchých akčních závodů na sofistikované simulátory a věrné obrazy skutečnosti. O tom, jak obtížné je řídit zákulisí závodního týmu, vás bezpochyby přesvědčí Grand Prix World.
Grand Prix World

Stejně jako se s postupem času z nadšených sportovních klání stává stále větší byznys a stále více v nich hraje roli strategické plánování a vychytralá taktika, i hry se mění z jednoduchých akčních závodů na sofistikované simulátory a věrné obrazy skutečnosti. O tom, jak obtížné je řídit zákulisí závodního týmu, vás bezpochyby přesvědčí Grand Prix World (dále GPW).

Celá hra je produktem firmy Edwarda Grabowskiho, která ji vytvořila pro Microprose na základě zakoupené oficiální licence od organizace FIA, jež je pořadatelem hlavních světových motoristických soutěží a je to taková UEFA na kolečkách. Edward Grabowski Communications má za sebou už několik závodně manažerských pokusů, včetně Grand Prix Manageru z roku 1995. O rok později se objevil jeho druhý díl a teď je tu i neoficiálně třetí pokračování, s nímž na sebe Grabowski poprvé pořádně upozornil.

Přesto začneme recenzi špatnou zprávou. Autoři měli sice k dispozici kompletní databázi skutečných jezdců, týmů i sponzorů, ovšem pouze z předloňské sezóny. Tudíž ti, kdo F1 sledují, budou trochu rozmrzelí z toho, že zde nenajdou stáje jako Jaguár či BAR, které se do soutěže zapojily až později. Nezvykle vypadá i startovní pole, v němž se například objevuje již zkončivší Damon Hill či silný John Newhouse, po němž letos není ani vidu, ani slechu.

Grand Prix World

Do sezóny nevstupujete jen tak, nýbrž s již vytýčeným cílem. Zvolíte-li si některý z nejsilnějších týmů, uspějete pouze když jej dovedete do celkového vítězství. Pokud ovšem do závodu nastoupíte jako outsider, řekněme v kokpitu vozů Minardi, bude pro vás úspěšné dokončení hry znamenat třeba jen jediný bodík v závěrečném hodnocení. Ať už si ale zvolíte kteroukoliv stáj, váš úkol bude přibližně stejně obtížný.

Už od začátku hraní máte pocit, že GPW je pro opravdové fajnšmekry a herní experty. Tolik nejrůznějších menu a voleb už dlouho nenabídla žádná hra a vy jim buď budete muset porozumět nebo se z nich zblázníte. Jestliže jste si dosud mysleli, že závody F1 jsou docela složitá záležitost, zjistíte, že jste měli sotva poloviční pravdu. Skutečně, to co musí zvládnout celý tým, stojící za jednotlivými jezdci, je obdivuhodné. Ještě, že máte po ruce manuál, protože bez jeho vysvětlivek byste asi mohli rovnou odejít k motokárám.

Nejde totiž pouze o to, že se staráte o nastavení vozu podle typu trati a počasí, nebo že radíte jezdcům, jak závodit. Ve hře je dalších milion faktorů, které se podepisují na výsledcích. Klíč úspěchu je v dostatku peněz a dobrých lidí, což znamená přízeň sponzorů a angažování schopných pracovníků. Začínáte pouze se základním finančním vkladem a sympatiemi některých sponzorů. Nic však není oficiální a vaším úkolem je uzavřít pro tým výhodné smlouvy a tím jej zajistit do budoucna. Grand Prix World Kontrakty všech vašich podřízených končí první sezónou, stejně jako v případě jezdců, a když si je co nejdříve neprodloužíte nebo si nenajdete nové lidi, může se vám stát, že najednou zůstanete ve firmě sami. Pracovníci jsou rozděleni do skupin na mechaniky, inženýry, designéry a obchodníky, přičemž každý tým se stará o jednu důležitou součást fungování celé stáje. Mechanici opravují poškozená auta a podílejí se na jejich testování, inženýři stavějí jednotlivé díly, designéři vymýšlejí nejrůznější zlepšováky, projektují nové kokpity a plánují vůz na příští sezónu a obchodníci jednají se sponzory o možných dohodách. Vy můžete určovat, na kterých konkrétních věcech se bude pracovat a kolik procent pracovníků bude dělat to, a kolik ono. Po každém závodě se výsledky jejich práce aktualizují a vy na ně musíte zareagovat tak, aby se například nestalo, že bude někdo zahálet a nutný vývoj se zpomalí. K tomu je určeno mnoho nejrůznějších nabídek a bude vám chvilku trvat, než se v nich vyznáte. Ovšem takové už jsou manažery.

Samotné přípravy na závod začínají důležitým testováním vozu. Kromě mechaniků se na něm samozřejmě podíleji i jezdci, kterým můžete určit, jak se mají na kterou část vozu zaměřit. Pokud vedete chudší tým bez testovacího jezdce, je dobré ho najmout v řadách méně zkušených závodníků, protože testování je nesmírně důležité a on vám v něm hodně pomůže. Jednou z položek testování je nastavení vozu, kde můžete "vytestovat" až deset bodů a ty pak rozdělit mezi závodníky, čímž o něco vylepšíte jejich podmínky. Grand Prix World Každá trať je charakterizována deseti veličinami jako rychlost, grip, náročnost na brzy, vhodnost pro předjíždění apod. Na velmi prašných okruzích můžete auto například vylepšit tak, že vyjetí z ideální stopy ho nebude stát tolik času, jako auta s normálním nastavením. Přilnavost nebo-li grip pak nahrazuje složité nastavování předních a zadních spojlerů, takové jako ho známe ze závodních simulátorů F1. Takové zjedodušení sice není v manažeru zrovna na místě, ovšem podíváme-li se na nastavování vozu globálně, zjistíme, že autoři berou v potaz podstatně více faktorů než v jakékoliv dosud vydané hře.

Když dokončíte "setup", zbývá už jen několik dalších úkolů, jako určit množství lidí, kteří budou pracovat v boxech (dokonce můžete pověřit i někoho, kdo bude špehovat ostatní týmy, jestli nepoužívají nepovolené technologie, které pak můžete buď okopírovat a nebo prásknout FIA) a zadat jezdcům pokyny. V druhém případě vás čeká osm možností, jak ovlivnit jízdu závodníků. Nastavujete jak brzy mají brzdit před zatáčkou, jak moc akcelerovat, jak agresivně předjíždět, jak moc přejíždět obrubníky nebo jak moc se držet ideální stopy. Každý okruh vyžaduje jiné nastavení a nesmíte zapomínat ani na technické možnosti vozu.

Až konečně dojde na ostrý závod, vaše napětí vzroste na maximum. Máte za sebou mnohá testování, nastavování vozu, instruktáž pilotů a zařizování další věcí, které měly všechny jeden společný cíl. Závod.

Grand Prix World

Obrazovka je rozdělena do čtyř stejně velkých oken, v nichž sledujete všechny potřebné informace. Podle potřeby se můžete rozhodnout, co se bude ve kterém okně zobrazovat. Můžete sledovat jízdu jednotlivých závodníků, grafické schema situace na trati, televizní přenos a samozřejmě i nezbytné tabulky s pořadím a časy a další důležitá data jako je stav vašich vozů, změny charakteru trati a podobně.

Grafické zpracování je poměrně zajímavé, neboť ke zobrazení závodu slouží fotografie určitých úseků trati, do nichž jsou vloženy projíždějící formule. Barevně odpovídají svých stájím a můžete být dokonce svědky i dramatických situací při předjíždění, startech apod. Vrcholem jsou odstupy jezdců, které rovněž souhlasí s časovými údaji. Čtyři okna jsou však málo na to, aby vám zobrazila dostatek informací o závodu. Proto si v nich můžete listovat a hledat to, co právě potřebujete vědět. Ale závod není jen o tom, že se budete koukat. Musíte obstarat množství důležitých věcí.

Úplně nejdůležitější věcí je, aby vaše vozy vůbec dojely do cíle. V první polovině úvodní sezóny to není nic jednoduchého a brzy pochopíte, proč s tím mají problémy i skutečné formule. Samozřejmě, že nejvíce záleží na kvalitě vozu. Některé týmy jsou na tom lépe, jiné hůře, ale všichni musí neustále pracovat na zlepšování stávajících a vývoji nových součástek. Grand Prix World Pokud to zanedbáte, projeví se to na dlouhodobých výsledcích. Svoji roli na stav vozu má také způsob jízdy. Když víte, že nemáte výkonný a spolehlivý motor a přesto se ho budete na rovinkách vytáčet na maximum, brzy vám vypoví službu. A to samé platí u dalších částí vozu jako brzdy, tlumiče nebo elektronika.

Sestavíte-li si spolehlivý vůz, můžete se začít hnát za prvními body. Opět je to z velké části záležitost týmu a sebelepší jezdec nemá nárok bez dobrého technického zázemí. Je na vás, abyste určili, na kolik zastávek v boxech se pojede a kolik paliva se kdy natankuje. Při změnách počasí je vaše strategické myšlení a odhad velkou zbraní. Někdy panuje po celou dobu závodu krásné slunečné počasí, ale může dojít i na přeháňky či hustý déšť. Bez správných pneumatik samozřejmě nemáte nejmenší šanci na úspěch. Jenže ono nestačí s prvními kapkami zajet do boxů a vyměnit je. Svoji roli hraje i teplota tratě a vzduchu. Někdy se vyplatí chvilku počkat a třeba přeskočit z mokrých rovnou na suché pneumatiky, jindy naopak trvá velmi dlouho, než se trať usuší, byť vysvitne slunce. Je to věda.

Při závodě můžete jezdce dirigovat vysílačkou. Když například vidíte, jak ho brzdí pomalejší vůz, můžete mu přikázat, aby za každou cenu předjel. Většinou se to povede, ale někdy dojde i ke kolizi. Manažeři bez nervů mohou agresivní jízdu využít třeba i na vyřazování nepohodlných protivníků. Ale škody bývají vyrovnané, takže opatrně a radši před boxy.

Grand Prix World

Další možné příkazy jsou "zajeď do boxů", "jeď co to dá (tzv. flying lap)", "předjeď", "blokuj", "nech se předjet" a "zpomal" (v případě, že máte závadu na autě nebo málo paliva a chcete dojet do depa).

Co se týče technického zpracování, už jsme si řekli, že grafické zpracování závodů je docela zajímavé. V menu můžete očekávat lepší průměr, kdy je všechno přehledné a jasné, ovšem po animacích nebo efektech ani stopy. Zvuková stránka ovšem hraničí s dokonalostí. Zatímco mimo závod slyšíte jen tlumené zvuky projíždějících formulí a zvuky montování součástek, při závodě formule výtečně řvou ve stereu a z vysílačky se každé kolo ozývá pořadí vašich jezdců a na prvních třech místech. Když závodníkům změníte pokyny k jízdě, potvrdí je opět vysílačkou. Na pozadí jejich hlasu je slyšet i motor auta. Tady si dal někdo pořádně záležet.

Grand Prix World je skvělý a určitě nejkomplexnější manažer závodů F1. Výše popsané možnosti jsou přibližně pouze dvě třetiny toho, co vám nabízí. Samozřejmě v něm najdete několik chyb (např. zjednodušení setupu a kvalifikace), ale žádná není taková, aby vám dokázala pokazit výborný zážitek ze hry. Jestliže sledujete F1 v televizi a jestli jste někdy chtěli pořádně proniknout do toho velkolepého kolotoče, nevolejte Mikovi. Zahrajte si Grand Prix World.

Grand Prix World
Výrobce: Edward Grabowski Communications
Distributor: Microprose / Hasbro
Minimální konfigurace: P200, 32MB RAM, 3D karta (D3D), 4xCD-ROM
Doporučená konfigurace: Celeron 300, 64 MB RAM, 16xCD-ROM
3D karty: ano (Direct3D)
Multiplayer: ne
Verdikt: Dosud nejkvalitnější a nejvěrnější
pohled do zákulisí závodů F1.
Hodnocení 88%

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

RECENZE: Age of Empires IV je vytoužený návrat kultovní strategie

Legenda mezi strategiemi odehrávajícími se v reálném čase se po šestnácti letech vrací s vytouženým pokračováním. Je na...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jezdí po světě na praseti z Minecraftu, říká mu Hamborghini

Youtuber Electo vyrobil pojízdný model prasátka z populární hry Minecraft a k nemalému pobavení diváků s ním vyrazil...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...