Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Emergency 4 CZ: Ochránci života

  12:11
Emergency 4 je dalším dílem stejnojmenné série. Podíváme se, jak to vypadá v řídícím středisku tísňových linek.
65

Emergency 4

Platforma: PC
Výrobce: Sixteen Tons

Herní karta

Po instalaci máte možnost shlédnutí docela zajímavého intra, ve kterém se všechny druhy jednotek kterým budete velet, připravují na vjezd. Máme zde tedy hasiče kontrolující vybavení požárního vozu, policistu vybavujícího se neprůstřelnou vestou. Pak pochopitelně doktora v rychlosti Emergency 4: Ochránci životapopadajícího defibrilační jednotku a technika nasazujícího si ochranné rukavice. Poté se dostanete do úvodního menu, kde máte možnost zvolit si kampaň, volnou hru nebo všelijaké druhy nastavení, grafikou počínaje a obtížností konče. Pokud jste nehráli předchozí díly, věřte, že se v pozdějších misích zapotíte i na střední obtížnost. Vše je samozřejmě počeštěno, ale o překladu později.
Při zvolení kampaně se vám představí váš nový šéf, který zde ovšem není moc platný, maximálně jako slovní ohodnocení vaší mise, v případě neúspěchu vás obdaří nějakou radou, která někdy není dvakrát k něčemu. Také dostanete možnost projít si základní výcvik, což opět pro neznalce série doporučuji. Po dokončení této části se dostanete do jistého města, kde je vám svěřena správa nad základnou všech pohotovostních jednotek. Ve vašem vozovém parku máte několik nepříliš dobrých vozidel, proto musíte začít plnit náhodně generované mise po městě, jako jsou bouračky, zranění lidé či prchající zločinci. Za každou splněnou misi získáte průměrně okolo deseti tisíc kreditů z městské pokladny, za které vysíláte do akce další jednotky, případně si šetříte na lepší výbavu. Pokud vám 10000 přijde moc, pak vězte, že budete rádi že máte peněz více. Například pouhá vodní cisterna s jedním hasičem stojí jednu pětinu z této částky, tedy dva tisíce.

Několik vozdiel hasičů

Servisní vůz
Nutné téměř pro každou misi. Veze s sebou hadice, hasící přístroje, vyprošťovací kleště, motorovou pilu, sereku a záchrannou síť.
Vodní cisterna
Vozidlo, na které lze napojit až 4 hadice. Dobré pokud v okolí není hydrant.
Hasičský vůz
Klasický hasičský vůz s výkoný vodním dělem, které nemusí obsluhovat hasič.
Vozdilo s motorovým člunem
Přepravuje k voděl malý motorový člun, kterým můžete přepravovat své jednotky a zraněné přes vodu.
Požární letadlo
Letadlo sloužící k hašení velkých požárů, jako třeba lesy.
Hasičská loď
Loď určená k hašení požárů na vodě nebo na břehu


Emergency 4: Ochránci životaNyní se pojďme podívat jak to vypadá při náhodných misích ve městě. Jakmile se něco stane, dostanete oznámení od šéfa a musíte začít jednat. Například při srdečním záchvatu musíte na místo z počátku vyslat sanitku s doktorem a zdravotníky. Později k nim budete muset přidat i servisní vůz s hasičem, který prorazí cestu do domu sekerou. Při požárech z počátku, alespoň do doby než získáte hasičský vůz, posílat hlavně požární cisterny, ke kterým jdou napojit až čtyři hadice. Dále zde máme drobnou kriminalitu, kdy musíte policejním vozem chytit prchajícího zloděje, zatknout ho a odvézt na základnu. Později ve hře zde máte i hromadné bouračky, kam musíte vypravit jak sanitky, tak hasiče s vyprošťovacími kleštěmi. O odtahových vozidlech ani nemluvě.
Všechny zkušenosti, které získáte v těchto generovaných akcích, uplatníte pak ve větších misiích, které posunují kampaň vpřed. Například po odpálení bomby na summitu OSN musíte zachránit zraněné, uhasit všechny ohně a navrch ještě zlikvidovat nebo zatknout teroristy. Podobně to vypadá v misi, kde hacker odpojí celou elektrickou síť. Výtahy bez elektřiny padají na zem, na křižovatkách jsou hromadné dopravní kolize a k tomu všemu ještě začnou řádit a rabovat nějací vandalové. A v tomto zmatku musíte nastolit pořádek hašením aut, odvozem lidí do nemocnic, odtahem bouraček a tak dále.

Několik vozidel policejního sboru

Hlídkový vůz
Může přepravit dva policisty, kteří mohou honit zločince .
Policejní anton
Vozidlo na přepravu těžkooděnců. Obsahuje silniční zátarasy, kterými můžete zablokovat silnici.  Také může odvézt až šest zadržených.
Zásahové vozidlo
Podobné policejnímu antonu, aktrát více vydrží a přepravuje také omračující granáty.
Vodní dělo
Nechvalně známé z roku 89. Ovšem i dnes je extrémně účiné proti rabujícím davům
Policejní helikoptéra
Dokáže sledovat prchající zločince a vyhlašovat evakuaci zvolené oblasti.


Hra dále nabízí také dva režimy volné hry. Prvním je klasická Nekonečná hra, ve které musíte udržovat své město v pořádku a čas od času také zasáhnout na vážnějších situacích. Druhou možností je tak zvaná „Výzva“. V tomto režimu se obtížnost hry postupně zvedá až do chvíle, kdy to jednoduše řečeno nezvládnete a budete mít příliš mnoho mrtvých a hra skončí. Čím déle vydržíte, tím více získáte bodů, které pak můžete porovnat s ostatními hráči na internetu. Alespoň máte motivaci ke snažení.

Všechny zkušenosti, které získáte v těchto generovaných akcích, uplatníte pak ve větších misiích, které posunují kampaň vpřed.

Zdravotní týmy

Pohotvostní ambulance
Auto schopné rychle dopravit doktora na místo určení
Sanitka
Převáží doktora a nosítka, na kterých lze zraněné odvézt do nemocnice
Zdravotnická helikoptéra
V podstatě sanitka, která se dostane téměř všude a rychle
Zdravotnický minibus
Dokáže přepravit velké množství zraněných, které ovšem nejdříve musí ošetřit doktor


Emergency 4: Ochránci životaOvládací rozhraní máte v podstatě po celé obrazovce. V dolní části máte informační okno o jednotce, o jejím vybavení nebo, v případě lékaře, zdravotní stav a srdeční tep léčeného. Pak zde máte menu výběru jednotek, od hasičů až po technické služby. Po kliknutí na příslušnou ikonu se otevře nabídka vozidel té dané skupiny. Navíc po kliknutí na dané vozidlo se otevřou další dva panely udávající informace o vozidle, složení posádky a podobně. Pak zde také je zobrazen počet vlastněných vozidel daného typu, plus samozřejmě možnost dokupování, případně prodeje další aut. Posledním ovládacím prvkem je minimapa, umístěná v pravém horním okraji mapy. Na ní vidíte prostřednictvím symbolů, co je kde potřeba. Křížek třeba znamená zraněného, červené plochy zase požár. Blesky by měli označovat narušitele pořádku, ovšem v některých misích, například té s hackerem, se jaksi neukazují, a proto často nesplníte téměř vyhranou misi, protože nějaký vandal uteče a vy o něm ani nevíte. Zkrátka a dobře, musíte si hlídat všechno možné. Každá vaše úspěšně dokončená mise je ohodnocena tabulkou s přehledem úmrtnosti, výdajů a dalších statistik.


Technici

Technické vozidlo
jediné auto, které dokáže na místo přepravit techniky
Odtahové vozidlo
Dokáže odtáhnout jedno nabourané vozidlo.
Vyprošťovací jeřáb
Vozidlo schopné odstranit z cesty různé překážky, nebo vytahovat z vody aauta
Vozidlo s pontonovým mostem
Dokáže postavit přes vhodné místo pontonovým most, po kterém se ostatní vozidla mohou dostat přes vodu
Technická helikoptéra
Převáží jednoho technika. Může spustit hák s nosítky, na které je možné naložit zraňené.

Křížek třeba znamená zraněného, červené plochy zase požár.

Klady a zápory
Plus Dlouhá doba hratelnosti
Plus Budgetová cena
Plus Velké možnosti rozšíření

Mínus Vysoká otížnost
Mínus Není pro každého

Cena 299 Kč
CZ Kompletně v češtině

Hra Emergency 4 také obsahuje zabudovaný editor map, ve kterém si můžete vytvářet vlastní mise, případně je pak dávat k dispozici na internetu.Práce s editorem je z počátku komplikovaná, ovšem později si na ovládání zvyknete a v cestě vám bude stát pouze hranice vaší představivosti a omezení editoru. Před používáním editoru si doporučuji přečít manuál ke hře, který je umístěň na disku s hrou ve formátu .pdf. Všechna rozšíření, která vytvoříte, můžete aktivovat v hlavním menu hry. Tato možnost v podstatě umožňuje hraní zcela jiné hry, využívající pouze engine  a hlavní smysl hry, tedy zachraňování lidských životů a udržování veřejného pořádku.
Jak jsem se zmínil, hra je kompletně v češtině, tady i včetně dabingu. Jak se vám hlasy dabérů budou líbit, musíte posoudit sami. Ovšem v překladu se vyskytují docela zbytečné chyby. Například v briefingu před misí se spadlým mostem, do kterého vrazila loď, máte napsáno „Do mostu narazil nákladní vůz...“. Podobných chybek je ve hře více, sice nejsou tak závažné, ale kazí celkový dojem z češtiny.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1301 čtenářů

  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...