Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Emergency 4 CZ: Ochránci života

  12:11aktualizováno  11:05
Emergency 4 je dalším dílem stejnojmenné série. Podíváme se, jak to vypadá v řídícím středisku tísňových linek.
65

Emergency 4

Platforma: PC
Výrobce: Sixteen Tons

Herní karta

Po instalaci máte možnost shlédnutí docela zajímavého intra, ve kterém se všechny druhy jednotek kterým budete velet, připravují na vjezd. Máme zde tedy hasiče kontrolující vybavení požárního vozu, policistu vybavujícího se neprůstřelnou vestou. Pak pochopitelně doktora v rychlosti Emergency 4: Ochránci životapopadajícího defibrilační jednotku a technika nasazujícího si ochranné rukavice. Poté se dostanete do úvodního menu, kde máte možnost zvolit si kampaň, volnou hru nebo všelijaké druhy nastavení, grafikou počínaje a obtížností konče. Pokud jste nehráli předchozí díly, věřte, že se v pozdějších misích zapotíte i na střední obtížnost. Vše je samozřejmě počeštěno, ale o překladu později.
Při zvolení kampaně se vám představí váš nový šéf, který zde ovšem není moc platný, maximálně jako slovní ohodnocení vaší mise, v případě neúspěchu vás obdaří nějakou radou, která někdy není dvakrát k něčemu. Také dostanete možnost projít si základní výcvik, což opět pro neznalce série doporučuji. Po dokončení této části se dostanete do jistého města, kde je vám svěřena správa nad základnou všech pohotovostních jednotek. Ve vašem vozovém parku máte několik nepříliš dobrých vozidel, proto musíte začít plnit náhodně generované mise po městě, jako jsou bouračky, zranění lidé či prchající zločinci. Za každou splněnou misi získáte průměrně okolo deseti tisíc kreditů z městské pokladny, za které vysíláte do akce další jednotky, případně si šetříte na lepší výbavu. Pokud vám 10000 přijde moc, pak vězte, že budete rádi že máte peněz více. Například pouhá vodní cisterna s jedním hasičem stojí jednu pětinu z této částky, tedy dva tisíce.

Několik vozdiel hasičů

Servisní vůz
Nutné téměř pro každou misi. Veze s sebou hadice, hasící přístroje, vyprošťovací kleště, motorovou pilu, sereku a záchrannou síť.
Vodní cisterna
Vozidlo, na které lze napojit až 4 hadice. Dobré pokud v okolí není hydrant.
Hasičský vůz
Klasický hasičský vůz s výkoný vodním dělem, které nemusí obsluhovat hasič.
Vozdilo s motorovým člunem
Přepravuje k voděl malý motorový člun, kterým můžete přepravovat své jednotky a zraněné přes vodu.
Požární letadlo
Letadlo sloužící k hašení velkých požárů, jako třeba lesy.
Hasičská loď
Loď určená k hašení požárů na vodě nebo na břehu


Emergency 4: Ochránci životaNyní se pojďme podívat jak to vypadá při náhodných misích ve městě. Jakmile se něco stane, dostanete oznámení od šéfa a musíte začít jednat. Například při srdečním záchvatu musíte na místo z počátku vyslat sanitku s doktorem a zdravotníky. Později k nim budete muset přidat i servisní vůz s hasičem, který prorazí cestu do domu sekerou. Při požárech z počátku, alespoň do doby než získáte hasičský vůz, posílat hlavně požární cisterny, ke kterým jdou napojit až čtyři hadice. Dále zde máme drobnou kriminalitu, kdy musíte policejním vozem chytit prchajícího zloděje, zatknout ho a odvézt na základnu. Později ve hře zde máte i hromadné bouračky, kam musíte vypravit jak sanitky, tak hasiče s vyprošťovacími kleštěmi. O odtahových vozidlech ani nemluvě.
Všechny zkušenosti, které získáte v těchto generovaných akcích, uplatníte pak ve větších misiích, které posunují kampaň vpřed. Například po odpálení bomby na summitu OSN musíte zachránit zraněné, uhasit všechny ohně a navrch ještě zlikvidovat nebo zatknout teroristy. Podobně to vypadá v misi, kde hacker odpojí celou elektrickou síť. Výtahy bez elektřiny padají na zem, na křižovatkách jsou hromadné dopravní kolize a k tomu všemu ještě začnou řádit a rabovat nějací vandalové. A v tomto zmatku musíte nastolit pořádek hašením aut, odvozem lidí do nemocnic, odtahem bouraček a tak dále.

Několik vozidel policejního sboru

Hlídkový vůz
Může přepravit dva policisty, kteří mohou honit zločince .
Policejní anton
Vozidlo na přepravu těžkooděnců. Obsahuje silniční zátarasy, kterými můžete zablokovat silnici.  Také může odvézt až šest zadržených.
Zásahové vozidlo
Podobné policejnímu antonu, aktrát více vydrží a přepravuje také omračující granáty.
Vodní dělo
Nechvalně známé z roku 89. Ovšem i dnes je extrémně účiné proti rabujícím davům
Policejní helikoptéra
Dokáže sledovat prchající zločince a vyhlašovat evakuaci zvolené oblasti.


Hra dále nabízí také dva režimy volné hry. Prvním je klasická Nekonečná hra, ve které musíte udržovat své město v pořádku a čas od času také zasáhnout na vážnějších situacích. Druhou možností je tak zvaná „Výzva“. V tomto režimu se obtížnost hry postupně zvedá až do chvíle, kdy to jednoduše řečeno nezvládnete a budete mít příliš mnoho mrtvých a hra skončí. Čím déle vydržíte, tím více získáte bodů, které pak můžete porovnat s ostatními hráči na internetu. Alespoň máte motivaci ke snažení.

Všechny zkušenosti, které získáte v těchto generovaných akcích, uplatníte pak ve větších misiích, které posunují kampaň vpřed.

Zdravotní týmy

Pohotvostní ambulance
Auto schopné rychle dopravit doktora na místo určení
Sanitka
Převáží doktora a nosítka, na kterých lze zraněné odvézt do nemocnice
Zdravotnická helikoptéra
V podstatě sanitka, která se dostane téměř všude a rychle
Zdravotnický minibus
Dokáže přepravit velké množství zraněných, které ovšem nejdříve musí ošetřit doktor


Emergency 4: Ochránci životaOvládací rozhraní máte v podstatě po celé obrazovce. V dolní části máte informační okno o jednotce, o jejím vybavení nebo, v případě lékaře, zdravotní stav a srdeční tep léčeného. Pak zde máte menu výběru jednotek, od hasičů až po technické služby. Po kliknutí na příslušnou ikonu se otevře nabídka vozidel té dané skupiny. Navíc po kliknutí na dané vozidlo se otevřou další dva panely udávající informace o vozidle, složení posádky a podobně. Pak zde také je zobrazen počet vlastněných vozidel daného typu, plus samozřejmě možnost dokupování, případně prodeje další aut. Posledním ovládacím prvkem je minimapa, umístěná v pravém horním okraji mapy. Na ní vidíte prostřednictvím symbolů, co je kde potřeba. Křížek třeba znamená zraněného, červené plochy zase požár. Blesky by měli označovat narušitele pořádku, ovšem v některých misích, například té s hackerem, se jaksi neukazují, a proto často nesplníte téměř vyhranou misi, protože nějaký vandal uteče a vy o něm ani nevíte. Zkrátka a dobře, musíte si hlídat všechno možné. Každá vaše úspěšně dokončená mise je ohodnocena tabulkou s přehledem úmrtnosti, výdajů a dalších statistik.


Technici

Technické vozidlo
jediné auto, které dokáže na místo přepravit techniky
Odtahové vozidlo
Dokáže odtáhnout jedno nabourané vozidlo.
Vyprošťovací jeřáb
Vozidlo schopné odstranit z cesty různé překážky, nebo vytahovat z vody aauta
Vozidlo s pontonovým mostem
Dokáže postavit přes vhodné místo pontonovým most, po kterém se ostatní vozidla mohou dostat přes vodu
Technická helikoptéra
Převáží jednoho technika. Může spustit hák s nosítky, na které je možné naložit zraňené.

Křížek třeba znamená zraněného, červené plochy zase požár.

Klady a zápory
Plus Dlouhá doba hratelnosti
Plus Budgetová cena
Plus Velké možnosti rozšíření

Mínus Vysoká otížnost
Mínus Není pro každého

Cena 299 Kč
CZ Kompletně v češtině

Hra Emergency 4 také obsahuje zabudovaný editor map, ve kterém si můžete vytvářet vlastní mise, případně je pak dávat k dispozici na internetu.Práce s editorem je z počátku komplikovaná, ovšem později si na ovládání zvyknete a v cestě vám bude stát pouze hranice vaší představivosti a omezení editoru. Před používáním editoru si doporučuji přečít manuál ke hře, který je umístěň na disku s hrou ve formátu .pdf. Všechna rozšíření, která vytvoříte, můžete aktivovat v hlavním menu hry. Tato možnost v podstatě umožňuje hraní zcela jiné hry, využívající pouze engine  a hlavní smysl hry, tedy zachraňování lidských životů a udržování veřejného pořádku.
Jak jsem se zmínil, hra je kompletně v češtině, tady i včetně dabingu. Jak se vám hlasy dabérů budou líbit, musíte posoudit sami. Ovšem v překladu se vyskytují docela zbytečné chyby. Například v briefingu před misí se spadlým mostem, do kterého vrazila loď, máte napsáno „Do mostu narazil nákladní vůz...“. Podobných chybek je ve hře více, sice nejsou tak závažné, ale kazí celkový dojem z češtiny.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1301 čtenářů

  • Nejčtenější

Vývojáři přitvrzují. V chystaných hrách budeme jíst děti a navštívíme orgie

Již zanedlouho se dočkáme rovnou dvou nebývale explicitních hororů, které bez skrupulí kombinují erotiku a brutální...

RETRO: Polda za svůj úspěch vděčí jen dabérům, popularitu si nezasloužil

I po dvaadvaceti letech od svého vydání má u nás adventurní série Polda spoustu fanoušků a příští rok bychom se dokonce...

Po pěti letech od vydání hráči odemkli tajný konec Metal Gear Solid 5

Fanouškům skvělé plížící hry Metal Gear Solid 5 se povedlo zlikvidovat všechny nukleární zbraně v herním světě. Sice...

Americká armáda zkoušela verbovat hráče přes Twitch, skončilo to fiaskem

Snaha americké armády přilákat do svých řad i hráče počítačových her se příliš nepovedla. Kvůli nešťastné zvolené formě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

Herní sucho pomalu končí a srpen slibuje několik titulů, od kterých si toho mnohé slibujeme. Největší radost budou mít...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...