Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Economic War – chcete být prezidentem?

  12:00aktualizováno  16. února 2003 3:26
Ekonomická válka. Ano, i tak by se daly charakterizovat vztahy mezi světovými velmocemi. Her na podobné téma se v poslední době objevuje poměrně dost, takže je jasné, že prosadit se v tomto žánru nemusí být zrovna jednoduché. Pojďme se teď společně podívat, jaké šance má zbrusu nová hra Economic War.

Economic War Vývojářská firma Monte Cristo asi není mezi českými hráči příliš známá. Její název by sice sváděl k myšlence, že se zabývá hrami na téma útěku z vězení a podobných lapálií, skutečnost je ale poněkud odlišná. Trochu více snad osvětlí podtitul, který sama firma používá. The Management Games Company. A už jsme doma. Ano, tato společnost se zabývá zejména produkcí ekonomických, nebo chcete-li obchodních strategií. Svoje zaměření plně dokazuje i hrou Economic War (dále jen EW), která se právě objevila na trhu.

O co vlastně v této hře jde? Tak samozřejmě, že o obchod, ale to není zdaleka jediná a vlastně ani nejdůležitější činnost. EW vám totiž nabízí možnost vyzkoušet si roli prezidenta jedné ze dvou desítek světových velmocí, které pro vás autoři připravili. Z toho je celkem jasné, že se budete muset kromě obchodování věnovat i rozvoji národního hospodářství, výzkumu nových technologií, zajištění obranyschopnosti země, diplomacii a v neposlední řadě i udržování své popularity mezi voliči.

V úvodním menu hry si v Options můžete navolit kromě jiného i rychlost, kterou hra poběží. Dále vás samozřejmě čeká nastavení grafiky, hlasitosti zvuků a tak dále, to všechno jistě Economic War znáte. Poté si stačí vybrat hraní ve více lidech nebo singleplayer mód. V tom pro vás autoři kromě dobře zpracovaného Tutorialu připravili pět scénářů. Jeden z nich (Závody ve zbrojení) je historický, ostatní jsou hypotetické a odehrávají se v nedaleké budoucnosti. Ke všem scénářům máte přístup hned od začátku, výjimku tvoří jen poslední s názvem Dárce orgánů, který se vám zpřístupní až po úspěšném dohrání alespoň tří misí. V každém scénáři se utká osm států, pro vaši volbu jsou však vždy připraveny jen tři. V historické misi je dokonce zastoupena i Československá republika, i když jen jako „nehratelná“ strana. Příjemně mne překvapilo, že každá země má ve stejném scénáři jiný cíl. Tyto úkoly jsou poměrně rozmanité a částečně tak kompenzují malý počet scénářů. Tu je vaším cílem vítězství v blížících se volbách či získání vedoucí pozice v exportu určité komodity, jindy zase vyvolání převratu v jiné zemi nebo třeba snížení spotřeby ropy ve vaší ekonomice. Po výběru mocnosti již stačí vybrat jeden z úchylných ksichtíků a vrhnout se do hry. Objeví se před vámi obrazovka, která vám asi připomene hry typu Sim City nebo Transport Tycoon. Území, které můžete spravovat, reprezentuje celý váš stát. Zde se můžete věnovat stavění (a případně bourání) několika typů budov. K dispozici je výzkumné centrum (hádejte, k čemu slouží), elektrárna, armádní Economic War budovy a výrobní stavby – tedy vlastně farmy a továrny. S infrastrukturou si nemusíte dělat žádné velké starosti, jde vlastně jen o to, kolik jakých budov máte. Kromě budov vámi stavěných je ve vaší zemi i několik dalších důležitých objektů, jako například prezidentské sídlo, věznice, budova médií či sídlo opozice. Stavění však samozřejmě není jedinou činností, kterou se budete zabývat. Můžete se také přepnout do některé cizí země. Tam lze postavit ambasádu a také provádět různé diplomatické (či spíše nediplomatické) skopičiny. Lidé na vaší ambasádě jsou totiž docela povedení výtečníci, takže jim vůbec nejsou cizí takové praktiky, jako třeba vyvolání skandálu, finanční podpora opozice, korupce, sabotáž a další vylomeniny. Můžete je však využít i ve své domovině pro účely kontrašpionáže. S ostatními státy ve hře můžete rovněž pěstovat obchodní vztahy, ať už formou výměny zboží či finanční transakce. Země, které jsou s vámi za dobře, je dobré pozvat ke spolupráci v oblasti výzkumu nebo ke spolupráci vojenské. Pokud vám pohled na území jednoho státu připadá nedostatečný, můžete se přepnou i na mapu světa. Zde si lze prohlédnout přebytkové či nedostatkové komodity jednotlivých zemí, stav diplomatů, vztahy mezi zeměmi a podobně. Navíc je možno věnovat se zde vojenským činnostem, konkrétně výrobě protiraketové Economic War obrany, hrozbám jiným státům a dokonce i raketovému útoku.

Dosud zmíněné činnosti však zdaleka nevyčerpávají všechny možnosti hry. Na hlavní obrazovce máte přístup do několika menu a přehledů. Ve finanční zprávě si můžete prohlédnout stav své pokladny, jakožto i jednotlivé náklady a výnosy. Dále je zde důležitý údaj o volné pracovní síle, bez které nelze stavět další výrobní a výzkumné budovy. Rovněž zde můžete nastavovat zdanění a příděl do tajného fondu, ze kterého financujete své špionátory. Další důležitou oblastí je produkce. Zde máte dobrý přehled o výrobě a spotřebě všech druhů zboží ve svém státě i v ostatních zemích světa. Také si můžete prohlédnout zásoby a ceny jednotlivých komodit. Jak jsem již naznačil, pozornost je třeba věnovat i výzkumu. Pokud máte alespoň jedno výzkumné středisko, můžete se vesele pustit do vynalézání. Na výběr je několik oblastí – průmysl, zemědělství, energetika a těžba, armádní oblast a hi-tech vynálezy. Další oblastí, která si zaslouží vaši pozornost, je diplomacie. Diplomatické akce máte obvykle k dispozici ve většině podobných her, často se však jedná jen o jakési kosmetické vylepšení nevalného významu. Ne tak ve hře Economic War, kde je diplomacie alfou a omegou vašeho snažení. Na světové úrovni se můžete zapojovat do Economic War jakýchsi nadnárodních voleb, což je v podstatě hlasování o různých návrzích, které předkládáte vy nebo ostatní země. Mezi hlasované akce patří uvalení embarga na určitý stát, mezinárodní pomoc, politické odsouzení a dokonce i vojenská intervence. Podle vašich diplomatických akcí se samozřejmě vyvíjejí vztahy s ostatními státy, takže se nedivte, když po schválení embarga proti některému státu s vámi dotyčná země rozváže vědeckou spolupráci. Vztahy s ostatními státy jsou však ovlivněny v podstatě veškerou vaší činností, takže je dobré neustále sledovat svou diplomatickou pozici. Z hlavní obrazovky máte rovněž přístup k hodnocení všech států, kde můžete sledovat, jak se vám daří plnit váš cíl. Ve hře si užijete i dalších politických a ekonomických legrací, smyslem této recenze však není jejich vyčerpávající výčet.

Jak je tomu u podobných her obvyklé, všechno dění ovládáte pomocí myšího kamaráda, navíc je zde poměrně dost příjemných klávesových zkratek. Jak jsem již zmínil na úvodu recenze, před hraním si můžete vybrat rychlost hry. Tuto volbu však již bohužel nelze během scénáře měnit. Také je škoda, že autoři se nepřidrželi současného trendu pauzování v realtimových Economic War strategiích. Hru sice můžete úplně zastavit, ale během této pauzy nelze provádět žádné akce a díky obrovskému nápisu Pause je nemožné i prohlížení nějakých statistik a podobně. Dost často se pak při hraní stane (a to i v nejpomalejším módu), že se vám v jednom okamžiku objeví tři obchodní nabídky, vy začnete první studovat, mezi tím však další dvě zmizí jako vámi neakceptované a leckdy ještě v té samé době propásnete světové hlasování. Chápu sice, že prezidentská úloha není žádný med a o stres při ní asi není nouze, ale rozhodovat o obchodech za několik miliard během tří vteřin, to mi přijde trochu přehnané. Když už mluvím o těch obchodech, trochu mi chybí nějaké sofistikovanější nastavení. Pokud vedete třeba Itálii s obrovskou produkcí rajčat, je trochu opruz každý měsíc provádět ty samé exportní akce do ostatních zemí – daleko lepší by bylo například nastavení na automatický prodej nadbytečných rajčat do vybraných států. Takovýchto drobných vylepšení by nás asi napadla ještě hromada, je však třeba poctivě přiznat, že lidé z Monte Crista vytvořili velmi hratelnou simulaci ekonomického a politického života, která je i přes komplexní „celosvětové“ pojetí poměrně snadná na ovládání.

Economic War Podívejme se také na technické zpracování. EW podporuje rozlišení 800x600 i 1024x768 a nabízí velmi líbivou grafiku. Autoři nezvolili strohý realistický styl, ale spíše se snažili hru trochu odlehčit grafikou s komiksovou příchutí. Území jednotlivých států je přehledné a budovy i další detaily vydařené, a i když je většina budov stejná pro všechny země, v každém státě najdeme alespoň unikátní prezidentský palác a jednu význačnou stavbu typickou pro danou lokalitu (u nás je to Prašná brána, ve Francii Eiffelovka a tak dále). Celou hrou nás provázejí veselé obličejíky, které hráčům neustále připomínají, že se nejedná o skutečný boj o moc a bohatství, ale jen o zábavu na počítači. Zvuková stránka je také celkem vydařená, i když zvukových efektů a mluveného slova si užijete spíše méně než více.

A jaký je můj celkový dojem z této hry? Musím říci, že velmi dobrý. Hra bez reklamy, od poměrně neznámého týmu, navíc na téma relativně ohrané, ale přesto velmi zábavná. Je sice pravda, že nejde v realističnosti nikterak do hloubky a je poměrně krátká, ale to nemusí být nutně negativum. Naopak díky nevelké složitosti, možnosti hrát jen krátké scénáře a v neposlední řadě i poměrně zdařilému Tutorialu se jedná o hru, u které se dle mého názoru může dobře pobavit většina hráčů bez rozdílu věku, pohlaví a pařanských zkušeností.

Economic War
Výrobce: Monte Cristo
Vydavatel: Monte Cristo
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.economic-war.com
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 266 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Líbivá, chytlavá a poměrně jednoduchá ekonomicko-politická strategie. Přes pár menších nedostatků a relativní krátkost může pobavit široký okruh hráčů.
Hodnocení 79%

Autor:
  • Nejčtenější

Je mi ho líto, říká „Ciri“ o novém představiteli seriálového Zaklínače

Herečka Freya Allen, která v netflixovském seriálu Zaklínač hraje postavu Ciri, se nechala slyšet,...

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojíte se hororů? Skutečnost je často ještě divnější a děsivější

Věta „inspirováno skutečností“ se za léta nadužívání stala jen prázdnou marketingovou frází. Ne,...

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

Překroucené dějiny, či geniální herní mechanika? Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

Nabídku PS Plus Extra brzy rozšíří Red Dead Redemption 2 i český propadák

Knihovna her pro předplatitele vyšších úrovní služby PS Plus se dočká významného rozšíření....

Trilogie Marathon vyšla na Steamu. Doom pro „jablíčkáře“ je tam zdarma

Zatímco hráči na PC měli počátkem devadesátých let svého Dooma, majitelé Macintoshů od Applu si...

Ubisoft zrušil střílečku The Division Heartland

Hřbitov zrušených projektů od Ubisoftu se v relativně krátké době rozrostl o další hrob. Tentokrát...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...