Auta - závody dle filmové předlohy

  12:02aktualizováno  8. července 12:52
Nový animovaný film od Walta Disneye, Auta, se v amerických kinech těší veliké oblibě. Jak se vydařily arkádové závody dle původní filmové předlohy? O tom v naší dnešní recenzi.
40

Cars

Platforma: PC
Výrobce: Pixar

Herní karta

Cars (Auta) Možná jste již slyšeli o Cars, novém animovaném filmu z produkce studia Pixar, který zanedlouho ovládne i tuzemská kina (premiéra v ČR se plánuje na 13. července 2006). Stejně jako předchozí projekty, jakými jsou Toy Story, Život brouka nebo Toy Story 2 určené především pro děti, budou i Auta (v originále Cars) vydána pod hlavičkou Walt Disney Pictures. Není proto divu, že tyto filmy slaví především u dětského publika nemalé úspěchy - nejinak tomu je i v případě Cars. V USA se během prvního víkendu vyšplhal na samý vrchol v návštěvnosti; filmoví recenzenti samotný film hodnotí velice dobře. Jak je na tom ale hra, která se pokouší využít svého jména a zvýšit vydavateli tržby ještě více?

"Pod názvem Cars se skrývají dvě vcelku odlišné hry."

Na začátek recenze je třeba poznamenat, že námi testovaná hra je jedna ze dvou variant, které na našem trhu budou dostupné. Cars Ta je, jak se později dočtete, primárně určená pro nejmenší. Od srpna tohoto roku, kdy se dle vydavatelského plánu českého distributora chystá launch, se Cars budou dodávat v profesionální české verzi pod názvem Auta: Dobrodružství z Kardanové Lhoty. Druhá, plnohodnotná verze této hry, bude rovněž v češtině a plánované datum vydání je 17. července. Hráče jistě potěší mnohem propracovanější závody a vyspělejší engine. Zaměření těchto dvou her je vskutku odlišné, znát je to i na konečném hodnocení obou variant.

Nyní již však ke námi testované variantě. Po vcelku přívětivé a nijak zdlouhavé instalaci - samotná hra je dostupná na CD nosiči a na pevném disku si pro své potřeby ukousne něco málo přes 600 MB - již na vás čeká první spuštění. Cars: Radiator Springs Adventures, jak se hra v originále plným názvem nazývá, vás překvapí pouhými třemi položkami v menu. První pojmenovaná jako Activities nabízí deset nejrůznějších hříček, mohli bychom je nazvat mini-hrami - přesto však tvoří podstatnou část dané verze hry. Ty jsou totiž nezbytné pro další postup ve hře a příběhem jsou svázané s položkou Legends Race v hlavním menu hry. Zde naleznete všech 10 oponentů, které postupně budete porážet formou závodu.

Jak takový závod vypadá? Po vybrání jednoho z již zmíněných deseti aut, které chcete porazit a dostat se na jeho místo, se ocitnete na startovní čáře. Ačkoliv zprvu nevíte, o co jde, princip závodu je vcelku primitivní. Uprostřed obrazovky se objeví jakýsi půlkruh, jenž v aktivním stavu ukazuje otáčky motoru vašeho autíčka a vždy vám naznačí, kdy přeřadit na vyšší stupeň (najetí ručičky do zelené části). Ze začátku hry, kdy se však bezhlavě vrhnete do závodu, se tento ukazatel jeví jako zamčený, a tudíž se velmi těžce odhadují jednotlivá přeřazení. Je snad jasné, že pokud je tento klíč odemčený, mnohem snáz se postupuje v této soutěži. Získáte ho tím, že uhrajete mini-hru příslušnou danému závodníkovi. Cars Trať je přímočará, bez zatáček, zde vás žádné překážky nečekají. Dalo by se říct, že se jedná o druh známého dragu.

Pojďme si tedy něco povědět o již načatých aktivitách. Celkově je jich deset, jakožto i deset protivníků, proti nimž hrajete a budete s nimi po boku vykonávat tyto aktivity. Ačkoliv vás v každé z nich čeká odlišný úkol, principem jsou si hodně podobné, což by až tak na škodu nebylo, pokud by nebyly tak nezáživné a vskutku nudné. Pro splnění každé z těchto mini-her musíte překonat pět levelů, jež se od sebe liší náročností (dá-li se tak vůbec nazvat) - tedy zvýšenou rychlostí či počtem protivníků, delší tratí, apod. Vypisovat zde desetipoložkový seznam soutěží je jistě zbytečné, pro přibližnou představu si prohlédněte okolní obrázky. Disciplíny jsou z hlediska náročnosti na mizerné úrovni, opakovat je budete jen minimálně, většinou tedy vše zvládnete hned na první pokus. Pokud vezmeme v potaz, že se jedná o hru pro děti přibližně do deseti let, z hlediska obtížnosti by byla hra celkem v pořádku, možná až trochu lehká.

"Jednotlivé aktivity jsou vlastně mini-hry; pokud je splníte, bude velice lehké nad protivníkem zvítězit v konečném souboji."

Co se týče herní doby - nejmenší ratolesti, pro něž je hra učena, dohrají hru za pouhých pár hodin. Můžeme se jen dohadovat, zda to bylo samotným záměrem hry nebo nedotažeností ze strany autorů. Každopádně ať už tak či onak, za menší, ale příjemné bonusy můžeme považovat několik krátkých sekvencí přímo z filmu. Bohužel nejsou dostupné hned ze začátku, nýbrž až po několikerém zlepšení času v dané disciplíně. Ano, hra disponuje také tabulkou high scores pro každou aktivitu či závod. Cars Pro potěšení těch nejmenších přidali tvůrci ještě pár potisků vašeho auta á la vinylů a taktéž možnost se s jiným autíčkem vyfotit na společnou fotku, za což chce hra další a další zlepšování výsledků, opakování disciplín, apod. Tyto bonusy, včetně nastavení a high scores, najdete pod poslední položkou v menu.

Jak jsou na tom Cars z technického hlediska? Rozporuplně. Na jednu stranu vás hned zezačátku zaujme tématická hudba z Divokého západu a zdařilý dabing, který se projeví již v samotném menu hry, ale také při rozhovorech mezi auty a některých závodech. Na stranu druhou tu máme nepříliš zdařilé grafické zpracování. Závody a mini-hry se odehrávají na předrenderovaném (malovaném) pozadí, veškeré objekty, které nejsou součástí statického obrázku, mají okraje čtverečkované. Jaké bylo mé překvapení, když jsem pod položkou Options našel pouze nastavení audia (regulace hlasitosti hudby, efektů a případné úplné vypnutí) a možnost odškrtnout příběhovou linii hry. Žádné vizuální nastavení nečekejte, například změnit rozlišení z původních 800×600 je nemožné. Samotný engine, na němž hra jede, je obecně velice jednoduchý, některá pozadí se načítají rovnou z bitmap v adresáři hry. Menu je zpracováno mile, jen škoda, že se v něm leckdo může trochu ztrácet. Celé dění ve hře se ovládá myší, pokud tedy raději pracujete s klávesnicí, neuspějete. Hra byla při testování stabilní, počet snímků za vteřinu nekolísal a na středně vybavené sestavě se pohyboval hodně nad šedesátkou. Jak již bylo zmíněno, hra bude na pultech našich obchodů dostupná v kompletní české lokalizaci.

Verdikt:
Konceptem a pojetím mi hra velice připomíná stařičké Put-Put. Pro ty, kteří si tuto hru nepamatují nebo ji neznají - šlo v podstatě o point-and-click adventuru, kde jste autíčko prováděli různými lokacemi a postupně se dozvídali části příběhu.

Klady a zápory

Plus Hudební zpracování a dabing
Plus Lokalizace
Plus Několik málo ingame bonusů

Mínus Špatná grafika a absence nastavení
Mínus Herní doba
Mínus Po chvíli může být stereotypní

Zpracováním byla tato hra v porovnání s Auty na podobné úrovni. Bohužel, co bylo před léty hezké a zábavné, nemusí být okouzlující v současné době. Jaký je náš konečný verdikt této hry? Jak už bylo několikrát nastíněno, Cars je hra určená pro ty nejmenší, a dle toho se jim také přizpůsobuje (nebo oni jí?). Uživatelsky je přívětivá, na nastavení grafiky pětiletým nejspíš nesejde, ozvučení a dabing je dostatečně kvalitní. Avšak hratelnost - to je aspekt, s kterým si Auta příliš nerozumí. U hraní se budete chvíli bavit, ale to je snad vše. Nejsem si jistý, zda za cenu dostupnou v obchodech (okolo 749 Kč) ty tři hodinky hraní stojí. A pokud byste od hry čekali něco víc, jako třeba propracovaný příběh, musím vás zklamat - nedočkáte se. Naše ratolesti mohou považovat hru za povedenou, pro ty ostatní je to jen hloupá hra, která si nezaslouží hodnocení vyšší jak 20%. Bohužel, konečné hodnocení máme jen jedno, a proto dávám hře právě tolik.

Jestliže jste fanouškem filmu, nepatříte mezi ono zmíněné mladší obyvatelstvo a přesto byste si hru chtěli zahrát a užít, doporučím vám druhou variantu hry, jež bude u nás rovněž dostupná a nabídne mnohem větší porci zábavy a delší herní dobu.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

40 %

Čtenáři

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 112 čtenářů

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

Far Cry New Dawn

Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň...

Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Najdete na iDNES.cz