Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

18 Wheels of Steel Haulin

  12:00
Někoho baví řídit autobus, jiného zase kamión. Právě na simulaci druhého jmenovaného, doplněné o manažerskou část expediční firmy, se zaměřuje tato hra. Křižujte s náklady celými Spojenými státy americkými!
70

18 Wheels of Steel Haulin'

Platforma: PC
Výrobce: SCS Software

Herní karta

18 Wheels of Steel Haulin Projet plnou rychlostí Eau Rouche ve Spa Francochamps? Hračka! Souboj se samotným Colinem McRae o nejlepší čas? Jednodušší než dítěti ukrást dudlík! Skutečný volantový virtuos se postaví čelem mnohem větší výzvě. Co takhle skutečné, nejlépe strmé silnice, na nich hustý provoz, semafory s červenou přesně tehdy, kdy je nepotřebujete a musíte brzdit ze solidní rychlosti? To ještě nic není, ale představte si, že ovládáte těžký kolos v podobě dálkového kamionu s přívěsem plným syrových vajíček.

Obzvlášť v případě takovýchto kusů hraje obrovskou roli vztah k danému tématu.

To není žádná recese, nýbrž tvrdá realita titulu 18 Wheels of Haulin, který dokonce navazuje na poměrně úspěšnou sérii (přímý předchůdce: 18 Wheels od Steel: Convoy), tradičně ze stáje ValuSoftu a kupodivu i českého SCS. Toto pražské studio se v poslední době etablovalo snad jako vůbec nejčinnější na naší vývojářské scéně. A co na tom, že tvoří výhradně budgetové tituly. Dá se dokonce říci, že cílí na poněkud netradiční publikum. Ve svém portfoliu tak mají především v Americe neskutečně populární virtuální lovy na divoké zvěrstvo, nedávno potom vypustili i18 Wheels of Steel Haulin produkt s všeříkajícím názvem Bus Driver. Ten si přes výtky recenzentů našel množství oddaných hráčů a znovu potvrdil, že ne všechny hry se dají hodnotit podle relativně objektivních měřítek. Obzvlášť v případě takovýchto kusů hraje obrovskou roli vztah k danému tématu. Potom se dá oželet i málo motivující a pro někoho nepochopitelně zdlouhavá či nicneříkající hratelnost. Důležité je vyvolání adekvátního dojmu z páchané činnosti. Tak obšírně bychom se o tom nerozepisovali, kdyby to nebyl i případ 18 Wheels of Haulin. I on nese stigma této specifické budgetové skupiny, zároveň se ale dá jednoduše popsat jako dosud nejpovedenější hra od SCS. A jako taková si pozornost zaslouží.

Stejně jako skutečný kamion se i hra, která na nich staví, dostává do ráže velice pomalu. Vždyť herní prostředí, dají-li se tak poměrně ledabyle virtualizované Spojené státy americké nazývat, patří k největším, pokud není dokonce na samotné špičce. Jestliže pro ve vás dosud pojem obrovská rozloha vyvolává asociace na Gothic či Oblivion, seznamte se s novým etalonem této disciplíny. Samozřejmě je ale 18 Wheels of Steel Haulin nutné se smířit se skutečností, že z kamionu nelze vystoupit, prozkoumat detaily (které koneckonců ani neexistují), natož se světem nějak interagovat. Celou dobu budete sedět za volantem a o tom to také je. Kdybyste náklad přes celé Státy vezli pár minut, nebylo by to pravé špeditérské.

Lidem, kteří nemají ke kamionům a tirákům žádný vztah (poznáte to podle toho, že si klepete na čelo, jak by k něčemu takovému vůbec někdo nějaký vztah mít mohl), bude 18 Wheels of Steel Haulin připadat jako příšerně se táhnoucí nuda. Vždyť na dopravení jedné várky zboží spotřebujete v lepším případě deset herních hodin. Ty jsou oproti těm reálným přeci jen urychleny (jinak by to bylo opravdu příliš hardcore), ale i tak cestou třeba ze Seattlu do Miami strávíte něco přes šedesát skutečných minut. Tento čas prakticky jen řídíte, aniž by se na silnicích dělo něco významného. A to si ještě představte, že dostanete zakázku na převoz zboží z východního na západní pobřeží USA. Kdo se již teď tetelí blahem, následující řádky ho v touze po hře jedině utvrdí.

18 Wheels of Steel Haulin se nezdržuje se zbytečnými tutorialy a spoléhá na to, že se každý brzy vyzná.

VIDEO

18 Wheels of Steel Haulin 18 Wheels of Steel Haulin se nezdržuje se zbytečnými tutorialy a spoléhá na to, že se každý brzy vyzná. A skutečně, stačí si projít poměrně rozsáhlý seznam kontrolek, ozkoušet je v praxi a nebudete mít nejmenší problém. Ona totiž základní premisa hry ani jednodušší být nemůže. Začínáte sice před svou garáží bez jediného slova vysvětlení, a to pouze s tahačem bez návěsu, ale tak nějak vám dojde, že značky na mapě (buď velmi podrobná v notebooku, nebo jen malý výsek v pravé horní části obrazovky) něco znamenají. Tak se k nim vydáte a hle: pokud jste zrovna nenarazili na servis či motel (hra je tak realistická, že je čas od času nutné si dát šlofíka), objeví se před vámi seznam nejrůznějšího zboží (od dříví po chemický odpad) , které je třeba převést do nejrůznějších destinací. Čím riskantnější náklad a čím delší cesta, tím větší odměna – to dá rozum.

I nás, přestože za volantem náklaďáku zrovna nemusíme trávit pár hodin před spaním, potěšil výborný fyzikální model 32 trucků. Ty se od sebe liší základními statistikami, poněkud odlišně se ovládají, a to i v závislosti na tom, zda jedete s 18 Wheels of Steel Haulin návěsem nebo bez. Přestože jde víceméně o arkádu, která se dá v klidu ovládat klávesnicí, člověk díky neustálé práci s plynem a brzdou získá pocit, že opravdu řídí několikatunový kolos. Není tak úplně jednoduché se proplétat provozem, který oproti předchůdci velice zhoustl, a už vůbec ne zastavovat, když vám na semaforech najednou skočí červená. To potom s překvapením zjistíte, jak dlouhou brzdnou dráhu takový kamion jedoucí osmdesátkou za hodinu má. Například na stovku není stroj vůbec jednoduché dostat. Jakmile se ale budete pohybovat v takových hodnotách, přijde vám, že se řítíte nezadržitelnou rychlostí, přestože osobní vozidla budete předjíždět stále hodně dlouho. Tiráci ale musí brát ohled i na plnou nádrž, pravidelné vážení, ale také již zmíněný spánek (při jeho nedostatku řidič na chvíli zaklimbá, což je znázorněno černou obrazovkou). Na rozdíl od předchůdce se ale dá kdykoliv ukládat.

Zatímco zpočátku, než vyděláte pár set tisíc dolarů, se o všechno musíte starat osobně, časem si lze založit vlastní spediční firmu, čímž hra dostává nový rozměr a posouvá fandy nákladní dopravy do dalšího z nebí. Čím dál tím více se tak budete věnovat kupování nových strojů a najímání jejich řidičů, kteří přebírají vaše někdejší úkoly a s vlastní umělou inteligencí se vrhají na dálnice a silnice.

Klady a zápory

Plus Kvalitní fyzikální model
Plus Mix jízdy a manažeru

Mínus Horší technické zpracování
Mínus Chybí navigační systém

Cena 999 Kč / 16 Euro
EN Anglicky

Úspěšné dodávky vylepšují zvuk jména vaší firmy u zadavatelů zakázek, což ústí ve stále lukrativnější obchody. Stále se zvětšující peněžní obnos pak investujete do růstu impéria: kupujete lepší stroje i tuningové části. Přijde-li na vás chuť, klidně ale zase můžete skočit za volant a odvozit si několik set galonů nafty.

Graficky se 18 Wheels of Steel Haulin nemůže rovnat s vysokorozpočtovou herní produkcí. Okolí silnic je velice strohé, stejně jako všichni účastníci provozu kromě aktuálně řízeného kamiónu. Ten vypadá poměrně k světu. Zvuky by mohly být mnohem výraznější, hudba potom hraje pouze v menu, což by si také zasloužilo změnit.

Tiráci ale musí brát ohled i na plnou nádrž, pravidelné vážení, ale také již zmíněný spánek.

18 Wheels of Steel Haulin není žádnou závodní hrou. Stejně jako Flight Simulator se snaží zprostředkovávat a uspokojovat fascinaci. Nikoliv však pro letadla, ale pro poněkud přízemněji vnímanou součást techniky: kamiony a spedici. Je jasné že někomu, kdo k tématu nemá vřelý vztah, bude hra připadat stereotypní po pěti minutách, fandové s ní ale bez problémů stráví desítky hodin.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1704 čtenářů

  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Beta Call of Duty: Black Ops 6 začne koncem srpna na všech platformách

Ještě před říjnovým vydáním válečné střelnice Call of Duty: Black Ops 6 půjde koncem srpna a...

Tady to všechno začalo. Znáte nejúspěšnější hry prvního playstationu?

Již pátá generace herní konzole PlayStation nepochybně vděčí za své silné postavení na trhu svým...

Sexuální výhrůžky či extrémní chamtivost. Jaké jsou největší videoherní kontroverze

Premium O šokujících momentech z videoherní branže asi běžně neuslyšíte ve společenských magazínech na...

RECENZE: Žabka, co žije pouze ve stínu. SCHiM je originální záležitost

O originální nezávislé hry není nouze a jednou takovou je nizozemský titul SCHiM. Ačkoli hra trpí...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...