Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

aktualizováno 
Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na Divokém západě v podání hitu Red Dead Redemption 2 zůstat.

Red Dead Online | foto: Bonusweb.cz

Pro některé to bude opakovaný průchod příběhem s pokusem o „opačný“ konec (je tam jeden zásadní rozdíl, který můžete ovlivnit), případně vychutnání si vedlejších misí, které předtím ignorovali. Jiní budou ždímat kampaň o každičký skrytý předmět nebo lovit vzácná zvířata, dokud nesplní sto procent obsahu. Většina z nás ovšem přejde do online světa Red Dead Online.

Red Dead Online

Red Dead Online

Rockstar prozatím spustil online hru v „beta“ režimu, tedy jako rozpracovanou verzi s omezeným obsahem. Vstup je zcela zdarma pro všechny vlastníky původní hry, byť samozřejmě si k tomu musíte připočítat měsíční poplatek za PlayStation Plus  nebo Xbox Live Gold. Jde o víceméně identický model, jaký měla jejich předchozí, veleúspěšná hra - Grand Theft Auto Online. 

Podobně jako tam, i zde je samotná hra zadarmo a vydělává se na mikrotransakcích, jinými slovy nákupech obleků, zbraní nebo vozidel pro hráče. Aby hra nepřestala bavit, Rockstar do ní dlouhé roky přidával dodatečný obsah, od drobností až po velké příběhové nebo herní přídavky. To samé zřejmě čeká Red Dead Online.

Napište svůj příběh

Tím nejlákavějším aspektem Red Dead Online je samozřejmě možnost „žít“ ve světě kovbojů a renegátů zcela podle svého, dělat si cokoliv vás napadne, od početného lovu zvěře nebo lovu zločinců za tučnou odměnu až po nebezpečný život zloděje, přepadávajícího vlaky, banky či ostatní hráče. 

Všechno začíná tvorbou postavy. Editor je poměrně detailní a nabídne vám možnost vyhrát si s geometrií obličeje. Účesů naopak není zas tak mnoho, ale to se určitě časem změní, jelikož ve hře existují kadeřníci ve větších městech.

Red Dead Online

Red Dead Online

Red Dead Online

Red Dead Online

Každopádně se můžete vtělit do nebezpečného ostrostřelce libovolného pohlaví a v duchu můžete své postavě přiřknout libovolnou historii či vlastnosti, podle kterých se pak ve hře budete chovat. Po pár hodinách hraní jsem žasl nad tím, jak pestrou škálu postav jsem potkal a jak expresivní některé z nich byly. Skoro jsem si přál, aby zde existovala možnost volby serveru ve stylu World of Warcraft. Rozhodně bych zvolil typ „roleplay“, protože hra je na to svým realistickým stylem jako stavěná.

Filmový úvod

Co jsem rozhodně nečekal a docela mě ohromilo, to byl vyloženě filmový úvod do online hraní. V praxi začátek příběhu se všemi filmovými pasážemi a úvodními titulky působí, jako byste si pustili „druhou příběhovou kampaň“. 

Red Dead Online

Red Dead Online

Je to velký krok kupředu proti jednoduchému úvodu do GTA Online a rozhodně mi to pomohlo si rychleji vytvořit vztah ke své postavě i ke spoustě postav vedlejších. Příběh je podle všeho zasazen do období krátce po příběhové kampani hlavní hry a potkáte v něm nejednu známou postavu, včetně některých z prvního dílu Red Dead Redemption.

Co přesně úvod obnáší? Ocitnete se ve vězení, ale není zcela zřejmé, zda je obvinění z vraždy oprávněné. Jde o hezkou berličku pro vaše budoucí rozhodnutí přiklonit se k počestnému, nebo naopak zločinnému způsobu života. Každopádně vás čeká náležitě dramatický útěk z vězení, kvůli kterému budete zavázání několika vedlejším postávám, pro které plníte první příběhové mise. 

Red Dead Online

Red Dead Online

Red Dead Online

Red Dead Online

Během nich zase potkáte další postavy s dalšími, již nepovinnými misemi a než se nadějete, budete zaučeni do všech základních aspektů online hry. Drtivá většina z nich se až překvapivě podobá původní příběhové hře pro jednoho, bohužel včetně poněkud těžkopádného ovládání, na které si musíte zvyknout.

Hráči sobě

Hlavní příběhové mise vám vystačí jen na několik hodin. Poměrně brzy se ocitnete v obrovském otevřeném světě (využívajícím kromě všech lokací původní hry i dosud prakticky nevyužité oblasti v Mexiku) bez zřejmého cíle. Na mapě vám sem tam vyskočí ikona náhodného zadavatele úkolů, ale většina z nich jsou jednoduché opakující se věci související s přepravou zásilek, lovem zvířat nebo zločinců. 

Red Dead Online

Red Dead Online

I zde hra obsahuje „morální kompas“, ale dlouhodobé následky vašeho chování (kromě bezprostředních střetů se zákonem) zatím nejsou moc patrné. Rozhodně je zábavné rozhodovat o osudu zajatců společně v partě s několika dalšími hráči (každý musí zmáčknout nějaké tlačítko pro svoje hlasování během klíčové volby).

Výsledkem nicméně je, že po prvních několika dnech „opatrného“ hraní a rozkoukávání se nyní naplno začala šlapat „akční“ stránka online her od Rockstaru. Spousta hráčů ignoruje NPC a vedlejší aktivity ve hře, místo toho se soustředí na vyhledávání a souboje s ostatními hráči. 

Mají to tím jednodušší, že všech třicet hráčů ve vaší instanci mapy můžete kdykoliv vidět na herní mapě. Ačkoliv ve hře jsou vyloženě mise a arény pro souboje, tito hráči si mnohem víc užívají lov přímo v otevřeném světě, takže není výjimkou, že se k vám někdo rozjede na koni, chytne vás do lasa a tahá vás za sebou.

Red Dead Online

Red Dead Online

Red Dead Online

Red Dead Online

Ikonickou ukázkou Red Dead Online se tak stalo video, kde dva online hráči přátelsky popíjejí v saloonu, načež jeho vrata rozkopne třetí hráč, vlítne do místnosti, zakopne o židli, vyskočí a oba popíjející hráče zastřelí. Překvapivosti a akčnosti nahrává to, že jedna rána jakoukoliv zbraní do hlavy znamená smrt (což je ještě podporováno nastavitelným automatickým zaměřováním). 

Tento Divoký západ je zkrátka ještě o kousek divočejší. Není tedy divu, že někteří hráči hrají extrémně opatrně. Ve hře jsou sice mechanismy ovlivňující rovnováhu v takových případech (vysoká odměna vypsaná na vraždícího hráče pro ostatní, nesmrtelnost na nějakou dobu, pokud vás opakovaně zabíjí ten samý hráč apod.), nicméně celkově je to přeci jen poněkud hektické, což je v kontrastu s jinak nádhernou a poklidnou atmosférou většiny hry.

Agresivní ekonomika

První týden po spuštění hry nicméně všechny mnohem víc než střelba vyděsilo šustění bankovek a cinkání zlatých cihel. Původní verze hry totiž obsahovala neskutečně agresivní verzi ekonomiky, zcela očividně zaměřené na to, aby se hráči nesnažili vydělat si na lepší oblečení, zbraně nebo koně prostřednictvím herních aktivit, ale raději si je rovnou koupili prostřednictvím reálných mikrotransakcí. 

Fotogalerie

Někteří spočítali, že by museli hrát sto hodin nebo i více, aby si mohli koupit první pořádnou zbraň. To samozřejmě zcela právem zvedlo náležitě podrážděnou odezvu vůči vydavateli hry a odradilo nejednoho hráče od dalšího hraní.

Rockstar (případně Take Two) naštěstí poměrně rychle povolil a ekonomiku ve hře zhruba o polovinu zmírnili, což znamená, že pro lepší věci ještě pořád musíte nějaký ten den pracovat, ale nejsou tak nedosažitelné a váš odehraný čas nebo úsilí vám nepřijdou tak bezcenné. 

Navíc původní várka hráčů dostala odškodněné v herní měně, někteří dokonce v podobě mimořádně výkonného koně do jejich stáje. Pořád ovšem platí, že lépe vybavený hráč je ve hře ve výhodě a budoucí kroky ze strany autorů hry tak mohou křehkou rovnováhu snadno pošramotit. Doufejme, že budoucí problémy budou řešit stejně rychle a že nás čekají pořádné herní i příběhové přídavky do tohoto online světa s velkým potenciálem.

 

Nejčtenější

Začalo to jako vtip, teď kanál o hlazení psů mění počítačové hry

Far Cry Primal

Když byl minulý měsíc založen twitterový účet Can You Pet the Dog?, vypadalo to jako povedený vtip. Jeho autoři si dali...

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

Unikátní exkluzivita Dreams promění hráče ve vývojáře

Dreams

Dlouho vyvíjený exkluzivní titul Dreams dá majitelům PlayStation 4 dosud nevídané možnosti. Nesmírně ambiciózní projekt...

PRVNÍ DOJMY: Svět Falloutu 76 je obrovský a detailní, ale vládne mu nuda

Fallout 76

Prvních několik hodin ve světě nového Falloutu nás příliš nepřesvědčilo. Rozlehlý svět není zaplněný adekvátním obsahem...

Red Dead Online Beta začíná úchvatně, ale zatím nedosáhne daleko

Red Dead Online

Hráči s dostatkem času už mají jeden z nejlepších příběhů v herní historii za sebou a teď hledají důvody, proč na...

Najdete na iDNES.cz