Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Half Life 2

  12:00
Pár týdnů po dramatickém odhalení existence prací na Half Life 2 byla na E3 zveřejněna další fakta, která brzy vystřídala kauza s krádeží zdrojových kódů. Následovalo odložení hry. Podívejme se ale co nám samotná hra nabídne?

Half Life 2Nedávno jsme vám přinesli první zevrubné informace o tom, jak by mělo vypadat pokračování čtyři a půl roku starého hitu, který mistrně redefinoval žánr 3D akcí (nejen) na platformě PC. Jelikož detailů nebylo mnoho, veškeré naděje byly vkládány do letošní E3, kde měly světlo světa poprvé spatřit konkrétnější fakta. Inu, nakonec jich nebylo mnoho a tak se hráčstvo muselo spokojit s úchvatným videem a uzavřenou prezentací, která se soustředila spíše na demonstraci možností herního enginu, než na odhalení jakýchkoliv podrobností o příběhu.

Jak jsme vás informovali v nedávném preview, děj je situován do fiktivního východoevropského města City 17, které mezi své hlavní turistické atrakce řadí chodníky lemované hořícími vraky automobilů, polorozbořené budovy s mohutnými otvory proraženými do zdí bůhví čím a všudypřítomný chaos snoubící se s destrukcí patrnou na každém kroku. Počáteční obavy nad radikální změnou prostředí se pomalu rozplývají, neboť kromě ulic pod širým nebem opět navštívíme spletité stoky, přístav, výpočetní centra nebo strojovny plné obskurních zařízení sloužících kdoví k čemu. Herní prostředí tentokrát slibuje daleko větší interaktivitu. Scének „za sklem“ oblíbených z minulého dílu se tak budeme moci sami zúčastnit, jako například při útoku obřího Stridera (viz. tabulka), který před vašimi zraky nejdříve rozmetá jednotku elitních vojáků a pak zaměří své organické dělo na vás, coby nebohého Gordona Freemana.

Half Life 2 Half Life 2 Half Life 2

Jak bylo výše naznačeno, většina pozornosti byla na letošní E3 upírána na možnosti čtyři roky vyvíjeného Source enginu a nutno podotknout, že jeho potenciál opravdu dosahuje velikosti černobylských žížal. Ačkoliv se o simulaci fyzikálních zákonů stará licencovaný systém Havok ve své druhé verzi, programátoři z Valve jej upravili téměř k dokonalosti. Každý materiál ve hře tak například není charakterizován pouze texturou, ale budou mu přiřazeny i nezbytné fyzikální vlastnosti jako hustota, tvrdost a další. Half Life 2V prezentační místnosti s vodní nádrží uprostřed jsme mohli být svědky barelů, naprosto reálně se vznášejících na hladině, dokud se dostatečně nenaplnily vodou a neklesly ke dnu rychleji než předvolební sliby politiků. Naopak taková dřevěná deska se vznáší stále, dokud na ni není nenaložen dostatečný náklad, aby se během okamžiku naprosto reálně převrhla.

Díky možnostem enginu slibují autoři novou generaci interaktivity s prostředím, i když je interaktivita spojena spíše se slůvkem destrukce. Design map má dovolovat, aby bylo možno i ty nejbezvýchodnější situace řešit bez zběsilého mačkání spouště. Ocelová struktura tyčící se nad stádem zombií si přímo říká o ustřelení jedné z podpor, Half Life 2 však zachází mnohem dále. Jednoduchým převrácením stolu vznikne výborný štít a pokud stůl odtáhneme ke dveřím, mají nepřátelé o přístupovou cestu méně. Tedy v případě, že protivník zrovna netřímá dostatečně velkou zbraň, aby dřevěné dveře i se stolem rozmetal na párátka. Stejně dobře poslouží těžký radiátor, kterému se rozhodně nevyplatí stavět se čelem, nebo explodující automobil, jenž již nezůstane spokojeně hořet na místě, nýbrž se s lehkostí baletky vznese a s potenciálem tunového monstra dopadne třeba na plazící se zombie opodál. Ani ty však nejsou bezbranné a výhod prostředí mohou využívat do sytosti.

NEPŘÁTELÉ V HALF LIFE 2
StriderAnt Lion

Strider (Chodec) má se svým jmenovcem z Pána prstenů opradu jen málo společného. Desetimetrové kráčející monstrum rozsévá smrt jak vražednými končetinami, tak energetickým dělem vyrůstajícím zpod znetvořeného těla. Pravděpodobně bratranec obřího pavouka z prvního dílu.

Strider

Pokud Strider připomíná stroj z Války světů, Ant Lion jako by z oka vypadl hmyzákům z Hvězdné pěchoty. Ze screenshotů je zřejmé, že nejraději útočí ve skupinách. Potěšující je fakt, že v jistých fázích hry je bude možné pomocí návnady omezeně ovládat.

Ant Lion
Head Crab & ZombieVoják

K oblíbeným pokrmům headcrabů patří dobře vychlazený mozek a stejně tak se baví ovládáním hostitele po vydatném obědu. Ke schopnostem zombie tentokrát přibyla manipulace s předměty a někteří paraziti se dokonce naučili létat.

Zombie

Podobně jako headcrabové se k nám vracejí i nepřátelé z vlastních řad. Plynová maska a uniforma napovídá, že již nepůjde o nepříjemné Black Ops z minulého dílu. Díky vylepšené inteligenci nám však i tito zcela jistě dokáží připravit horké chvilky.

Voják

Příjemným překvapením má být přítomnost hned několika ovladatelných vozidel, neomezujících se pouze na jednoduché vláčky z prvního dílu. Zcela jistě budeme mít možnost projet se v terénní bugině nebo APC, avšak na několika artworcích se také objevuje futuricticky vyhlížející nablýskaný tank. Zdali nakonec nezůstane pouze v osidlech nepřátel ukáže až čas. Dobrou zprávou je, že vozidla nebudou upřena ani tvůrcům modů a v doprovodném Hammer editoru (nástupce letitého Worldcraft systému) by tak měl být k nalezení nástroj pro jejich snadnou editaci. Otevřenost hry pro možné úpravy je vůbec na vysokém stupínku snahy programátorů. O tom svědčí i slibovaná intuitivnost editoru, kdy se nejprve úroveň vytvoří ve fázi tzv. orange-mapy a až pak se otevřou široké možnosti tvorby textur spolu se skvěle vyhlížejícími bump-mapami, zajišťujícími nerovnosti povrchů. Zajímavostí pro potenciální modisty je fakt, že většina modelů je tvořena v programu Softimage|XSI, proslýchá se však, že se rovněž uvažuje o využití rozšířeného 3D Studia MAX.

Half Life 2 Half Life 2 Half Life 2

Aby se Freeman nemusel spoléhat pouze na vychytávky enginu, opět mu bude do rukou vložen arsenál hodný sbírce chorobného militaristy. Vrací se základní páčidlo s pistolí, sekundovat jim pak bude brokovnice, samopal (o němž se autoři dušují, že není standardní MP5kou, byť videoukázka mluví proti) a zejména gravitační dělo. Právě s jeho pomocí je možné manipulovat s většinou těžkých předmětů, počínaje zmíněnými stoly nebo radiátory a samotnými nepřáteli konče. Detailnější výčet protivníků naleznete v tabulce,Half Life 2 pro úplnost jen dodejme, že nezbytné vojáky vlastní rasy doplní stále ještě lidští ninjové, známí z předchozího dílu, načež na scénu vstoupí zombie s charakteristickým parazitem na hlavě, obrovští Strideři, záhadní Prowleři nebo asi nejzajímavější Ant-lioni, které lze v určitých momentech ovládat pomocí účinné návnady.

Velký důraz je nyní kladen na doprovodná NPC a interakci s nimi. Ne nadarmo se autoři chválí zatím nejvěrnějším systémem ztvárnění emocí, o které se stará rovnou čtyřicet virtuálních svalů na tváři každé z postav. K provedení emocionálních projevů posloužil vědecký výzkum doktora Paul Ekmana ze sedmdesátých let, dočkat bychom se tak měli téměř dokonalé synchronizace rtů s mluveným slovem, či očních bulv, reálně sledujících aktuální objekt zájmu. Vezmeme-li v úvahu všechna dosud uveřejněná fakta, mutuje Half Life 2 do podoby důstojného Doom 3 killera a ačkoliv se obě hry dají srovnávat pouze stěží, může svému konkurentovi přinést nejednu horkou chvilku. Zvláště pak pokud vyjde o mnoho dříve nežli on, tedy 30. září.

Updated: Že Half-life 2 do konce roku 2003 nevyjde již víme, další informace o celé kauze o krádeži zdrojových kódů naleznete zde.

Hru Half-Life 2 si můžete předobjednat na Gamestore za zvýhodněnou cenu 1099 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte, jaké to je ztratit během pár sekund jedenáct let postupu hrou

Streamer vystupující pod přezdívkou btecbill_ přišel kvůli chvilkové nepozornosti o rekordní uloženou pozici ve hře...

Viceprezident PlayStationu uvázl v youtubové obdobě dokumentu V síti

Senior viceprezident online služeb herních konzolí PlayStation George Cacioppo dostal výpověď kvůli kompromitujícímu...

Videohra o znásilňování indiánek ukončila éru herní bezstarostnosti

Příští rok to bude čtyřicet let od okamžiku, co spatřila světlo světa jedna z nejkontroverznějších videoher historie. V...

Kdo je miliardář Bobby Kotick a proč ho hráči nemohou vystát?

Pozice generálního ředitele společnosti Activision Blizzard je v ohrožení, sám Bobby Kotick připustil, že by mohl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam se hrabe Hollywood, světem Fortnite otřásla obrovská bitva

Jedna z nejpopulárnějších videoher současnosti vstoupila do nové éry. Přechod do třetí sezóny byl korunovaný epickou...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Elden Ring má ambice stát se největší fantasy událostí posledních let

Nová fantasy legenda? V případě hry od tvůrců Dark Souls a autora předlohy ke Hře o trůny se zkrátka a jednoduše nic...

Český simulátor Rail Route je až příliš návykový balzám na duši

Navzdory tomu, že český simulátor vlakového dispečera Rail Route tvoří pouze dva lidé a že je teprve v předběžném...

Strategie Two Point Campus slibuje při budování univerzity víc volnosti

Two Point Campus je oficiální pokračování výborné strategie Two Point Hospital. Ačkoliv základní info před časem omylem...

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...