Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Half Life 2

  12:00
Pár týdnů po dramatickém odhalení existence prací na Half Life 2 byla na E3 zveřejněna další fakta, která brzy vystřídala kauza s krádeží zdrojových kódů. Následovalo odložení hry. Podívejme se ale co nám samotná hra nabídne?

Half Life 2Nedávno jsme vám přinesli první zevrubné informace o tom, jak by mělo vypadat pokračování čtyři a půl roku starého hitu, který mistrně redefinoval žánr 3D akcí (nejen) na platformě PC. Jelikož detailů nebylo mnoho, veškeré naděje byly vkládány do letošní E3, kde měly světlo světa poprvé spatřit konkrétnější fakta. Inu, nakonec jich nebylo mnoho a tak se hráčstvo muselo spokojit s úchvatným videem a uzavřenou prezentací, která se soustředila spíše na demonstraci možností herního enginu, než na odhalení jakýchkoliv podrobností o příběhu.

Jak jsme vás informovali v nedávném preview, děj je situován do fiktivního východoevropského města City 17, které mezi své hlavní turistické atrakce řadí chodníky lemované hořícími vraky automobilů, polorozbořené budovy s mohutnými otvory proraženými do zdí bůhví čím a všudypřítomný chaos snoubící se s destrukcí patrnou na každém kroku. Počáteční obavy nad radikální změnou prostředí se pomalu rozplývají, neboť kromě ulic pod širým nebem opět navštívíme spletité stoky, přístav, výpočetní centra nebo strojovny plné obskurních zařízení sloužících kdoví k čemu. Herní prostředí tentokrát slibuje daleko větší interaktivitu. Scének „za sklem“ oblíbených z minulého dílu se tak budeme moci sami zúčastnit, jako například při útoku obřího Stridera (viz. tabulka), který před vašimi zraky nejdříve rozmetá jednotku elitních vojáků a pak zaměří své organické dělo na vás, coby nebohého Gordona Freemana.

Half Life 2 Half Life 2 Half Life 2

Jak bylo výše naznačeno, většina pozornosti byla na letošní E3 upírána na možnosti čtyři roky vyvíjeného Source enginu a nutno podotknout, že jeho potenciál opravdu dosahuje velikosti černobylských žížal. Ačkoliv se o simulaci fyzikálních zákonů stará licencovaný systém Havok ve své druhé verzi, programátoři z Valve jej upravili téměř k dokonalosti. Každý materiál ve hře tak například není charakterizován pouze texturou, ale budou mu přiřazeny i nezbytné fyzikální vlastnosti jako hustota, tvrdost a další. Half Life 2V prezentační místnosti s vodní nádrží uprostřed jsme mohli být svědky barelů, naprosto reálně se vznášejících na hladině, dokud se dostatečně nenaplnily vodou a neklesly ke dnu rychleji než předvolební sliby politiků. Naopak taková dřevěná deska se vznáší stále, dokud na ni není nenaložen dostatečný náklad, aby se během okamžiku naprosto reálně převrhla.

Díky možnostem enginu slibují autoři novou generaci interaktivity s prostředím, i když je interaktivita spojena spíše se slůvkem destrukce. Design map má dovolovat, aby bylo možno i ty nejbezvýchodnější situace řešit bez zběsilého mačkání spouště. Ocelová struktura tyčící se nad stádem zombií si přímo říká o ustřelení jedné z podpor, Half Life 2 však zachází mnohem dále. Jednoduchým převrácením stolu vznikne výborný štít a pokud stůl odtáhneme ke dveřím, mají nepřátelé o přístupovou cestu méně. Tedy v případě, že protivník zrovna netřímá dostatečně velkou zbraň, aby dřevěné dveře i se stolem rozmetal na párátka. Stejně dobře poslouží těžký radiátor, kterému se rozhodně nevyplatí stavět se čelem, nebo explodující automobil, jenž již nezůstane spokojeně hořet na místě, nýbrž se s lehkostí baletky vznese a s potenciálem tunového monstra dopadne třeba na plazící se zombie opodál. Ani ty však nejsou bezbranné a výhod prostředí mohou využívat do sytosti.

NEPŘÁTELÉ V HALF LIFE 2
StriderAnt Lion

Strider (Chodec) má se svým jmenovcem z Pána prstenů opradu jen málo společného. Desetimetrové kráčející monstrum rozsévá smrt jak vražednými končetinami, tak energetickým dělem vyrůstajícím zpod znetvořeného těla. Pravděpodobně bratranec obřího pavouka z prvního dílu.

Strider

Pokud Strider připomíná stroj z Války světů, Ant Lion jako by z oka vypadl hmyzákům z Hvězdné pěchoty. Ze screenshotů je zřejmé, že nejraději útočí ve skupinách. Potěšující je fakt, že v jistých fázích hry je bude možné pomocí návnady omezeně ovládat.

Ant Lion
Head Crab & ZombieVoják

K oblíbeným pokrmům headcrabů patří dobře vychlazený mozek a stejně tak se baví ovládáním hostitele po vydatném obědu. Ke schopnostem zombie tentokrát přibyla manipulace s předměty a někteří paraziti se dokonce naučili létat.

Zombie

Podobně jako headcrabové se k nám vracejí i nepřátelé z vlastních řad. Plynová maska a uniforma napovídá, že již nepůjde o nepříjemné Black Ops z minulého dílu. Díky vylepšené inteligenci nám však i tito zcela jistě dokáží připravit horké chvilky.

Voják

Příjemným překvapením má být přítomnost hned několika ovladatelných vozidel, neomezujících se pouze na jednoduché vláčky z prvního dílu. Zcela jistě budeme mít možnost projet se v terénní bugině nebo APC, avšak na několika artworcích se také objevuje futuricticky vyhlížející nablýskaný tank. Zdali nakonec nezůstane pouze v osidlech nepřátel ukáže až čas. Dobrou zprávou je, že vozidla nebudou upřena ani tvůrcům modů a v doprovodném Hammer editoru (nástupce letitého Worldcraft systému) by tak měl být k nalezení nástroj pro jejich snadnou editaci. Otevřenost hry pro možné úpravy je vůbec na vysokém stupínku snahy programátorů. O tom svědčí i slibovaná intuitivnost editoru, kdy se nejprve úroveň vytvoří ve fázi tzv. orange-mapy a až pak se otevřou široké možnosti tvorby textur spolu se skvěle vyhlížejícími bump-mapami, zajišťujícími nerovnosti povrchů. Zajímavostí pro potenciální modisty je fakt, že většina modelů je tvořena v programu Softimage|XSI, proslýchá se však, že se rovněž uvažuje o využití rozšířeného 3D Studia MAX.

Half Life 2 Half Life 2 Half Life 2

Aby se Freeman nemusel spoléhat pouze na vychytávky enginu, opět mu bude do rukou vložen arsenál hodný sbírce chorobného militaristy. Vrací se základní páčidlo s pistolí, sekundovat jim pak bude brokovnice, samopal (o němž se autoři dušují, že není standardní MP5kou, byť videoukázka mluví proti) a zejména gravitační dělo. Právě s jeho pomocí je možné manipulovat s většinou těžkých předmětů, počínaje zmíněnými stoly nebo radiátory a samotnými nepřáteli konče. Detailnější výčet protivníků naleznete v tabulce,Half Life 2 pro úplnost jen dodejme, že nezbytné vojáky vlastní rasy doplní stále ještě lidští ninjové, známí z předchozího dílu, načež na scénu vstoupí zombie s charakteristickým parazitem na hlavě, obrovští Strideři, záhadní Prowleři nebo asi nejzajímavější Ant-lioni, které lze v určitých momentech ovládat pomocí účinné návnady.

Velký důraz je nyní kladen na doprovodná NPC a interakci s nimi. Ne nadarmo se autoři chválí zatím nejvěrnějším systémem ztvárnění emocí, o které se stará rovnou čtyřicet virtuálních svalů na tváři každé z postav. K provedení emocionálních projevů posloužil vědecký výzkum doktora Paul Ekmana ze sedmdesátých let, dočkat bychom se tak měli téměř dokonalé synchronizace rtů s mluveným slovem, či očních bulv, reálně sledujících aktuální objekt zájmu. Vezmeme-li v úvahu všechna dosud uveřejněná fakta, mutuje Half Life 2 do podoby důstojného Doom 3 killera a ačkoliv se obě hry dají srovnávat pouze stěží, může svému konkurentovi přinést nejednu horkou chvilku. Zvláště pak pokud vyjde o mnoho dříve nežli on, tedy 30. září.

Updated: Že Half-life 2 do konce roku 2003 nevyjde již víme, další informace o celé kauze o krádeži zdrojových kódů naleznete zde.

Hru Half-Life 2 si můžete předobjednat na Gamestore za zvýhodněnou cenu 1099 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Oprášil starou konzoli, aby se rozloučil se svojí opuštěnou herní postavou

Fanoušek hry Skyrim narazil na svoji první konzoli xbox z dětství a v návalu nostalgie se rozhodl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Co vás nejvíc zaujalo na Game Awards?

Game Awards není jen ekvivalent herních Oscarů. V rámci show je představena řada herních novinek –...

Spousta velkých ženských zadků, hodnotí trailer na GTA 6 dabér minulého dílu

Devadesátisekundová ukázka z chystané hry Grand Theft Auto 6 obletěla počátkem týdne celý internet...

Jurský park konečně dostane hru, po jaké fanoušci už dlouho touží

Jedním z nejpříjemnějších oznámení z letošního předávání cen Game Awards byla hra Jurassic Park:...

Ještě nedávno nejočekávanější hra na Steamu konečně vyšla, je to propadák

Online zombie střílečka The Day Before dlouho vévodila žebříčku nejočekávanějších her platformy...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...