Alpha Protocol je slibná špionážní hra na hrdiny

aktualizováno 
Vláda popírá vaši existenci a někdejší spojenci na vás pořádají hon. Zjistěte pravdu.

Alpha Protocol

V roce 2009 je nad východní Evropou sestřelen jakýsi americký letoun. Jistý Michael Thorton pokazil svou misi. Nebo to tak alespoň vypadá. V důsledku toho se aktivuje takzvaný "Alpha Protocol", kdy agent musí zpřetrhat všechny kontakty s "firmou", jak si říká tajná složka agentury CIA. A co nejrychleji zmizet.

Vláda popírá Thortonovu existenci, někdejší spojenci na něj pořádají hon. A pro agenta celá záležitost teprve začíná. Pád letadla nebyla jeho chyba, jen mu někdo v téhle vysoké hře chce předat černého Petra. Thorton cítí komplot. Jeho vlastní tajné pátrání vás ve hře Alpha Protocol provede po celém světě.

Ať už budete zrovna v Římě, Hongkongu, New Yorku, Taipeji, Rijádu nebo Moskvě, žádnou z těchto světových metropolí nenavštívíte zbytečně. Nové úkoly dostává Thorton prostřednictvím emailů, které si může přečíst na svém počítači. Do další mise se připraví nákupem zbraní, výbavy, ale i příhodného ošacení.

Pakliže mu zbudou nějaké peníze, může je investovat do podrobnějších informací o misi, případně si koupit pomocníka, který mu bude radit přes rádio.

Inventář sehrává důležitou úlohu. Především jeho přípravu byste neměli podceňovat. S těžkým oblekem, který vás uchrání od řady výstřelů, se vám rozhodně nebude dobře plížit.

Alpha ProtocolV závislosti na charakteru mise je proto dobré uvážit, co se vám hodí vzít si sebou. Kromě věciček, které přímo využijete, si můžete vyhrát i se vzezřením Michaela Thortona. Třeba mu koupit frajerské sluneční brýle, případně mu nechat narůst vlasy, nebo ho pro změnu ostříhat.

Výbava sama o sobě ale dobrého agenta ještě nedělá. K tomu jsou zapotřebí schopnosti a ty budete získávat, jak jinak, postupem po úrovních na základě zkušeností. Systém se docela podobá tomu, který představil první díl sci-fi dobrodružství Mass Effect.

Talenty jsou rozděleny do deseti kategorií, jako je například schopnost zacházet s pistolemi či brokovnicemi, sabotáže nebo technické znalosti. Každý z talentů je možné vylepšovat celkem desetkrát, kdy některá políčka odkryjí nové aktivní a pasivní schopnosti.

Alpha ProtocolZ hrdiny se tak v průběhu hry postupně stane například specialista na kontaktní boj, špiónství, odstřelování, techniku nebo půjde cestou některé z dalších tříd. Vypracované talenty ho pak předurčí k preferovanému řešení nastalých situací.

Vzhledem k všestrannosti charakterového systému je logické, že také samotné mise dají prostor vlastní iniciativě, respektive umožní použít některý z řady odlišných postupů. Bezhlavé postupování vpřed jako v nějaké střílečce se obvykle nevyplácí, a přestože i s ním můžete uspět, autoři se chtějí postarat o to, aby to nebylo příliš jednoduché a aby hráči byli motivování k hledání alternativních přístupů. Skrývat se mohou například ve vyvolání falešného poplachu, plížení či hackování.

Milovníci legendárního Deus Ex by teď měli zpozornět. V Alpha Protocolu se dostanete k závěrečným titulkům bez jediné mrtvoly.Alpha Protocol Dosáhnout něčeho takového ale bude skutečnou výzvou, určenou pro kované virtuální špiony.

Když vás nepřátelé uzří, tak přeci jen raději střílí než mluví. Přesto se na dialogy klade velký důraz. Obvykle si jich užijete mezi misemi. Podobně jako v Mass Effectu bude možné přímo reagovat a volit specifická směřování rozhovoru, například tím, že začnete vyhrožovat, litovat, přemlouvat…

V Alpha Protocolu budete v podstatě jen volit ono další směřování dialogu, přičemž Michael Thorton sám zformuluje náležitou otázku či odpověď. Autoři slibují neuvěřitelných 130 hodin dabingu (na jedno zahrání pochopitelně uslyšíte jen zlomek) a velmi odlišné reakce jednotlivých osob nejen na vaše činy, ale také řeči.

Alpha ProtocolVe hře potkáte celou řadu důležitých postav, které nebudou rozděleny na dobré a zlé, ale měly by se pohybovat v šedé zóně, a tak vám ztěžovat rozhodnutí, zda se s nimi spřáhnete nebo zda si z nich uděláte nepřátele.

Takřka všechny akce, do kterých se v Alpha Protocolu pustíte, by měly mít konsekvence. Když se například ve zprávách objeví informace o tom, že velká exploze zničila sklad zbraní teroristů, můžete jen hádat, zda to vaší věci pomůže, nebo jí to naopak uškodí. Neznervózní některý z vašich spojenců? Nezačne vám někdo další šlapat na paty?

Podle toho, jak se budete v průběhu celé hry a především v jejím závěru chovat, na vás Alpha Protocolčeká jeden ze tří odlišných konců. Ovšem nejen kvůli nim by se mělo vyplatit zahrát si Alpha Protocol vícekrát. Rovněž ostatní fáze hry mají být dosti odlišné v závislosti na určitém vzorci chování.

Alpha Protocol vypadá vážně velmi slibně.

Trochu znepokojivé jsou nicméně zprávy z nitra vývojářského týmu. Vyplynulo totiž na povrch, že hra podle testerů nevypadá a nehraje se zase tak dobře, jak by měla. Kvůli tomu už byla několikrát odložena. Doufejme, že se v plné verzi představí v co nejlepší formě!

Autor:
 
Témata: dabing, virtuální

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Svět Falloutu 76 je obrovský a detailní, ale vládne mu nuda

Fallout 76

Prvních několik hodin ve světě nového Falloutu nás příliš nepřesvědčilo. Rozlehlý svět není zaplněný adekvátním obsahem...

Mutant Year Zero je jako XCOM s příběhem a zvířaty. První dojmy

Mutant Year Zero: Road to Eden

Vezměte Fallout, XCOM, Beyond Good & Evil a pořádně je zamíchejte. Na výsledku si pochutnají příznivci hardcore...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz