Studentka Sára, mnich Naum. Počítačová hra líčí historii Velké Moravy

  13:23aktualizováno  13:23
Ojedinělou pomůcku v popularizaci dějin Velké Moravy vymysleli dva mladí archeologové Tomáš Chrástek a Michal Hlavica. Napsali počítačovou hru nazvanou Veligrad Fos-Zoe-Nika, která se vrací ke kořenům klasických adventur.

Hra připomíná, že na ploše Uherského Hradiště a jeho okolí v době Velké Moravy z velké části byly jen lesy.

Hru před pár dny představilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Řecká část názvu hry není vybrána náhodně. "Jedná se o nápis z olověného křížku, který se našel v Sadské výšině ve výplni předpecní jámy. Je unikátní, protože přímo odkazuje k Byzanci," řekl Chrástek.

Fotogalerie

Na jedné straně křížku je nápis Iesus Christos Fos Zoe Nika, což znamená Ježíš Kristus světlo život vítězí. Právě tento křížek má ve virtuálním 3D příběhu důležitou roli a hráči se opakovaně připomíná.

"Děj má dvě časové linky. Jednu v současnosti, druhou v době Velké Moravy," prozradil autor scénáře.

Hlavní hrdinkou je studentka archeologie Sára, která připravuje referát o lokalitě Sady. Tím, jak navštěvuje jednotlivé objekty muzea, začne se děj postupně prolínat s tím, co se na tom samém místě odehrávalo v době Velké Moravy.

Hráč se přitom seznámí nejen s hrdiny minulosti, ale pozná také prostory muzea a jeho současné zaměstnance, kteří mu coby animované postavy na cestě příběhem pomáhají.

O počítačové hře

Hra Veligrad Fos-Zoe-Nika se vrací ke kořenům klasických adventur, ale je oděna v novém a moderním hávu. Celá hra je vytvořena v Unity 3D herním enginu, který zprostředkovává realistický herní zážitek.

Hráč se vžívá do role studentky archeologie Sáry a mnicha Nauma. Sářiným úkolem, tak jako každého správného vědce, je shromáždit známá fakta k archeologické lokalitě Uherské Hradiště - Sady 'Špitálky'.

Její pátrání jí zavede nejenom na samotnou lokalitu, ale i na Památník Velké Moravy ve Starém Městě či na konzervační oddělení ve Slováckém muzeu.

Současně, jak se jí daří postupovat v její vědecké práci, se odehrává na Sadské výšině příběh mnicha Nauma. Jeho očima sledujeme, jak se areál postupně rozrůstá a prožíváme spolu s ním i důležité dějinné milníky Velkomoravské říše, jako je příchod věrozvěstů či Slavomírova vzpoura.

Zdroj: velehrad.eu

Nápad vytvořit počítačovou hru se v hlavách archeologů, tehdy ještě studentů, zrodil už před čtyřmi lety.

"Napadlo nás to po jedné přednášce. Přemýšleli jsme, jak témata, o kterých se učíme, pojmout a zprostředkovat nějak nově," vzpomněl Chrástek.

Když se pak chystala publikace k výročí věrozvěstů, navrhl jejich kolega Miroslav Vaškových vznik videorekonstrukce Sadské výšiny.

"Přišlo mi, že je škoda dělat jen video a navrhl jsem počítačovou hru. Věděl jsem hned, kdo mi s ní pomůže," vypráví Chrástek.

Scénář psali s Hlavicou půl roku. Než byla hra použitelná, zabralo to rok a půl.

"Vymysleli jsme dějovou linku, dialogy, interakce lidí a předmětů, zbytek už dělali grafici a programátoři ze studia open/mind," přiblížil Chrástek.

A jak hru zhodnotili první hráči? "Můj mladší bratr s ní byl spokojen, přestože je víc vzdělávací než napínavá. Kdybych ji měl před lety k dispozici já, byl bych nadšený," přiznal archeolog.

Kromě samotné hry Slovácké muzeum představilo také další části svazku nazvaného Pravdivý příběh Konstantina a Metoděje. Ten obsahuje i román spisovatelky Renaty Štulcové, studii archeologů Luďka Galušky a Miroslava Vaškových, komiks Johany Motičákové a CD doplněné hudbou Jiřího Pavlici

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Čínské kopie her už vadí i samotným Číňanům

Naštvaní čínští hráči protestují proti hře Genshin Impact

Že se v Číně bez skrupulí kopírují západní herní hity už asi nikoho nepřekvapí. Oznámení nové hry Genshin Impact však...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Další z rubriky

VIDEO: Remaster Commandos 2 má první trailer

Commandos 2 - HD Remaster

Legendární strategie Commandos 2 se ještě letos vrátí v graficky vylepšené podobě. Na kolik se tento grafický update...

V seriálu Zaklínač se objeví i dětský Geralt. Podívejte se, kdo ho bude hrát

Zaklínač 3: Srdce z kamene

Dosud neznámý dětský herec Tristan Ruggeri se v posledním díle chystaného seriálu o Zaklínači zhostí role mladého...

Pracuje se na novém díle Saints Row, Dead Island 2 je v problémech

Saints Row 4

Fanoušci bláznivé série Saints Row mohou slavit, pátý díl je oficiálně potvrzen. Dočkáme se i nových TimeSplitters,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz