Z filmu Trollové | foto: CinemArt

Internetový troll pobouřil vydavatele hry, vydával se za hendikepovaného

  • 18
Vývojáři populární hry Path of Exile se ocitli pod palbou internetového davu za to, že potrestali hráče, který kompenzoval svoji chybějící končetinu jednoduchým klávesnicovým makrem. Nakonec se však ukázalo, že šlo od začátku jen o bohapustý výmysl.

Sociální sítě mají v dnešní době obrovskou moc a před nátlaky anonymního internetového davu už se museli sklonit mnozí. Abychom zůstali v oblasti videoher, připomeňme třeba kauzu herního vývojáře Troye Leavitta, který byl donucen opustit vedení vývoje prestižní hry Hogwarts Legacy založené na licenci Harryho Pottera jen kvůli tomu, že se v minulosti otevřeně vyjadřoval k politické situaci.

Path of Exile je klasická diablovka, která se z většiny ovládá myší.

Jakmile se jednou spustí internetová lavina obviňování, na racionální argumenty už často nezbude prostor. O tom se v uplynulých dnech přesvědčili i vývojáři ze studia Grinding Games, kteří mají na svědomí vynikající „diablovku“ Path of Exile. Jednoho dne se totiž na sociální síti Reddit objevil emocemi nabitý příspěvek člověka s přezdívkou poelegalthrowaway00, který si stěžoval, že mu vývojáři smazali jeho herní postavu, do níž investoval spoustu času a peněz. Jelikož prý po průmyslové nehodě přišel o jednu ruku, nedokázal už dostatečně rychle reagovat na herní události a tak si naprogramoval softwarového „pomocníčka“, díky němuž mohl jediným sešlápnutím k tomu vyrobenému pedálu simulovat zmáčknutí několika kláves najednou.

Jde o značně citlivé téma, společnosti totiž v poslední době investují obrovské částky do podpory hendikepovaných hráčů, pro něž jsou videohry ideální formou trávení volného času. A daří se jim to napříč celým spektrem, ocenit musíme jak adaptivní ovladač od Microsoftu nebo Sony, jejichž The Last of Us 2 lze díky mnoha nápomocným funkcím dohrát i poslepu. Žádný div, že původní redditový příspěvek vyvolal spoustu zájmu, citovala ho zavedená herní média a vyjádřil se k němu například i Steve Spohn, zástupce respektovaného webu The Able Gamer, který sdružuje komunitu hendikepovaných hráčů. Pro studio Grinding Gear šlo o nepříjemný PR incident a byli hromadně vyzýváni k tomu, aby svůj postoj v této věci přehodnotili. O což se samozřejmě i z vlastní iniciativy pokusili, jenže zjistili, že se původní příspěvek nezakládá na pravdě.

The Last of Us Part II bylo vyvíjeno i s ohledem na handicapované hráče.

Po několika hodinách, kdy stížnost hendikepovaného hráče trendovala mezi těmi nejčtenějšími příspěvky Redditu, došlo ke zvratu. Původní příspěvek byl smazán a nahrazen vysvětlením: prý jde o sociální experiment jistého učitele, který chtěl svým žákům ukázat, jak snadno lze manipulovat s veřejným míněním. Videohru Path of Exile si prý zvolil proto, že jde o relativně bezvýznamné téma, kde nelze napáchat žádné významné škody. Krátce poté bylo celé vlákno pro jistotu zcela smazáno, jenže samozřejmě co internet jednou schvátí, nikdy nenavrátí a tak se na původní příspěvky můžete podívat třeba tady a tady.

Pokud šlo skutečně o experiment, svůj účel nejspíše splnil, příliš pozitivního ohlasu se mu ovšem nedostalo. „Předstírat, že je někdo handicapovaný, je absolutní dno,“ napsal na Twitteru Spohn a přiznal, že tato kauza je i částečně jeho chyba, jelikož si nepřipustil, že by někdo mohl klesnout tak hluboko. Ředitel Gring Gears Chris Wilson zase pro magazín PC Gamer napsal, že to jeho společnosti udělalo špatnou reklamu a také znevážilo všechny požadavky skutečně postižených hráčů. „Upřímně je mi z toho na blití,“ napsal doslova.

Ano, hráčská komunita není zrovna proslavena svým dospělým a promyšleným chováním, na druhou stranu pokud někdo chce ukázat, jak hloupě se lidé na internetu chovají, dají se najít mnohem výmluvnější případy.