Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

RECENZE: Skvělé Path of Exile připomíná druhé Diablo. A je zdarma

Path of Exile je opravdu hutná akční hra na hrdiny, která nabízí nebývalou hloubku ve vývoji postavy. A hrát ji lze zcela zdarma.
85

Path of Exile

Platforma: PC
Výrobce: Grinding Gear Games

  • robustní systém vývoje postavy
  • dobře odladěná hratelnost
  • hru si naplno užijete i bez placení
  • trochu moc vzácných předmětů
  • nepřátelé mohli mít zajímavější kombinace schopností

Path of Exile je důkaz, že i na poli free2play produkce lze stvořit prvotřídní hru a nechávat si platit za smysluplné věci.

Herní karta

Path of Exile | foto: www.pathofexile.com

S vydáním třetího dílu Diabla se akční hry na hrdiny (RPG) dostaly opět na silnou vlnu zájmu. A vzhledem k tomu, že ne každý byl s titulem od studia Blizzard spokojen, mají velkou šanci na úspěch také projekty alternativní. Jako třeba Path of Exile.

Smrt bolí

Smrt na standardní obtížnosti není penalizována, ale na dvou vyšších obtížnostech (Cruel a Merciless) už ano: ztratíte určitou část zkušeností. Dokončení hry na obtížnost Merciless vám zajistí přístup do laboratoře, kde můžete aplikovat jednotlivé nalezené mapy sloužící jako doplňkový obsah pro hráče na vyšších úrovních.

Jeho vývojáře nicméně nelze podezírat z vypočítavosti: na hře pracují už sedm let, z čehož ji více jak půl roku testují v otevřeném betatestu. Ten před pár dny konečně skončil a Path of Exile se představila ve verzi 1.0.

Už v betatestu se Path of Exile jevil jako velmi slibný kousek a jsme rádi, že s ostrou verzí se ještě zlepšil. Komunita připomínkami zajistila vyvážení postav a jejich schopností a autoři hru nepřestali ladit k lepšímu. A podle svých slov jen tak nepřestanou.

Navíc zůstal zachován jeden důležitý aspekt: přestože je Path of Exile takzvaným free2play titulem (homepage), tedy standardně hratelným zdarma s možností kupovat různé prvky přímo ve hře, hratelnost to prakticky nijak neovlivňuje. Pokud nebudete chtít, nemusíte do Path of Exile vrazit ani dolar a stejně se budete dobře bavit.

Path of Exile

V jádru je to ryzí akční hra na hrdiny, jak tento žánr před mnoha lety etablovalo právě Diablo. Budete tedy pobíhat po fantasy světě Wraeclast, který je sužován mnoha monstry. Jejich pobíjením budete až do sté úrovně vylepšovat svou postavu a přitom sbírat všechny možné předměty, z nichž pár bude opravdu dobrých a budete z nich mít pořádnou radost.

Sedm postav vládne všem

V zásadě tedy nic nového pod sluncem. Path of Exile nicméně přichází s mnoha novinkami, kterými se třeba vůči Diablu 3, ale i Torchlightu 2 velmi vymezuje. Jako první vás zřejmě překvapí výběr ze sedmi postav. Tedy zprvu jen ze šesti, protože ke Scionovi se dostanete až po prvním dohrání. Najdete tu pochopitelně standardní postavy inklinující k síle, inteligenci, obratnosti, ale i jejich možné hybridy. Vybere si tedy každý.

Druhé překvapení vás čeká ve chvíli, kdy krátce po započetí hry postoupíte na druhou úroveň. Budete totiž vyzváni k investici jednoho získaného bodíku do pasivních vlastností.

Ale tam, kde byste čekali přehlednou tabulku s několika volbami, se před vámi rozevře doslova plátno se stovkami bodů, z nichž každý představuje možnou investici a vylepšení pasivních schopností. Ať už těch základních, jako jsou síla, inteligence či obratnost, tak těch specializovanějších jako boj s mečem, sekyrou atd., případně obecněji boj s obouručními či jednoručními zbraněmi.

Path of Exile

Neuvěřitelně rozvětvenému stromu pasivních schopností na působivosti neubírá ani to, že se řada schopností opakuje, abyste je mohli opravdu náležitě vylepšit.

Vtip je v tom, že tento "strom" schopností je pro všechny postavy stejný, ale každá z nich začíná v jiném bodě. Schopnosti jsou spolu propojeny a investovat bodíky lze jen do těch, které máte na dosah.

Proto se už na počátku hry vyplatí si dobře rozmyslet, jakým směrem budete svou postavu rozvíjet. Určitě přitom nelze doporučit přílišné rozkročení stylů, které ve výsledku znamená, že ani v jednom nebudete na takové úrovni, jakou po vás hra v pokročilejších fázích (při hře na vyšší obtížnosti) bude žádat.

Bodíky pro pasivní schopnosti získáváte nejen každým postupem na další úroveň, ale často také plněním hlavních a vedlejších úkolů. Za ně občas dostanete také reverzní body, které vám umožní vzít zpět některé z předchozích voleb, které se vám do aktuálního krámu příliš nehodí. Nelze na to ovšem spoléhat ve velkém, reverzních bodů je oproti těm investičním minimum.

Těžká rozhodnutí

Čas od času se na stromu schopností mihne velké políčko, značící takzvaný "keystone", tedy určující pasivní schopnost. Ta dokáže do značné míry ovlivnit bojové schopnosti postavy. Vyznačuje se však tím, že její výhoda je vždy vyvážena také určitou ztrátou.

Jeden z těchto kamenů vám tak zaručí, že nemůžete být nepřáteli omráčeni, ale zároveň sebere vlastnost úhybných manévrů. Jiný zase, že se vám bude automaticky rychle obnovovat zdraví, ale už ho nebudete moci čerpat standardně z flakónků.

Co si můžete koupit

Path of Exile

Path of Exile se svým pojetím free2play modelu od většiny podobných her liší, a díky tomu je velmi dobře hratelný, ať už platíte, nebo nikoliv. Kromě větší bedny na výzbroj a některých užitečných prvků pro gildy si v herním obchodě nemůžete obstarat nic, co by vás oproti ostatním hráčům zvýhodnilo.

Díky nákupům za skutečné peníze ovšem můžete být rozhodně víc vidět. Koupit si totiž můžete některého z mnoha mazlíčků, kteří vás budou provázet, specifické animace postavy, barevné efekty zbraní nebo třeba opravdu efektní aplikaci aktivních schopností. 

Tento přístup lze jednoznačně pochválit. Ne snad proto, že umožňuje hrát zadarmo - nakonec vývojáři nejsou charita, ale chtějí vydělat - ale proto, že nenarušuje zvnějšku herní ekonomiku a udržuje rovnocenné vztahy mezi hráči.

Nabídka vizuálních vylepšení je přitom tak široká a zajímavá, že není vůbec složité jejím prostřednictvím autory podpořit. Nakonec, hrajete plnohodnotný titul. Navíc pokud budete mít opravdu silného hrdinu, jistě zatoužíte odlišit ho od ostatních také vizuálně.

Do každé pasivní vlastnosti je možné investovat pouze jednou. Nelze je tedy neustále vylepšovat. To je vyřešeno tak, že v rozsáhlém stromu najdete stejné či podobné vlastnosti mnohokrát a ty nejběžnější a nejpotřebnější, jako je síla, se táhnou neustále celým stromem.

Další překvapení

Jistě vás po povídání o pasivních schopnostech zajímá, jak dopadly ty aktivní, které jsou neméně důležité. Ani zde nezůstal z hlediska zaběhnutých standardů kámen na kameni. Okno s aktivními schopnostmi byste totiž hledali marně.

Najdete je totiž přímo v inventáři! Ano, aktivní schopnosti mají v Path of Exile podobu drahokamů, které se dělí ve dvou liniích. Jednak jde o drahokamy zelené, červené a modré (podle toho, k jaké ze základních vlastností se pojí) a pak jsou to gemy aktivní a podpůrné.

Path of Exile
Path of Exile

Jak zbraně, tak zbroje mají různý počet slotů na tyto drahokamy, přičemž jejich množství a barvu tak lze označit za poměrně zásadní vlastnosti výzbroje. Drahokamů je mnoho a je jen na hráči, které z nich do své výzbroje vloží.

Jakmile tak učiní, každý drahokam zvlášť získává v boji zkušenosti a stoupá po úrovních, nezávisle na postavě samotné, byť je zde určité omezení v tom smyslu, že vyšší úrovně drahokamů mají vyšší nároky na sílu, obratnost, případně inteligenci, ostatně jako zbraně.

Po vložení drahokamu do zbroje můžete okamžitě začít využívat jeho přínosu. V tomto okamžiku už se na liště rychlé aktivace objevují klasické aktivní schopnosti, které můžete různě kombinovat.

U předmětů vše při starém

Pokud jde o předměty, zde žádné příliš velké překvapení nehledejte. Druhově jde o standardní výbavu akční hry na hrdiny. Budete nacházet předměty standardní (bílé), magické (modré), vzácné (zlaté) a unikátní (oranžové). Lze přitom říci, že autoři předměty ani vzácnostmi rozhodně nešetří a už při prvním rozehrání najdete spoustu zlatých i nějaký ten oranžový.

Lze tak mluvit o určité inflaci, ale nakonec nejde jen o barvu, ale celkově to, jak se vám ten který předmět hodí do zvoleného stylu, což je v Path of Exile obzvlášť důležité. Ale zamrzí, že se autoři do hry nerozhodli implementovat setové předměty. Ty v těchto hrách obvykle loveckou touhu šponují na maximum.

Path of Exile
Path of Exile

Výzbroj je možné různými způsoby vylepšovat. Jsou k tomu k dispozici kameny, které zvyšují její kvalitu, či magické runy, jež umožňují měnit běžný předmět na magický či vzácný, přidávat jim vlastnosti, případně vlastnosti měnit.

Tyto "suroviny" nutné pro úpravu předmětů přitom obvykle získáváte (stejně jako svitky identifikace) za to, že obchodníkovi dáte nějaký ten nepotřebný předmět, kterých budete mít pochopitelně přehršle. V Path of Exile zcela chybí virtuální měna. Vše probíhá pouze směnou, což je těžké chválit, nebo kritizovat. Je to zkrátka součást herní ekonomiky.

Plány do budoucna

Za Path of Exile stojí poměrně malý, ale velmi efektivní novozélandský tým Grinding Gear Games. Vzhledem k oblibě betaverze, do které se zaregistrovalo kolem tří milionů hráčů, má s Path of Exile nakročeno ke slibné budoucnosti. Tu přitom hodlá opepřit pravidelným vydáváním přídavků, klidně po dobu pěti až deseti let. Přestože tak hotová verze má jen tři akty, každý rok bychom se mohli dočkat jednoho nového a navíc ještě řady bonusových lokalit. A pochopitelně i výzbroje a monster.

Nejdůležitější na tom všem je, že se Path of Exile opravdu dobře hraje. Je vidět, že autoři hodně ladili, aby dosáhli příjemného pocitu z mlácení do monster. Pravda, po zkušenostech s Diablem 3 zde trochu schází jeho fyzikální model, který činil boje ještě šťavnatějšími. Ale i tak jsou bojové orgie v Path of Exile uspokojující.

Vývoj postavy a systém drahokamů se navíc ukazují být opravdovými držáky, které drží hráčův zájem o postavu opravdu dlouho. Jen to plánování cesty stromem pasivních schopností je radost, natož pak kombinování hlavních a podpůrných drahokamů, kdy se propojují jejich schopnosti. Vzhledem k tomu, že se drahokamy vyvíjejí samostatně, se o ně musíte náležitě starat a nenechat je zahálet. Díky tomu se také stále něco děje, a tak máte oprávněný pocit, že se váš set schopností neustále zlepšuje.

Také pouze on-line

Path of Exile je podobně jako Diablo 3 hratelné pouze on-line, což nepotěší pokud si chcete zahrát na počítači, který zrovna není připojen k internetu.

Fotogalerie

Na druhou stranu to však téměř znemožňuje jakékoliv podvádění a ulehčuje vstup do hry s dalšími hráči. S nimi se lze jednoduše propojit a můžete se vypravit za dobrodružstvím společně. Nechybí ani boje hráčů proti hráčům, které jsou ovšem spíše jen zpestřením než něčím, čemu byste se chtěli věnovat dlouhou dobu.

Po grafické stránce je nutno Path of Exile pochválit. Prostředí a efekty vypadají moc pěkně, snad jen animace postav by zasloužily ještě trochu vylepšit. Některé lokace, do kterých se během tří aktů podíváte, se vyloženě povedly, jiné jsou trochu sterilnější, ale tomu je asi obtížné se vyhnout. Důležité je, že vyjma měst jsou mapy náhodně generovány a většina dungeonů je opravdu rozsáhlá.

Nezbývá než Path of Exile doporučit všem milovníkům akčních her na hrdiny, zejména pak těm, kterým Diablo 3 připadalo příliš zjednodušené. Path of Exile mnohem víc připomíná jeho druhý díl, kdy v úkolech nevodí doslova za ručičku a ve vývoji postavy umožňuje nasekat i nějaké ty chyby, které si však při piplání postavy další s radostí pohlídáte.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 670 čtenářů

  • Nejčtenější

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v srpnu

V srpnu budeme rozvíjet vlastní civilizaci, vypravíme se na ostrov plný magie, uvázneme v časové smyčce či se utkáme v...

Vývojáři končí s protipirátskou ochranou Denuvo. Zpomaluje počítač

Reputace protipirirátské ochrany Denuvo utrpěla v posledních dnech vážné šrámy. Nejdříve bylo prokázáno, že má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...