Koncerty se přesouvají do videoher, fanoušci instalují Fortnite i Minecraft

  • 5
Přísná hygienická opatření prakticky paralyzovala koncertní scénu po celém světě. Někteří umělci si proto našli nový distribuční kanál, kterým svoji hudbu dostávají k lidem. Pořádají virtuální večírky v oblíbených videohrách

Když loni v únoru DJ Marshmello uspořádal ve hře Fortnite svůj první virtuální koncert, vypadalo to jen jako parádní reklamní kampaň. Barevná show sice působivě využila sílu interaktivního média, že by si však nějaký hudební fanoušek hru instaloval jen kvůli desetiminutovému „klipu“, rozhodně nehrozilo. Obzvlášť, když se okamžitě objevilo i na YouTube.

Fanoušci některých umělců už si mohou koupit ryze virtuální merchandise.

Jenže to bylo v době předkoronavirové. Zatímco ve většině oborů se přísná preventivní opatření začínají pomalu uvolňovat, promotéři a fanoušci živě hrané hudby mají smůlu. Než se budeme moci bez omezení společně strkat a potit pod koncertními pódii, uplyne ještě spousta času. Pro mnoho pořadatelů je aktuální situace likvidační, umělci naštěstí mohou svoji produkci dostat k fanouškům i jiným způsobem. A videohry jsou jedním z těch nejlepších.

Nejvíce pozornosti samozřejmě opět poutá Fortnite. Ten koncem dubna hostil vystoupení rapera Travise Scotta, které nastavilo laťku virtuálních vystoupení na novou úroveň. Ač rozhodně nejsem fanoušek jeho hudby, na záznam vystoupení jsem koukal se stejným údivem, jako jsem kdysi sledoval svůj první videomapping. Množství vizuálních nápadů, které se tvůrcům podařilo do krátkého časového úseku vměstnat, je vskutku impozantní. Díky možnosti sdílet prostor s ostatními hráči pak máte pocit, že jste součástí show daleko více než jen při sledování záznamu.

Celý koncept se tak osvědčil, že ve Fortnite nově najdete i speciální Party ostrov. Nesmí se na něm používat zbraně, zato je plný zábavných miniher a během víkendů tam probíhají živá vystoupení renomovaných DJů jako je Diplo, Steve Aoki nebo Deadmau5.

V Minecraftu nejsou sice koncerty tak efektní, ale zato lákají i alternativnější hudebníky.

Virtuální koncerty nejsou jen pro teenagery s mainstreamovým vkusem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Náročnější publikum svoji pozornost obrací především ke kostičkovanému  Minecraftu. Ten je na rozdíl od Fortnitu daleko otevřenější platformou, čehož využívají i alternativnější kapely. Spoustu pozornosti vyvolal například virtuální festival Block by Blockwest, na kterém měli vystoupit například noiserockoví HEALTH nebo pankáči Idles, kvůli obrovskému zájmu však servery nápor nevydržely a festival byl zrušen. 

Pořadatelé se ovšem poučili a tak se o nadcházejícím víkendu bude konat druhý pokus, veškerý zisk z akce půjde na dobročinné účely. V těchto případech samozřejmě nemůžete očekávat drahou produkci jako u hvězd Fortnite. Dění na obrazovce bývá zpravidla předtočené, své specifické kouzlo to však má také.

Virtuální koncerty samozřejmě nejsou žádnou novinkou, třeba Duran Duran v onlinovce Second Life vystupovali již před více než deseti lety. Technologický pokrok a nucená izolace však v posledních měsících celý koncept zpopularizovaly.

Ano, rozhodně se to nedá srovnávat s tím, když se se stejně naladěnými lidmi tlačíte pod pódiem a na konci vystoupení se vám povede chytit bubeníkovu paličku. To však automaticky neznamená, že bychom se nad tím měli pošklebovat. Navíc mám tušení, že jsme teprve na začátku celého fenoménu.