Kovbojská hra Grit ještě nevyšla a hráči už ji bojkotují

  • 13
Chystaná onlinovka Grit odehrávající se na Divokém západě sice podle obrázků nevypadá úplně špatně, její obchodní model však budí vášně. Vývojáři chtějí vydělávat na prodeji NFT tokenů, ve kterých mnozí vidí zhoubu videoher.

O prodeji NFT tokenů se v souvislosti s videohrami mluví stále více a více, ve skutečnosti ovšem teprve čekáme, kdy se do toho někdo pustí opravdu se vší vervou.

Proč hrát něco takového, když je už dávno venku Red Dead Redemption 2?

Dosavadní pokusy totiž zatím byly velice nesmělé. Jediný významný, kdo vlastně skutečně prodej unikátních digitálních předmětů spustil, byl francouzský Ubisoft a tam to skončilo fiaskem. Většina ostatních společností zůstala jen na půl cesty a poté, co se jim fanoušci za jejich plány vysmáli, zase z celého konceptu rychle vycouvali, připomeňme například ukrajinské GSC Game World, autory červů z Team 17 nebo třeba známého dabéra Troye Bakera (viz náš článek).

Vývojáři chystané online střílečky Grit tak budou nejspíše ti vůbec první, kdo nepodlehl tlaku publika, a svoji NFT hru skutečně vydají v zamýšlené podobě. „Toto je ta chvíle, která odstartuje změny, a všichni se zamyslí nad tím, proč by vůbec měli hrát hry, ve kterých jim ve skutečnosti nepatří nic z toho, za co si zaplatili,“ píší autoři v sebevědomém prohlášení.

Nálepka čehosi nového a výjimečného se ovšem rychle rozpadá ve chvíli, kdy se podíváme na to, jak NFT vypadají v praxi. Tak například údajně unikátní modely koní a hráčských avatarů, kterých je k dispozici jen omezené množství a prodávají se za stovky dolarů (vyšší tisíce korun), jsou jen obyčejné 3D modely z veřejné databáze, kde si je může za zlomek ceny koupit doslova každý. Pravda, nebude je moci využít ve hře, ale jinak si s nimi může dělat, co uzná za vhodné.

Veřejnost samozřejmě tento přístup tvrdě kritizuje, například vývojářka Liz Edwards ze studia Respawn mluví rovnou o podvodu, oblíbený magazín Kotaku zase hru dopředu označil jako „pořádný shit,“ diskutující ji pak místo Grit (anglicky štěrk) přejmenovali na Grift (slangový výraz pro špinavé peníze).

Že pak hra nevyjde na Steamu, ale jen ve stále ještě nepříliš oblíbeném obchodě Epic Store, už je pak jen pomyslná třešnička na dortu. Ne, Grit to opravdu nebude mít jednoduché, a nešťastný Babylon’s Fall (naše recenze) ještě nemá titul Nejhorší hra roku 2022 jistý.

Samozřejmě je možné, že se nakonec ukáže, že toto je opravdu budoucnost hraní a že Gri(f)tu všichni křivdí. V tuto chvíli ovšem autoři neukázali nic, co bychom už díky Red Dead Redemption 2 neviděli dávno v lepší kvalitě. A za zlomek peněz.