Není to sci-fi, streamerka ovládá obtížnou hru pomocí mozkové aktivity

  • 9
Studentka psychologie sestavila v rámci výzkumu lidského mozku přístroj, který jí umožňuje ovládat hru Elden Ring pomocí myšlenek. Má to samozřejmě spoustu „ale,“ přesto její pokus vyvolal obrovskou vlnu zájmu.

Elektroencefalografie, neboli zkráceně EEG, je diagnostická metoda používána k záznamu elektrické aktivity mozku. Zkoumanému subjektu jsou ke hlavě připevněny elektrody, které snímají elektrické signály v hlavě u pacientů s poruchami vědomí, po operacích, úrazech nebo třeba zánětlivých onemocněních. Streamerka vystupující na internetu pod přezdívkou PerriKarya ovšem toto sofistikované zařízení používá k poněkud přízemnější činnosti – paří s ním hry.

Spousta hráčů si na Elden Ringu vyláme zuby.

Samotný princip fungování EEG je složitý, ostatně pohledná studentka psychologie svoji aktivitu vnímá jako vědecký experiment. Zjednodušeně řečeno jde o to, že mozek při určitých představách generuje unikátní jasně měřitelnou aktivitu. PerriKarya dokázala najít několik ustálených vzorců, které za pomocí příslušného softwaru dokáže interpretovat jako herní povely. Pro základní útok si například usilovně představuje, že něco velikou silou tlačí dopředu, pro léčení zase, že jí něco padá na obličej. A světe div se, opravdu to funguje!

Tedy alespoň většinou… Před každým streamem se prý musí alespoň 30 minut procvičovat a soustředit, přesto se to občas nepovede. Mozek je nesmírně složitý orgán a tak jsou chvíle, kdy se i při usilovném snažení neděje nic. „Je to, jakoby by byl rozbitý,“ prozradila portálu GamesRadar, jak se v takových chvílích cítí.

Pokud jste si při čtení článku vzpomněli na Yuriho z Red Aleru tak nebojte, zas až tak daleko ještě nejsme

Aby bylo jasno, není to tak, že by PerryKarya mohla zahodit ovladač a ovládat Elden Ring jen myšlenkami. Pohyb postavy stále obstarává klasickým gamepadem a helmu používá „jen“ na vyvolání několika málo specifických akcí. I tak jde o působivý výsledek. Dokonce se jí tak podařilo udolat i Maleniu, jednoho z nejtěžších bossů posledních let, na kterém si vylámaly zuby i běžní hráči (viz náš článek).

Streamerku, která na nákup potřebného zařízení použila našetřené peníze, samozřejmě okamžitě nařkli, že jde jen o podvod, kterým chce nalákat na svůj kanál co nejvíce diváku. Trápit ji to nemusí. Svoji snahu vnímá jakožto popularizaci milovaného oboru a výsledky hodlá zpracovat v klasické vědecké práci, kde jsou nároky přeci jen o něco vyšší než u diváků Twitche. Navíc se tím snaží i laikům ukázat, že psychické potíže nejsou jen „morésy“ moderní civilizace, ale skutečné nemoci. „Pokud mám pocit, že mohu přispět k tomu, aby se na tuto věc trochu upozornilo, pak je to opravdu skvělé, je to splněný životní cíl,“ říká PerryKarya.

Docela příjemné vidět, že i v tom obludáriu, jakým populární streamerská platforma Twitch je, existují i vzdělaní a úspěšní lidé, kteří mohou mladé generaci fungovat jako pozitivní vzory, že?