RECENZE: Fallout Shelter zpočátku nadchne, pak upadne do rutiny

aktualizováno 
Šéfujete protiatomovému krytu v postapokalyptickém světě bez pravidel. Fallout Shelter zpočátku nadchne, později je náplň až příliš jednotvárná. Plus mají autoři za zajímavé uchopení obchodního modelu free 2 play.
75

Fallout Shelter

Platforma: iOS

  • Začátek hry
  • Férový free 2 play
  • Hlášky
  • Po čase rutina

Stáhnout z App Store

Cílem je zažehnout plamínek ve světě bez naděje, konkrétně tedy vybudovat rozsáhlý podzemní komplex, v němž najde nový život až 200 obyvatel. Základní podmínky provozu jsou pevně dané: potřebujete elektřinu, vodu a jídlo. Pokud jedna z hodnot klesne pod požadované minimum krátkodobě, nic moc se ještě neděje.

Za co se platí

free 2 play

Hru je možné stáhnout a hrát zdarma. Kupovat si lze sadu náhodných karet, které mohou přidat peníze, suroviny, zbraně, oblečení nebo nového obyvatele. Karty se dělí podle cennosti.

Postavíte tedy čističku vody, elektrárnu, jídelnu a ubytovnu. Každý obyvatel je definován pomocí systému SPECIAL (strenght, perception, endurance, charisma, inteligence, agility, luck), každý se tedy hodí na jinou práci. Siláka chcete umístit do elektrárny, zatímco charismatický chlapík či ženská se hodí do radiové stanice, která se pokouší nalákat přeživší.

Snahu udržet přístav naděje v chodu komplikuje fakt, že většina lidí, kteří k vám přijdou, nebo se narodí (ano, můžete tvořit i páry), je téměř k ničemu. Postavit tak musíte školu, posilovnu, bar a další budovy, které zlepší jednotlivé atributy. Každému přitom můžete přiřadit oblek a zbraň, což jsou věci, které si přinesete z výprav mimo kryt.

Fallout Shelter
Fallout Shelter

Fallout Shelter

Všechno samozřejmě nějakou dobu trvá, později i hodiny, ale například vylepšování atributů u obyvatel nejde přímo nijak urychlit (nepřímo vylepšením budovy). Co urychlit jde, je produkce surovin. A než se začnete chytat za hlavu, nebojte, tohle není další z mnoha her s dvojí měnou, kdy cestou k urychlení je otevření peněženky. Urychlení je ve zdejším podání spojené s rizikem: sice uspíšíte například přísun vody a získáte k tomu i trochu peněz, ale může se stát, že to nevyjde a místnost začne hořet.

Kamenem úrazu je pozdější jednotvárnost. Zatímco na začátku jste zahlceni mnoha informacemi, přicházíte na zákonitosti hry a pobaveně sledujete flirtující pár, útok nájezdníků či si čtete vtipné hlášky v encyklopedii, po pár dnech už vás nemá co překvapit. Vše se zkrátka opakuje, jen ve větším.

Fallout Shelter
Fallout Shelter

Fallout Shelter

Není to vyloženě nuda, ale citelně tu chybí prvek, který by vás motivoval vracet se a hrát dál. Například konkurenční Tiny Tower Vegas, což je hra, v níž stavíte nekonečný chrám hazardu, to řeší různými hříčkami. Přesto stojí Fallout Shelter za vyzkoušení. Minimálně první dny je to fakt zábava.

16.června 2015 v 18:42, příspěvek archivován: 29.června 2015 v 15:56

Yes, we're also working on Fallout Shelter for Android. Hopefully out in a few months.

Hra je prozatím k dispozici pouze na iOS. Verze pro Android by měla podle oficiálního vyjádření vyjít během několika měsíců.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 152 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mobilní Rayman se obrazově vytáhl, škoda nedotaženého ovládání

Rayman Adventures

Raymana asi netřeba představovat. Je to legendární herní postava. Daří se mu bodovat i na mobilních zařízeních. Ani...

Naskočte si na motorku, je to zadarmo

Traffic Rider

Nejdříve zklamání pro ty, kteří čekají klasické závody. V tomto případě nejsou vašimi soupeři jiní jezdci na motorkách,...

Najdete na iDNES.cz