Říjnová předpověď: když se FIFA pere s ProEvo, Medal of Honor se směje

aktualizováno 
Zatímco fotbaloví fanoušci se na digitálním poli servou, Medal of Honor zamíří sejmout krále akčních her. Své si ale užijí i fanoušci zaběhnutých značek Fallout, Gothic a Star Wars.

Hned z kraje měsíce dorazila fotbalová FIFA 11. Kromě aktualizovaných žebříčků a vypulírované grafiky má přitlačit na hru více hráčů, při které bude jeden člověk ovládat pouze jednoho fotbalistu, popřípadě brankáře.

Konkurentem jí bude 7. října vycházející Pro Evolution Soccer 2011. Pod heslem absolutní svobody má pro hráče zpřístupnit více statistik a třebas i ovládání brankářů nebo designování svého vlastního stadionu.

Poznejte deset rozdílů. Co je FIFA a co PES?
prehled_fifa
prehled_pes

Kromě fotbalistů si úvod měsíce užijí i příznivci klasických adventur, pro které je tu eko-thriller A New Beginning na DS, Wii a PC.

Menší zemětřesení je pro PS3 a Xbox ohlášeno na 7. října. Další díl série akčních adventur Castlevania s podtitulem Lords of Shadow totiž slibuje radikální proměnu celé značky. Přesun do třetího rozměru a kulis evropského středověku i slib otevřeného herního světa jsou pořádným odklonem od dosavadních znaků série. Na Lord of Shadow se ale podílel i Hideo Kojima, veleznámý autor série Metal Gear, a to samo o sobě vlévá fanouškům naději do žil.

O den později zaútočí na stejné konzole další akční adventura Enslaved: Odyssey to the West, odehrávající se ve světě budoucnosti ovládané roboty. Klišé? Ne tak docela. Příběh je totiž futuristická verze klasického čínského románu Opičí král, pro videohry zadaptovaného britským spisovatelem a scénáristou Alexem Garlandem. Jedním ze spoluautorů hry je i Andy Serkins, který vdechl život filmovému Glumovi. Máme zaděláno na další duel.

Castlevania: Lords of the Shadow a Enslaved: Odyssey to the Westcastlevania_bible prehled_enslaved

Abychom opustili umělecké vody, na stejný den je na Xbox, PS3 a PC ohlášena i akce Front Mission Evolved. Poslední díl série plné nekonečného válčení mezi kráčejícími tanky uteče z žánru strategií do akce z pohledu třetí osoby.

Černý kůň měsíce - Cities XL 2011

prehled_citiesLeckdo z nás vyrůstal na stařičkém SimCity a do dlouhých nocí budoval tu nejskvostnější metropoli pod sluncem (nebo ji boural apokalyptickými katastrofami).

Od té doby, co se Will Wright přeorientoval na Spore a EA sází sérii The Sims jako Baťa dřeváky, ale na simulátory měst sedá prach. Trend se před dvěma lety pokusila zvrátit firma Monte Cristo, její Cities XL ale zůstal na půl cesty. Nyní na PC vychází Cities XL 2011 od Focus Home Interactive, a pokusí se nápad dovést do konce.

Nepříliš známá, ale možná o to zajímavější akce Nuclear Dawn je očekána 10. října pro PC a Xbox. Tento původně amatérský mód Half-Life 2 byl loni přeměněn na komerční projekt a slibuje netradiční mix strategie a akce, ve které jeden hráč jako velitel komanduje skupinu jiných hráčů-střelců.

12. října připutuje na PC a Xbox čtvrtý díl série Gothic, nyní se jménem Arcania: A Gothic Tale. Odehrávajíc se deset let po Gothicu 3 představuje story o válce Jižních ostrovů a to v nové, předělané grafice. Poprvé v sérii se navíc mění vývojářské studio, nyní na Spellbound Entertainment, autory her Desperados.

Zpoždění – které hry z minulých měsíců to nestihly?
Hra na hrdiny Two Worlds II se ze září přesunula na 8. října pro PC, Xbox i PS3. Simulace J.A.S.F. se rovněž přeorientovala na říjen, bez přesného data. Také na PC, Xbox a PS3.

Medal of Honor a Fallout: New Vegas
prehled_moh prehled_fallout

Největší produkcí měsíce je bezpochyby Medal of Honor, reboot celé série. Svým vydáním 15. října se evidentně pokouší vzít vítr z plachet listopadovému Call of Duty: Black Ops, a jelikož letos mají CoD v rukou podceňovaní vývojáři Treyarch, možná se mu to i povede.

Svým zasazením do Afganistánu a možností hrát ve hře více hráčů za povstalecký Tálibán hra po čase rozvířila kontroverzi kolem videoher. Snad se bude vyznačovat i podobně zajímavou hratelností. Invazi spouštějte na PC, PS3 a Xboxu.

Po Gothicu se dočkají také příznivci dalšího velkého jména mezi hrami na hrdiny. 22. října začne distribuce Fallout: New Vegas na PC, PS3 a Xbox. Po rozporuplném leč úspěšném Falloutu 3 se otěže vracejí do rukou lidem ze zaniklého studia Black Isle, autorů prvních dvou dílů. A očekávání jsou vysoká. Ostatně, hra se vrací blíže původním dílům i pouštním dějištěm a dojde tak i na starou známou frakci NCR.

Obskurnost měsíce - The Bible Online

prehled_biblePůvodně jsem zde chtěl zmínit leckde anoncované vydání (zrušené) akce Six Days in Fallujah, ale i s on-linovkou The Bible Online v Iráku zůstaneme.

Nově zpřístupněná beta slibuje tahový systém a story založenou na příbězích Bible. Ve hře samotné můžete založit svůj kmen a bojovat s cizími. V nyní otevírané kapitole lze potkat Abraháma a plnit pro něho úkoly přesně tak, jak jste se mohli dočíst v knize knih. Mlátit se ve jménu víry budeme pouze na PC.

Nejnabitější je už klasicky závěr měsíce, což tradičně značí potencionální odklady na listopad. Rock Band 3, již třetí díl typické hudební konzolovky na Xbox, Wii a PS3, dorazí 29. října. Stejně jako v předchozích dílech si hráči po síti či lokálně zahrají sestavu celé kapely a díky 83 novým songům k tomu nebudou potřebovat ani hudební sluch.

Ve stejný den vyjde také Star Wars: The Force Unleashed II. Trailery prozatím vzbudily pozdvižené obočí nad výskytem postavy Starkillera, jenž zahynel na konci prvního dílu. Nechme se ale překvapit, o jaké nové scénáristické kudrlinky bude svět Hvězdných válek obohacen. Konec konců, dějově se hra odehrává pouhý rok před prvním Star Wars filmem (nebo teda čtvrtým, dle vaší zainteresovanosti do tématu). Star Wars: The Force Unleashed II přistanou na Xboxu, Wii, PS3, PC i DS.

Tentýž den se na Xbox spustí i Fable III Petera Molyneuxe. Zeštíhlovací proces zasáhl i zde, řada prvků zmízí ve prospěch větší přístupnosti. Na druhou stranu, o vysokých produkčních hodnotách mluví i velké jména mezi dabéry: objeví se třeba Sir Ben Kingsley (Gándhí, Prokletý ostrov) či Simon Pegg (Soumrak mrtvých, Star Trek). Děj by se odehrává 60 let po předchozím díle, v době průmyslové revoluce. Hráči na PC si na steampunk počkají o měsíce déle.

Hráči z konzolí se opět tentýž den dočkají vydání The Sims 3. Po PC pařanech si své Simíky budou užijí také trapiči na Xboxu, Wii, PS3 a DS.

SW: Force Unleashed II a The Sims 3
prehled_sw prehled_sims

Třešničkou na závěr je Company of Heroes Online. Zatím poslední díl jedné z nejlepších strategií všech dob by v online provedení (nicméně i s novou kampaní pro jednoho hráče) měl dorazit někdy v průběhu října.

A technická poznámka závěrem: minule bylo v diskuzi nadhozeno, že jednotlivé platformy by měly být odděleny do odstavců, aby hráči nemuseli číst celý článek. Uvažoval jsem nad tím, nicméně vzhledem k tomu, že většina her vychází na více než jednu platformu, bych se v textu buď hrozivě opakoval, nebo bych některé skupiny naopak zanedbával. Přijímám návrhy, jak to vyřešit k plné spokojenosti.

Zdroje: vgreleases.com, gamepressure.com

Autor:

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Nejčtenější

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

RECENZE: Sigil od autora kultovního Dooma je návrat v čase o čtvrt století

Sigil

Legendární John Romero se vrací ve stejném stylu, s jakým před pětadvaceti lety změnil svým Doomem herní průmysl. Více...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Další z rubriky

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Sledujte první záběry z upírských Bloodlines 2 či středověké řežby Chivalry 2

Chivarly 2

Svoji vlastní show má v rámci E3 také platforma PC, a to v podání PC Gaming Show. Akce se sice nemůže měřit s velkými...

Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz