Pět špatných herních zpráv letošního roku

aktualizováno 
Tak jako každý rok přišel čas zrekapitulovat to nejlepší a nejhorší, co se v herním světě událo. A abychom to měli rychle za sebou, podíváme se nejprve na to špatné. Nejsmutnější zpráva roku se bohužel netýká čistě herního průmyslu.

Fallout 76 | foto: Microsoft

1.Násilná smrt na turnaji Maddenu v Jacksonvillu

Na prvním místě nelze nezmínit tragédii, která se letos udála během konání turnaje v počítačové hře Madden NFL 19. Profesionální hráč David Katz neunesl prohru a nejprve opustil prostory, aby se posléze vrátil s dvěma střelnými zbraněmi a začal pálit po všech okolo. 

Dvaadvacetiletý Elijah Clayton a sedmadvacetiletý Taylor Robertson na následky zranění zemřeli, Katzovi se podařilo střelbou dále zranit dalších deset lidí, než zabil sám sebe. Z vyšetřování vyplynulo, že čtyřiadvacetiletý mladík s pověstí podivína byl psychicky nemocný a bral léky. Obě střelné zbraně, z nichž jedna byla vybavena laserovým zaměřovačem, však zakoupil legálně.

Střelba v Jacksonville na Floridě si vyžádala dohromady tři mrtvé, včetně...
Střelba v Jacksonville na Floridě si vyžádala dohromady tři mrtvé, včetně...

Jacksonville, Florida (26.8.2018)

2.Konec Telltale Games

The Walking Dead: The Complete First Season

The Walking Dead: The Complete First Season

Zavření studia bývá zřídkakdy dobrou zprávou už jen proto, že pro zaměstnané herní vývojáře to znamená nutnost shánět novou práci. A nehledě na to, že většina redakce Bonuswebu jejich hrám na chuť nepřišla, fanouškům jejich her upřímně kondolujeme. Vývojáři za sebou měli letitou historii příběhových titulů, které sahají ještě daleko před vydání první série The Walking Dead. Ta dokázala do té doby nepříliš výrazné studio skutečně nastartovat a přiblížit jeho hry mainstreamovému publiku.

Šlo o osudový moment, neboť pro Telltale představovala první sezona The Walking Dead krátkodobé požehnání, které se postupně měnilo v hotové prokletí. Následující hry, chrlené jako na běžícím pásu, si byly podobné jako vejce vejci a hráči postupně přestávali mít o jednotlivé tituly zájem. Restrukturalizace nepomohla, přišlo tedy náhlé zavření studia, které zaskočilo i řadové vývojáře a zaměstnance firmy. Fanoušky může těšit alespoň fakt, že zbývající epizody poslední sezony The Walking Dead nakonec přece jen vyjdou.

3.Bethesda na Temné straně

Kdo by tipoval, že pomyslný titul Padouch roku letos získá jinak převážně poctivá Bethesda? Fallout 76, pod nímž je podepsaný tým Todda Howarda, tentokrát prodejní žebříčky nebořil a vysloužil si kritiku i ze stran těch nejoddanějších fanoušků. Že se multiplayerová odbočka slavné značky při startu moc nepovedla, není sám o sobě důvod k odepsání firmy, která má v porovnání s konkurenty průšvihů poskrovnu.

Ale regulérní podvod na největších fanoušcích, kteří si koupili speciální edici hry s pěknou taškou, se tak snadno odpustit nedá. Firma čelila obvinění, že zatímco tašky dorazily influencerům a „důležitým“ příjemcům v inzerovaném plátěném provedení, plebs se musel spokojit s nylonovou verzí a vysvětlením, že masová výroba plátěných tašek by Bethesdu stála moc peněz. Firma sice nakonec uznala chybu a po almužně v podobě herní měny se zavázala rozeslat poškozeným zákazníkům tašku ve slíbené podobě, ale to už musela hasit další průšvih v podobě úniku osobních informací ze zabugovaného systému zákaznické podpory.

Fallout 76
Fallout 76

Fallout 76

Těžko říct, co za letošním debaklem Bethesdy vězí, ale jistou roli hrál nejspíš i fakt, že firma kromě Falloutu 76 letos nic velkého nevydala a její poslední hry soustředící se na jednoho hráče v prodejích nezářily. Jsme tak velmi zvědaví, jak nakonec dopadnou chystané střílečky jako Doom Eternal, Rage 2 a nový Wolfenstein. A co znamená fiasko s Falloutem 76 pro vývoj nadcházejících RPGček? Todd Howard přiznal, že engine pro chystaný Starfield a The Elder Scrolls VI zůstává nadále stejný, byť ho tým hodlá výrazně modifikovat.

4.Mizerný Blizzcon a zklamání fanoušků Diabla

Trapasem skončil i letošní ročník Blizzconu, na kterém společnost Blizzard prezentuje novinky ze svého bohatého herního portfolia. Z avizovaných novinek týkajících se Diabla se nakonec vyklubala mobilní free2play hra Diablo Immortal, kterou Blizzard připravuje ve spolupráci s čínskou firmou NetEase. 

Požár negativity nedokázal uhasit ani oznámený návrat legendární strategie Warcraft 3, který se konečně dočká modernějšího grafického kabátku. Rozezlení fanoušci zahrnuli Blizzard neúprosnou kritikou, ze které jasně vyplývá, že oznamovat mobilní hry se na podobných akcích se vyplatí pouze tehdy, pokud máte v zásobě i velký titul určený pro ostatní platformy. Je veřejným tajemstvím, že na Diablu 4 se už intenzivně pracuje, na jeho vydání si ovšem ještě pár let počkáme.

Diablo Immortal
Diablo Immortal

Diablo Immortal

5.Sony vynechá nadcházející ročník výstavy E3

Velké překvapení vzbudilo oznámení Sony, že firma neplánuje jakoukoliv účast na příštím ročníku herní výstavy E3. Fyzická absence na výstavišti by nás ani tak trápit nemusela, kdyby však Sony zároveň nepotvrdila i to, že v době konání E3 neplánuje vůbec žádnou konferenci konanou kdekoliv jinde a dokonce ani virtuální předváděčku streamovanou do světa přes YouTube nebo Twitch.

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Mads Mikkelsen  v tajemném Death Strandingu

Death Stranding

Pro všechny příznivce veletrhu a herního svátku je to velmi smutná zpráva, neboť prezentace Sony dlouhodobě patřily k těm nejzajímavějším a absence herního giganta ubere události na atraktivitě a významu. 

Spojitost můžeme patrně hledat s blížícím se oznámením PlayStation 5, k němuž podle odhadů dojde možná právě už příští rok. Působí to, jako kdyby firma soustředila všechny svoje síly k plánovanému eventu. Je dost možné, že Sony bude následovat příklad Nintenda a vypustí svoji konzoli souběžně s některou ze silných exkluzivit, které jsou zatím potvrzené pouze ve verzi pro PlayStation 4. Další novinky kolem Death Stranding, The Last of Us: Part 2 anebo Ghost of Tsushima tedy možná uslyšíme až na předvedení konzole nové generace.

 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Najdete na iDNES.cz