Dino Crisis 2 – dinosauři opět ožívají

  • 47
Zlatá éra dinosaurů zažila svůj pravý rozpuk již před pár lety, to ovšem nebrání tomu, aby se tihle „drobečkové“ opět dostali do středu pozornosti. Tentokrát kromě kina okupují i DVD nosiče a videokazety, nyní v podání populárně vědecké podívané z produkce BBC. A tak se Capcom rozhodl přihřát si polívčičku se svým Dino Crisis.

Dino Crisis 2Zlatá éra dinosaurů zažila svůj pravý rozpuk již před pár lety, to ovšem nebrání tomu, aby se tihle „drobečkové“ opět dostali do středu pozornosti. Tentokrát kromě kina okupují i DVD nosiče a videokazety, nyní v podání populárně vědecké podívané z produkce BBC. A tak se Capcom rozhodl přihřát si polívčičku se svým Dino Crisis… Ba ne, ne tak docela. Polívčička se přihřívala možná s prvním dílem, jež si vyzískal zasloužené ovace. Druhý díl je logické vyústění; dalo se předpokládat, že na sebe nenechá dlouho čekat. Ale vezměme to z jiného konce. Také máte dojem, že dinosauři budí svou velikostí, mrštností a vůbec svým vzezřením majestátný dojem? Možná ano, ale hoši (a dáma) ze speciálních jednotek vyslaných časoprostorovou branou napravit „nehodu“ by s vámi příliš nesouhlasili. Jejich tábor rozmetený partou dinosaurů vzal rychle za své, zachránila se akorát tajná agentka Regina (ta z prvního dílu) a nově i Dylan (bijec ve službách armády). Rozhovor v duchu „sbohem, pane barbar“ nakonec vyústí v to, že se každý vydá svou vlastní cestou. Hráč přebírá velení nad Dylanem.

Úvodní animace ztvárněná ve filmovém duchu – nájezdy kamery, střihy, děsivá hudba na správných místech apod. – prakticky dává jasné znamení, že na hře pracovali opravdoví Dino Crisis 2profesionálové. Žádná fušeřina. Kromě fantastické grafiky mě o tom prakticky celou hru utvrzovaly různé in-game scény, které vždy ukazovaly pouze jeden jediný střípek z celé mozaiky. Hráč tak zůstane napnutý po celou dobu, atmosféra ho pomaličku pohlcuje, což patří k těm nejobtížnějším atributům hratelnosti. Je to jako když po deseti minutách hry zjistíte, že u mašiny sedíte už celou hodinu a nestačíte se divit. Když už padla řeč na grafiku, nelze si nevšimnout, že na oko stále stejné prostředí obohacují různé prvky – třeba rozbitý džíp, trubky, plot a další. Všechny lokace a pohledy kamery jsou předem to detailů připraveny, jako by někdo nejdřív vymodeloval celou džungli se všemi věcmi v ní. Cesty a tunely logicky navazují, což mě příjemně překvapilo. Dále? Polygonové postavy se pohybují naprosto přirozeně, skvěle chodí, skáčí, střílejí, lezou po žebříku a podobně. A zuřiví dinosauři? Netuším, jak ve skutečnosti umírají po zásahu kulky, nicméně animátoři v Capcomu to zjevně vědí.

O co ve hře vlastně jde? Suše řečeno, s postavou procházíte po předem připravených cestách a likvidujete dinosaury. Odvážlivci a ti, kdo příliš plýtvají s náboji, mohou sáhnout po mačetě, osobně však dávám přednost palným zbraním. Kolik co který dinosaurus vydrží, určuje Dino Crisis 2nejenom jeho třída (údajně více než deset typů – ale někteří se podle mne stejně liší jen barvou a silou :-) ), ale i zvolená obtížnost. Čím vyšší, tím více kulek bude muset pojmout tělo dinosaura, než se v krvi zřítí k zemi. Po pár úrovních brokovnici vystřídá skvělá puška s elektrickými výboji, škoda jen, že se do ní vejde o poznání méně nábojů než do brokovnice. Ještě jednou, co vás čeká? Občas seberete klíč, občas něco jiného, ALE v zásadě pořád jen střílíte. Dino Crisis 2 ovšem zpestřuje mnoho výborných nápadů a šikovných věciček, například střílet obyčejnou zbraní do obrovitého ještěra je nesmyslné. Zde nastupuje obyčejný útěk. Skvěle vypadá poměr vaší velikosti k obru, stejně tak zběsilý úprk po železných fošnách, zatímco „obřík“ ničí ohromné dřevěné bedny a souká se až k vám.

Za skvělý herní požitek vděčí Dino Crisis 2 hlavně rychlému, přehlednému a uživatelsky velmi příjemnému ovládání. Stiskem jedné klávesy postava použije prvně definovanou pod-zbraň, v tomto případě mačetu. Stiskem další klávesy vytáhne zbraň a namíří ji před sebe. To v případě, že se v okolí nepohybuje žádný nepřítel, jinak totiž automaticky cílí na terče. Indikuje tak dinosaura schovaného až v další obrazovce, jenž by mohl nepříjemně překvapit. Také se to výborně hodí proti početné převaze, protože takto Dino Crisis 2lze rychle a efektivně všechny protivníky odpravit, aniž by sama postava došla k újmě na zdraví. V mnoha případech se hodí i tlačítko k rychlému otočení o 180 stupňů. Je totiž téměř pravidlem, že vás nepřítel napadá nejprve z jedné a vzápětí z druhé strany. Počítačová AI není špatná, počíná si vcelku přirozeně a nepřítel za vámi bez problémů vyskočí i na hůře přístupné místo. A třeba i kousne, až to zabolí. Čili pokud už o nějaký ten život přijdete, nezbývá než podívat se do inventáře a použít lékárničku. Ty se dělí podle účinnosti na tři typy. Problém vyvstane ve chvíli, když dojdou náboje i lékárničky různě poházené po okolí. Na určitých místech se naštěstí vyskytuje něco jako obchod, kde se ukládá pozice a nakupují zbraně, náboje do nich a další věci. Peníze, tedy přesněji řečeno kredity, získáváte s každým zabitím nepřítele. Za několikanásobné kombo se zvyšuje i příjem. Též pokud projdete úrovní bez škrábnutí, přičtete si určitý bonus.

Dino Crisis 2 bych přirovnal třeba k Medal of Honour: Underground. Náplň je totiž naprosto totožná, pořád jen střílíte, ovšem díky ději a různým zvratovým scénám vám to ani nepřijde. Zkrátka se „jen“ dobře bavíte. A o to nám všem přeci jde, ne?

Dino Crisis 2
Výrobce/Distributor Capcom
Platforma Sony PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Kvalitní a zábavná střílečka, která nedělá svému předchůdci ostudu.
Hodnocení: 85%


Technika

Studia

Očekávané

Elektromobilita

Termíny

Biatlon 23/24

Nepřehlédněte