Zámek Nové Město nad Metují

Zámek Nové Město nad Metují | foto: Michal Klíma, MAFRA

Babiš doporučil koupit zámek v Novém Městě, stát ale 300 milionů nemá

  • 12
Podle premiéra Andreje Babiše by stát měl koupit zámek v Novém Městě nad Metují. Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová ale uvedla, že ministerstvo může těžko uvažovat o koupi zámku za 300 milionů korun, když mu aktuálně chybí v rozpočtu více než miliarda.

Soukromý zámek na Náchodsku nabízejí k prodeji potomci šlechtického roku Bartoňů z Dobenína. Stát má na národní kulturní památku předkupní právo, premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že by ho stát měl koupit. Ministerstvo kultury ale oponuje, že koupě nyní nepatří mezi priority. 

„Těžko nyní můžeme uvažovat o koupi zámku za 300 milionů korun, když nám aktuálně v rozpočtu ministerstva chybí 500 milionů korun pro další chod příspěvkových organizací, dalších 500 milionů korun na filmové pobídky a 100 milionů korun na podporu kin a vydávání knih. Toto všechno jsou naše skutečné priority, nikoliv 300 milionů korun na nákup zámku,“ uvedla Lagronová.

Zámek je výjimečný především přestavbou z první poloviny 20. století, o níž vypovídají interiéry, které nesou stopy známých umělců té doby. Národní památkový ústav proto podle své ředitelky Nadi Goryczkové doporučil ministerstvu kultury, aby zámek přešel do rukou státu.

Stát chce koupit petrkovský statek

Podle mluvčí ministerstva naopak trvá zájem ministerstva o koupi petrkovského statku spjatého s životem básníka a grafika Bohuslava Reynka a jeho synů.

„S panem premiérem o tom pan ministr mluvil, pan premiér projevil přání se tam jet podívat. Úřad vlády nyní hledá termín,“ řekla. V případě Petrkova jde podle dřívějšího Zaorálkova výroku přibližně o 20 milionů korun.

Zámek v Novém Městě patří potomkům roku Bartoňů-Dobenínů. Ročně ho navštíví okolo 22 tisíc lidí. Zahrada má ještě vyšší návštěvnost. Bartoňové z Dobenína jsou jedním z nejmladších šlechtických rodů.

Rodina Bartoňových se prosadila v textilním průmyslu, dnešní potomci nesou tradici trvající téměř dvě stě let. Zchátralý zámek zakoupili roku 1908 Cyril Adolf a Josef Bohumil, synové velmi úspěšného průmyslníka Josefa Bartoně, jenž roku 1912 obdržel rytířský titul od císaře.

Bratři se dohodli, že zámek zůstane jen Josefu Bohumilovi, roku 1948 po nástupu komunistů byl však znárodněn. Někdejší majitel s manželkou v něm směli dožít v 50. letech.

Václav Bartoň s manželkou a dvěma syny Václavem a Josefem emigroval, rodina nakonec našla azyl v Kanadě. Zámek restituoval roku 1992 Josef Marian Bartoň-Dobenín, který opouštěl Československo s rodiči a bratrem jako sedmiletý. Vrátil se do Čech po letech v Kanadě a Spojených státech amerických, kde pracoval pro leteckou společnost.

Po návratu začínal na zámku nejdřív rozsáhlými opravami střech, po jednotlivých krocích pak postupují i opravy vnitřních prostor zámku. Jeho syn Joseph Michael převzal správu rodinného majetku v roce 2013. Ten říká, že ho nyní k prodeji vedou osobní důvody.

,