Ve Výravě roste obří areál, obec se chystá na Kryštofa, Kluse a Mandrage

  9:32aktualizováno  9:32
Výrava nedaleko Hradce Králové se chystá na obří koncert, který tu nemá obdoby. Kvůli kapele Kryštof, Tomáši Klusovi a Mandrage vznikl na louce provizorní areál a obří parkoviště. V pátek večer sem zamíří 10 tisíc lidí. Pořadatel si plní svůj sen, obec hvězdy vítá.

Kromě Tomáše Kluse zahrají ve Výravě také kapely Kryštof a Mandrage. | foto: Majáles

Letní parket ve Výravě si lidé oblíbili už dávno. Každoročně sem po celé léto jezdí známé kapely, ve zdejším areálu se pořádají vyhlášené revival festivaly. Letos už zde vystoupily třeba Olympic, Pražský výběr, Monkey Business nebo Vypsaná fixa.

Megakoncert ve Výravě

Začátek je v 19 hodin.
Line-up: Mandrage, Tomáš Klus, Kryštof. Po skončení koncertu Kryštof bude ohňostroj a afterparty Rádia Černá hora až do 2. hodiny ranní.
Parkovat lze na přilehlé louce směrem od Libřic. Pořadatelé doporučují včasnější příjezd.
Svozové autobusy: Linky pojedou po trase Vysoká n/L. - Hradec Králové - Výrava, Jaroměř - Česká Skalice, Nové Město n/M., Týniště - Rychnov - Dobruška, Třebechovice - Hradec
První autobusy budou odjíždět po skončení ohňostroje cca v 0:30 a dále dle jízdního řádu do 2 hodin.

Více www.vyrava-letniparket.cz.

Ale to, co se v malé obci s 340 obyvateli chystá v pátek večer, nikdo z místních nepamatuje.

Do vesnice totiž míří v současnosti tři nejpopulárnější české poprockové hvězdy Kryštof, Tomáš Klus a Mandrage a spolu s nimi na deset tisíc návštěvníků, což dalece převyšuje vše, na co tu byli pořadatelé zvyklí. Vždyť běžně se tu pod zastřešený prostor vtěsná kolem jednoho až dvou tisíc lidí.

Program se přesune na louku

Celý program proto organizátoři přesunuli na nedalekou louku. Ani tak ale není vůbec jasné, co se bude dít, až se do Výravy přiženou stovky aut, další zástupy přijedou autobusy, mnozí možná i na kole.

Pořadatel Petr Hrubý je v posledních dnech v jednom kole. "Stavět jsme začali ve středu. Budujeme celý nový areál, navezli jsme velkokapacitní stany, děláme oplocení, navážíme z letního parketu stoly," popisuje.

Oproti jiným akcím ve Výravě bude areál kvůli Krajčovi, Klusovi a spol. až čtyřnásobně větší. Komplikace by mohly nastat s parkováním, ale pořadatele věří, že se nakonec zvládne.

Provozovatel Letního parketu ve Výravě Petr Hrubý.

"Máme tu připravenou louku asi o šesti hektarech, takže míst bude dost a s parkováním problémy nebudou," je přesvědčen Hrubý.

Pořadatel si splnil sen

Lidé by přesto měli přijet co nejdříve, pokud chtějí stihnout program, který začíná už v 19 hodin. Ať dorazí do Výravy z jakékoliv strany, všude budou čekat informovaní pořadatelé, kteří je správně navedou.

"Auta budou navíc najíždět do obce průběžně, protože ne každý půjde hned na Mandrage, někteří přijedou později kvůli práci," míní Hrubý. Dát dohromady zpěváka Tomáše Kluse a kapelu Kryštof znamená pro něho splněný sen.

"Osobně jsem jednal se všemi skupinami a povedlo se. Kryštof i Tomáš Klus jsou na nejvyšší metě, na které kdy byli, a proto jsem je právě teď oslovil. Věděl jsem, že když to vyjde, přijede mnohem víc lidí než obvykle, a počítal jsem s tím, že můžeme areál případně zvětšit," vysvětluje pořadatel.

Kapacitu areálu mohou zvětšit až na 15 tisíc lidí. Přitom letošní rekord drží zatím kapely Hárlej a Komunál, na jejichž koncert přišlo v polovině srpna "pouhých" dva a půl tisíce lidí. Až ve čtvrtek pořadatelé zveřejní, kolik lístků ještě pustí do prodeje a zda bude možno koupit nějaké i na místě.

"Záleží na tom, jestli budeme pro návštěvníky schopni zajistit dostatek stánků s občerstvením, aby u nás byli spokojeni," poznamenává Hrubý.

Lístek stál v předprodeji 350 korun, obrat tak bude během jednoho večera několik milionů. "Je pravda, že z finančního hlediska je tento koncert velmi zajímavý," netají se šéf letního parketu.

Místní radnice akci vítá. "Vycházíme jim vstříc tím, že budeme tolerovat vše, co bude s organizací akcí spojeno. Je to celé k dobru, právě díky letnímu parketu se Výrava už mnoho let dostává do širšího povědomí," pochvaluje si starosta František Schwarzer.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Další z rubriky

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Nebyla to pomoc s umýváním. Za znásilnění holčičky soud vyměřil šest let

Krajský soud v Hradci Králové.

S šestiletým trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Libor N., který podle obžaloby znásilnil osmiletou...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz