Vánoční strom pro Hradec má polámané větve, nevydržely převoz na náměstí

  17:23aktualizováno  17:23
Osmnáct metrů vysokou a pětatřicet let starou jedli instalovali pracovníci technických služeb na Masarykovo náměstí v Hradci Králové. Jeden ze tří hradeckých vánočních stromů však při kácení přišel o část větví a při výzdobě tak bude třeba nedostatky zakrýt.

Pouhých deset minut stačilo dřevorubci s motorovou pilou, aby strom v hradecké Sportovní ulici poslal k zemi. Přes čtvrt století starý mohykán však i po jeho zásahu zůstal na svém místě. Zavěšený na lana jeřábu čekal, až ho jeřábník opatrnými pohyby položí na valník kamionu.

„Doufám, že ho při nakládání moc nepolámou. To by byla škoda,“ komentovala takřka chirurgickou operaci majitelka stromu Dana Bláhová, která jedli ojíněnou městu darovala.

Její přání však vyslyšeno nebylo a strom přišel z jedné strany o několik větví a mnoho z nich zůstalo doslova na vlásku. Podle náměstka ředitele Technických služeb města Hradce Králové Daniela Jeřábka je právě pokládání na plošiny nejtěžší úkol z celé akce. 

„Snažíme se ho udržet nedotčený. Bohužel má obrovskou hmotnost a v konečné fázi si musí na tu ložnou plochu lehnout. Takže k nějakým škodám na tom stromě dojde vždycky, tomu nemůžeme zabránit. Bohužel i tento přišel o nějaké větve,“ komentoval Jeřábek polámaný strom.

Po hodině se kamion vydal na zhruba desetiminutovou cestu centrem Hradce. Z ulice Sportovní přes Úprkovu, Okružní, Resslovu a Karla IV. na Masarykovo náměstí.

Fotogalerie

„Cesta byla bez komplikací. Na dnešní den byla kvůli bezpečnému průjezdu vyklizena i ulice Havlíčkova. Kdyby přeci jen nějaké auto překáželo, museli bychom ho nechat odtáhnout,“ uvedl Jeřábek.

Příjezd vánočního stromu, stejně jako dříve jeho kácení, si nenechala ujít desítka diváků. „Už vidím zvedání po několikáté. Jsou to kluci šikovný, že jim to nespadne. Strom vypadá pěkně,“ uvedla Božena, která na náměstí přišla s vnukem.

Před zapuštěním kmene do země pracovníci nejdříve ořezali přebývající části a ještě mu několik metrů ubrali. 

„Přijde téměř o čtyři metry své výšky. Strom pro toto prostranství proto musí měřit minimálně 18 metrů,“ komentoval při delegování pracovníků Jeřábek. „Vybíráme strom už od poloviny září a mnoho lidí nám nabízí menší stromy než tady potřebujeme. Již teď třeba víme o stromech na další rok,“ informoval.

Technické služby instalují v Hradci Králové tři vánoční stromy. V úterý dopoledne přivezly jedle ojíněné na Velké a Masarykovo náměstí. Ve středu povezou ze Štěnkova smrk pichlavý na náměstí 28. října.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Hradec má potíže s opravami umělecké školy. Chybí plán, jak pokračovat

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové přežívá v provizoriu po...

Nové vedení Hradce Králové ani za půl roku nezačalo připravovat přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Chybí také...

OBRAZEM: Kameníci na Pecce tvořili zvěrokruh, zachraňují ruční práci

Adam Rosa vytváří sochu Slunce.

Na hradě Pecka na Jičínsku končí dvoutýdenní figurální sochařské symposium Zvířetník 2019. Sochaři a kováři tam...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Najdete na iDNES.cz