ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

  12:00aktualizováno  12:00
Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů. Loučili se s nimi těžko, i když po čtyřech dekádách už překážely. Stromy perfektních tvarů se tyčí i na náměstích všech dalších krajských měst. Hlasujte a vyberte ze čtrnácti adeptů ten nejkrásnější.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V loňské adventní anketě iDNES.cz zvítězila třináctimetrová douglaska tisolistá na plzeňském náměstí Republiky (pořadí si můžete připomenout zde). S malou přestávkou v roce 2015, kdy uspěl olomoucký jehličnan, zvítězila Plzeň v anketě již popáté.

Loni a předloni čtenáři iDNES.cz vybírali nejkrásnější strom, aniž by si pod fotkami mohli přečíst, ve kterém městě stojí. I letos se tohoto systému držíme. Každý čtenář může v anketě přidělit jeden hlas.

Nejkrásnější vánoční strom vybírejte zde

Hlasovat můžete do půlnoci 19. prosince. Výsledky zveřejníme 20. prosince.

Zhruba patnáct metrů vysoká jedle obrovská ze zahrady rodinného domu na Zavadilce láká pozornost místních i turistů na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Rodina se obávala, že se zlomí, trvalo však dlouho, než se rozhodla, nechat ho pokácet.

„Sázeli jsme ji v době, kdy se nám narodil syn. Je to pro nás srdeční záležitost, takže mi je z toho trochu smutno,“ svěřila se Jana Bušková, na jejíž zahradě strom dosáhl výšky 18 metrů.

Smrk zasazený na počest narození syna je letos vánočním symbolem také v Karlových Varech. Jiří Rezek jej v tamní Počernické ulici zasadil před čtyřiceti lety a i pro něj bylo loučení se stromem až smutné.

„Dočetl jsem se, že magistrát shání vánoční strom, a protože ten před naším domem už byl příliš velký, nabídl jsem ho,“ vysvětlil dárce.

Na pražském Staroměstském náměstí letos vztyčili čtyřiadvacet metrů vysoký smrk ztepilý, který lesníci pokáceli v Roztokách u Křivoklátu na volném prostranství u řeky Berounky. K zemi se poroučet musel, protože začal zasahovat do drátů vysokého napětí. Organizátoři jej vybrali ze dvou desítek adeptů.Čtrnáctimetrový smrk, jehož kořeny začaly v Polabinách už prorůstat pod dům, letos zdobí pardubické Pernštýnské náměstí. Rozsvítili jej 3. prosince a oproti předchozím rokům je ozdobený nově také perníkovými ozdobami.

Středočeský kraj v anketě zastupuje kladenský vánoční strom. Slavnostního rozsvícení se na tamním náměstí starosty Pavla první prosincový den zúčastnila i zpěvačka Lucie Bílá.

Vánočním symbolem brněnských vánočních trhů je osmnáctimetrový smrk ztepilý pokácený v souladu s tradicí ve Školním lesním podniku Masarykův les.

Na počátku tradice stál básník a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který v roce 1919 u Bílovic těsně před Vánocemi našel odložené dítě. Poté inicioval první vztyčení stromu na náměstí a uspořádal pod ním sbírku na opuštěné děti.

Královéhradecké Velké náměstí zdobí zhruba jedenáctimetrový smrk ztepilý pokácený na předzahrádce soukromého dárce v Myslbekově ulici na Slezském Předměstí.

„Rostl tam v relativně stísněných podmínkách mezi rodinným domem a oplocením, už dosahoval výšky domu a poškozoval jej,“ sdělil iDNES.cz Daniel Jeřábek z hradeckých technických služeb.

Na tradičních 14,5 metru výšky zkrácený smrk ztepilý mohou lidé letos obdivovat v centru Liberce. Pochází z městského pozemku v Sametové ulici na sídlišti Broumovská, kde byl jehličnan nevhodně vysazený před panelovým domem.

Náměstí Míru ve Zlíně každoročně zdobí jako jediné ze čtrnácti krajských měst živě rostoucí jehličnan. Jedli normandskou nechalo město na náměstí vysadit v roce 2005.

Na ostravském Masarykově náměstí naopak od loňského roku skládají a zdobí deset metrů vysoký a čtyři a půl metru široký umělý strom. Jehličnan složený z více než sedmadvaceti tisíc větví se na náměstí letos poprvé rozzářil 3. prosince.

Rovných pětapadesát let rostl před rodinným domem v Postřelmově na Šumpersku smrk, který tuto zimu zdobí olomoucké Horní náměstí. Dvanáct metrů vysoký jehličnan městu darovala městu Mária Kloučková, město jej vybralo z celkem jednadvaceti nabídek.

Třináct metrů vysoký smrk ztepilý instalovali na náměstí Republiky v Plzni. Vyrostl v místní části Skvrňany a v budoucnu by stejně musel být poražen, protože stínil domům v sídlišti. V minulosti město často získávalo vánoční stromy od lidí i firem, letos i loni jej technici vytipovali na městských pozemcích.Na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem se kolemjdoucí těší ze stříbrného smrku, který městu věnovali ústečtí Barbora a Tomáš Jizerovi z Hynaisovy ulice. Strom byl zkrácen na bezpečnou délku, aby dosahoval pouze osm metrů nad zem.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě letos navozuje atmosféru desetimetrový smrk dovezený z ulice Na Kopci na jihlavském sídlišti Březinky. I on byl adeptem na pokácení již dlouho, protože prorůstal inženýrskými sítěmi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Válcují se zbytečným žvaněním, řekl Zeman k hlasování o nedůvěře vládě

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz