Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Hradecká křižovatka Mileta by se mohla začít stavět koncem roku 2022

  8:41aktualizováno  8:41
Desetiletí vyhlížená rekonstrukce křižovatky Mileta v Hradci Králové by měla začít přesně za dva roky a skončit v prosinci 2023. Chystaná stavba už má pravomocné územní rozhodnutí a vyjasnily se důležité termíny.

Budoucí křižovatka Mileta | foto: ŘSD ČR

Když si v únoru naživo prohlédl hradeckou křižovatku Mileta ministr dopravy Karel Havlíček (ANO), překvapil slibem, že přípravná činnost na rekonstrukci přetíženého uzlu začne o rok dříve než bylo v plánu, tedy už v roce 2021. O pár měsíců později je jisté, že opravdové práce nezačnou dříve než ve druhé polovině roku 2022.

Vyjasnily se nejen termíny, ale i náklady včetně jejich přesného rozdělení mezi město, kraj a stát, dané jsou i povinnosti, které musí splnit radnice.

Přestože pracovat na Miletě se nezačne už příští rok, rekonstrukce je skutečně nejblíž, co kdy v posledních 20 letech byla. Křižovatka již má pravomocné územní rozhodnutí.

„V současné době se zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení s termínem odevzdání v listopadu letošního roku. Předpokládáme, že stavba bude moct být zahájena ve druhé polovině roku 2022,“ řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

Z dokumentace pro územní rozhodnutí vyplývá také cena díla a další skutečnosti. Modernizace nejvytíženější krajské křižovatky by měla stát 225 milionů korun a náklady se rozdělí na tři díly: stát uhradí 130 milionů, město 78 milionů a zbývajících 17 milionů korun zbývá na Královéhradecký kraj.

Modernizaci Milety v létě před třemi lety na dlouhou dobu zmrazil strašák jménem systémová podjatost. Kauzu dostal po odvolání spolku Kruh pro občanskou společnost (KOS) na starost stavební úřad v Hořicích a vše se vyjasnilo až vloni, kdy se spolek rozhodl dál nerozporovat některé sporné záležitosti.

„Nejzásadnější je, že se propojí Benešova třída přímo na Miletu, čímž se mimo jiné zrychlí městská hromadná doprava,“ upozorňuje Aleš Dohnal, zastupitel Pirátů a současně člen KOS.

Spolek nakonec kývl i na podchody, které považoval za zbytečné. Ke třem naprojektovaným mimoúrovňovým ramenům však nakonec přibude i čtvrté, jež povede mezi farmaceutickou fakultou a zastávkou Heyrovského u blízké benzinky.

„Rekonstrukcí křižovatky bude dosaženo jediného možného bezkolizního propojení pro pěší a cyklisty mezi Moravským Předměstím a centrem města, včetně napojení sídliště Moravské Předměstí na druhý městský okruh,“ uvádí Ledvinová.

Město bude řešit napojení křižovatky na nemocnici

Zatímco ŘSD se bude věnovat především úpravám a rozšíření jízdních pruhů na „velké“ Miletě, hlavním úkolem města je napojení nové křižovatky na fakultní nemocnici.

„Napojení křižovatky na hradeckou fakultní nemocnici je záležitost města a je cílem vše zkoordinovat tak, aby nedošlo ke zdržení samotné stavby Milety a její kolaudace,“ zdůrazňuje náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

„Vybrali jsme zhotovitele projektové dokumentace. Do dvou let je potřeba to mít hotové,“ připomíná zastupitel určený pro územní plán města Jiří Langer (ANO).

Na projektování má Hradec dokonce přesně dva roky. ŘSD již počítá s pevným termínem: „Předpokládaná realizace stavby je červenec 2022 až prosinec roku 2023,“ dodává Ledvinová.

Semafory k nemocnici by se mohly vrátit

Vjezd do nemocnice se pro Hradec postupem let stal vážným problémem. Pomohla víceméně náhoda: když se před dvěma lety rekonstruovala kruhová křižovatka na Brněnské třídě, součástí objízdných tras se staly semafory umístěné právě před odbočkou do areálu nemocnice.

Osvědčily se, jenže jejich provoz byl pouze dočasný, a tak semafory v tichosti zmizely. Hradec eminentně stojí o návrat světelné signalizace, ale proces brzdí státní pozemky v okolí.

„To je hlavní kámen úrazu, že město pracuje na pozemcích, ke kterým nemá žádný vztah. A to je ten pravý důvod, proč vše tak dlouho trvá. S nemocnicí komunikujeme bez problémů, bohužel ale vše, co se týká jejích pozemků a budov, musí řešit ministerstvo zdravotnictví,“ popisuje příčinu zdržení hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Podle něj se poněkud nečekanou brzdou stala přípojka vedoucí před pozemky nemocnice, respektive souhlas se zřízením věcného břemene. Semafory se nevrátí dříve, než společnost ČEZ nezřídí přípojné místo, na což má lhůtu 16 měsíců.

„Věřím ale, že se to podaří podstatně dříve. Je zřejmé, že délka procesu získání příslušného povolení pro realizaci akce není způsobena postupem města,“ zdůrazňuje primátor.

Hradec by rád urychlil přípravy i u tangenty a spojky

Spolupráce na Miletě nejspíš nebude poslední kooperací města s ŘSD. Hradec se totiž nemůže dočkat, až se začnou stavět severní tangenta a jižní spojka. A velmi by stál o jakékoli zrychlení, protože horizont 2028 se městu jeví jako příliš vzdálený.

„Celou věc chceme urychlit, proto jsme s ŘSD konzultovali možnosti, jak by mohlo město v této věci pomoci. Bohužel obě silnice jsou v takovém stádiu přípravy, že není ještě vyprojektováno a nevykupují se zatím ani pozemky, to bude možné, až budeme mít dokumentaci pro územní rozhodnutí. V těchto přípravách by pak mohlo město pomoci,“ vysvětluje předseda výboru pro územní plánování Oldřich Vlasák (ODS).

  • Nejčtenější

V Krkonoších se objevily netradiční útulny. Mají zaujmout a nabídnout „postel“

Počasí na horách se může změnit k horšímu během chvíle. Vysíleným turistům v Krkonoších dosud nabízejí pomoc takzvané...

U Mladých Buků může vyrůst satelitní městečko a hotel, místní se brání

Premium Do Krkonoš míří další velký developerský projekt. Na loukách v Mladých Bukách u hlavního tahu na Pec pod Sněžkou mohou...

Anglicky mluvící ženy si prohlédly šperky, zlato za tři sta tisíc zmizelo

Policisté pátrají po zlodějích, kteří ukradli šperky z jednoho klenotnictví v Hradci Králové. Z obchodu si odnesli...

Soudní pře o prodej pivovaru v Náchodě skončí, město se s Holbou dohodne

Nejspíš smírně skončí po jedenácti letech soudní spor o prodej městského pivovaru - dnešního Primátoru - v Náchodě do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orlické hory nestíhají nápor turistů, obce potřebují nová parkoviště

Orlické hory trpí náporem motoristů. Výletníci je vzali útokem, ale nemají kde zaparkovat. Stávající odstavné plochy...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

V Královéhradeckém kraji se zase staví, zájem o byty je i v menších městech

O bydlení v menších a středních městech v Královéhradeckém kraji je nebývalý zájem. Zatímco před šesti lety byl problém...

U Mladých Buků může vyrůst satelitní městečko a hotel, místní se brání

Premium Do Krkonoš míří další velký developerský projekt. Na loukách v Mladých Bukách u hlavního tahu na Pec pod Sněžkou mohou...

Soudní pře o prodej pivovaru v Náchodě skončí, město se s Holbou dohodne

Nejspíš smírně skončí po jedenácti letech soudní spor o prodej městského pivovaru - dnešního Primátoru - v Náchodě do...

Chceme do pivovaru dostat lidi, říká architekt o památce v Rudníku

Památkově chráněný pivovar z 19. století v Rudníku na Trutnovsku se po desítkách let otevřel. Architekt Josef Smutný...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PROJEKTŮ s NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...